Naďa Urbánková – Muži ji vzali iluze i střechu nad hlavou

Dříve život Nadě Urbánkové (80) ničili partneři, dnes rakovina. Svou bolest skrývá ve zdech kláštera, mezi lidi ale vyráží s úsměvem. Střemhlav se vrhá do práce, a nebojí se přitom ani Rapla!

Kdo by si pomyslel, že ta sebevědomá dívka, která vyřešila své trable s Vilémem tím, že mu ucpala komín, v sobě ve skutečnosti nese hrůzné trauma? Jako malá holčička zažila totiž Naďa strašné chvíle. Doma ji znásilnil její vlastní otec! Vše bylo o to horší, že dívenka svého tatínka velmi milovala. Byl nemocný a malá Naďa sedávala u něj na posteli a recitovala mu. „Jednou mě táta vzal na půdu.

Také vás může zajímat ...

Sedl si tam na židli a řekl mi: Pojď sem a posaď se na mě. A prostě mě znásilnil,“ svěřila své knize zpěvačka až v pokročilém věku. „Hrozně to bolelo. Začala jsem plakat a pak křičet. Táta na mě řval, že jestli to někomu řeknu, tak mě zabije,“ vylíčila odporný otcův čin. Jak pak mohla dál žít s rodiči a proč o tom nikomu neřekla? „Byla jsem hodně malá a nechápala jsem, o co šlo.

Navíc se toho dopustil milovaný tatínek! Co mi táta udělal, mi došlo až o několik let později. Když se tenkrát na vesnici dívka vdávala, musela být panna. Ptala jsem se, co to je být panna – a starší holky mi to vysvětlily. Příšerně jsem se vyděsila.

Došlo mi, co mi tehdy táta udělal.“ Naďa si myslela, že se už nemůže vdát.

Pětinásobná slavice

Naďa Urbánková, rodným jménem Balabánová, je původní profesí zdravotní sestra, od dětství však toužila po umělecké kariéře a největším snem bylo stát se baletkou. Působila chvíli v pardubickém divadle, poté přešla do pražské Laterny Magiky a nakonec zakotvila v Semaforu, který pro ni znamenal zlatou éru.

Na poli populární hudby na sebe prvně upozornila písní Amfora (1965), kterou zpívala společně s Evou Pilarovou (†80) a Jiřím Šlitrem (†45). Zahrála si ve filmech Zločin v dívčí škole a v Menzelových Skřiváncích na niti. Koncem šedesátých let už byla slavnou zpěvačkou, která ve spolupráci s Jiřím Grossmannem (†30) dosáhla velkých úspěchů s písněmi Drahý můj a Závidím.

Po smrti Jiřího Grossmanna začala spolupracovat s Country Beatem Jiřího Brabce. V letech 1972 až 1976 vyhrála pětkrát anketu Zlatý slavík.

Tato léta přinesla na svět kuriozity typu Blonďák s červenou bugatkou nebo Mám ráda žužu.

Proč právě Urbánková?

Kde přišla zpěvačka k příjmení, které proslavila? Získala ho po horlivém příslušníkovi SNB ze seriálu Chalupáři. Tím hercem, který se stal jejím prvním manželem, byl Karel Urbánek (90). Potkali se v pardubickém divadle. Urbánek tam hrál milovníky a Naďa se zamilovala na první pohled. Brzy se vzali. Jejich vztah ale poznamenala smrt nenarozeného miminka.

„Doktor mi sdělil – vaše děťátko je bohužel mrtvé. Byla jsem bez sebe žalem!“ Manželé Naďa a Karel byli spolu ještě rok, ale ztráta dítěte je zasáhla příliš. Po rozvodu zůstali přáteli. Urbánek se znovu oženil. S druhou manželkou Janou má čtyři děti a kupu vnoučat. Dalším partnerem zpěvačky se stal televizní režisér Eduard Sedlář (†59) , který miloval mejdany.

Naďa našla sílu k rozchodu až díky režisérce Evě Sadkové (†68), která jí nabídla roli ve filmu Bahno podle Čechovovy povídky. Tam se setkala s Josefem Abrhámem (80). Do pohledného muže v roli důstojníka se zamilovala, a to jí pomohlo násosku Edu opustit. S Abrhámem pak žila osm let a cítila se jako v ráji. Na rozchod zpěvačka nerada vzpomíná.

Josefa potkala v divadle devatenáctiletá Libuše Šafránková (67). „Toho si vezmu,“ řekla tehdy Heleně Růžičkové. Jak se ukázalo, nebyl to vtip. To, že se Josef schází s Libuškou, se Urbánková dozvěděla od své kadeřnice, která jí se slzami v očích řekla, že už to nemůže vydržet, a musí jí to říct, protože to ví už všichni, že ji Pepa podvádí.

Jen Naďa měla na očích své brýle, růžové…

Dcera versus psychopat

Vytouženého dítěte se zpěvačka nakonec dočkala. Ze vztahu s překladatelem Janem Nemejovským (76) se narodila dcera Linda. Poté zpěvačka své umělecké aktivity výrazně omezila a jen sporadicky vystupovala. Její hvězdná dráha se řítila dolů. Nadě to ale nevadilo, všechnu slávu vyvážilo mateřské štěstí, i když vztah nevydržel.

Malá Linda Nemejovská v dětství navštěvovala hodiny tance, hry na klavír, zpěvu a soukromě studovala herectví. Později se dala na svou vlastní pěveckou dráhu, změnila si ale jméno na Janu Fabiánovou (41), pod kterým ji známe dnes. V 80. letech se Urbánková provdala za česko-švýcarského podnikatele Josefa Havlíka (89), a odešla do ciziny za novým, lepším životem.

Osud jí ale nepřál ani tam. Nový manžel se ukázal jako psychopat, kvůli kterému dcera Jana utekla do Ameriky. Zpěvačka měla opět dlouho na očích své růžové brýle, až se nakonec ukázalo, že všichni věděli, jaký její manžel je, jen ona si opět něco namlouvala. Došlo na slova a intuici dcery Jany. „On moji dceru nenáviděl.

Viděl totiž v tom jejím pohledu, že ona ví, co je to za hajzla, a strašně zuřil,“ vzpomíná Urbánková.

Válka o peníze a rakovina

S doktorem Havlíkem se Naďa po roce 1989 vrátila do Čech; a zde díky nezdařeným podnikatelským aktivitám přišla o majetek i střechu nad hlavou. Kauzu provázela nechutná válka o peníze a stres, který se projevil na zdraví. Nebylo divu, že udeřila rakovina. Zhoubný nádor prsu potkal Naďu Urbánkovou zcela nepřipravenou. „Byla to nějaká moje intuice.

Neměla jsem žádné potíže, ale když se mi blížila sedmdesátka, jako vystudovaná diplomovaná ošetřovatelka jsem si řekla, že bych se konečně měla jít podívat, jak jsem na tom zdravotně,“ vysvětlila zpěvačka, proč se tehdy najednou vypravila na vyšetření. Dcera Jana to ale vidí jinak. „Jo, diplomovaná ošetřovatelka.

Dvacet let nebyla u doktora!“ Dnes je Naďa zdravá a brzy oslaví významné životní jubileum. Je přesvědčená, že nemoc porazila hlavně díky pozitivní energii a své vnitřní síle. Dnes bydlí v klášteře na Vysočině, kde našla azyl, a snaží se hodně pracovat. Moderuje v rozhlase a příležitostně vystupuje se skupinou Bokomara.

Je šťastná, že se její Jana vrátila zpátky do Čech a že spolu mohou být.

A to i pracovně – obě si totiž zahrály například v seriálu Rapl.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama