Nadace pro nemocné děti zachránila Vendulu Svobodovou před sebevraždou!

Po smrti dcery Klárky prošlo její manželství velkou krizí!

Životní cesta Venduly Svobodové (42) je plná šílených tragédií, které by ustál jen málokdo. Smrt milované dcery na leukémii, sebevražda manžela a nechutný rozvod s dalším mužem jí málem zničily.

Vendula Svobodová se narodila jako Václava Horová. Otec byl voják z povolání a Vendula neměla sourozence, takže podle toho to doma vypadalo. Rodiče svého jedináčka drželi zkrátka. Do osmnácti let skoro nesměla nikam chodit. Vystudovala gymnázium a pak se hned vrhla do pracovního procesu. Jejím druhým zaměstnáním byla sekretářka ve Straně podnikatelů. Právě tady potkala Karla Svobodu (+68), osudového muže svého života.

Šokující zprávu sdělili nejprve manželovi

První setkání nebylo zrovna z nejšťastnějších. Jednadvacetiletá Vendula uvařila slavnému skladateli kávu, ale když mu ji nesla, polila ho. Karel Svoboda neprožíval zrovna nejsnadnější období. Manželka mu zemřela na rakovinu před půl rokem. Mezi věkově rozdílnou dvojicí (Karel byl o více než 33 let starší) rychle přeskočila jiskra a Vendula tak šla, jak prohlásila, „od maminky přímo ke Karlovi“. Svatba se konala v roce 1995 a v následujícím roce se páru narodila dcera Klárka. Do dvou let jejího věku bylo vše krásné a Karel s Vendulou prožívali to nejšťastnější období. Pak na podzim holčička onemocněla chřipkou. Teploty neklesaly a zdravotní stav budil obavy. Po důkladnější lékařské prohlídce přišlo šokující zjištění, které v nemocnici nejprve prozradili Karlu Svobodovi. Ten potom zavolal Vendule. „Řekl mi, ať si okamžitě sbalíme tašky a vrátíme se do nemocnice, že je Klárka hodně nemocná,“ vzpomínala na kritické chvíle. Naléhala na manžela, ať jí řekne, o co se jedná. Dozvěděla se, že jde o leukémii. Posadila se a dala se do pláče.

Svoboda Karel, Svobodová Vendula

Chtěla dát naději alespoň ostatním

Jedinou nadějí byla transplantace kostní dřeně. Našla se dárkyně z britského Walesu. Vendula se snažila své dcerce názorně vysvětlit, jak jí budou léčit. Její stav se ale nezlepšil. Žena z Velké Británie, která darovala svoji kostní dřeň, poslala Klárce hračku, králíčka. Toho Vendula dala holčičce předtím, než ji lékaři odvezli na sál. „Říkala jsem jí, že s ní nemůžu, že s ní jde místo mě ten králíček a že ji pohlídá. Za pár hodin lékaři přišli – a nesli mi králíka a náušnice.“ Prázdné pocity, jaké mají rodiče po smrti svého malého dítěte, jsou nesdělitelné. Nemůže je plně pochopit nikdo jiný, než ten, kdo je také zažil. Vendula a Karel také přemýšleli o smrti. Vendula se o sebevraždu dokonce pokusila, aby Klárku následovala tam, kam dcerka odešla. Dodnes má po tomto činu rýhu na levém zápěstí. Jediné, co mladé nešťastné ženě mohlo dodat novou motivaci do života, byla pomoc těm, kdo prožívají podobnou situaci, jakou si s Klárkou prodělala ona. Uspořádala nejprve benefiční koncert a v roce 2000 založila nadační fond Kapka naděje, který pomáhá nemocným dětem, zejména těm s nádorovým onemocněním a potřebou transplantace kostní dřeně. Díky svému manželovi mohla do této záslužné činnosti zapojit další známé osobnosti.

Natáčení pro Kapku naděje.
Natáčení pro Kapku naděje.

Nepomáhaly ani návštěvy u psychiatra

Smrt dcerky zasáhla i do manželského vztahu. Karel Svoboda hledal útěchu v náručí jiných žen, jeho žena doma léčila bolest alkoholem. „Hádali jsme se, prali. Z Karlovy strany dokonce jednou padlo slovo rozvod. Všechno jsme ale ustáli,“ vzpomínala Vendula na nesnadné období. Obvyklým krokem v podobných případech bývá další potomek. Syn Jakub přišel na svět v roce 2005. Jeho příchod na svět byl ale pro populárního hudebníka dvojsečný: bál se, že ho nezvládne vychovat. Psychický stav Karla Svobody se začal rychle zhoršovat. Podléhal depresím, přestával si věřit lidsky i umělecky, začal vzdávat svůj boj. Bál se i toho, že má zákeřnou nemoc – rakovinu, na kterou zemřeli jeho žena i bratr a kterou mu podle něho lékaři tají. Navštěvoval sice psychiatra, ale prášky, které dostal, nebral pravidelně. Vendule říkal, že má nárok na lepší život a na lepšího muže. „Někdy třeba ani nechtěl vstát z postele,“ vzpomínala trpce Vendula- „Mrzí mě, že jsem nikdy nesebrala síly, nenaložila ho do auta a neodvezla k dobrému psychiatrovi. Jenže on by se stejně nenechal.“

Vendula s Jakubem

Zastřelil se, než přijela domů!

V posledním období skladatel pak třeba měsíc nevycházel z domu a byl střídavě agresivní a odevzdaný. Vendula tušila, že může přijít drsný konec, ale nevěděla, jak by mu mohla zabránit. A pak přišla sobota 28. ledna roku 2007. Vendula trávila den na Lipně. Úspěšně tam udělala zkoušky Top managementu, který od podzimu studovala. Dostala diplom a byla šťastná, protože tak splnila přání své matky. Při zpáteční cestě do Jevan telefonovala Karlovi. „Nedalo se řídit, na silnici byla třiceticentimetrová vrstva sněhu. A on mi kladl na srdce, abych hlavně jela opatrně a dávala na sebe a na Jakuba pozor,“ vylíčila chvíle, kdy s manželem mluvila naposledy. Další hovor už jí nezvedl. V té chvíli byl Karel Svoboda už mrtvý. Rozhodl se odejít ze světa dobrovolně a zabil se legálně drženou pistolí. Jeho tělo, ležící v kaluži krve, objevila po svém návratu Vendula se synem v náručí! Chtěla si z té hrůzy podřezat žily!

Karel Svoboda se smrtí své dcery nikdy nevyrovnal.
Karel Svoboda se smrtí své dcery nikdy nevyrovnal.

Musela čelit nejrůznějším útokům!

Sebevražda tak známé osobnosti se stala soustem pro tisk. Odnesla to i Vendula, na kterou se sesypala nejrůznější obvinění. Média jí vyčítala například to, že na pohřeb přišla namalovaná a nastrojená. „Měl na mně rád tmavé nehty, tmavé rty, černé oblečení, vysoké lodičky a klobouk. To je ta poslední věc, kterou jsem pro něj mohla udělat,“ vysvětlovala Vendula. „Když mluvil o pohřbu, říkal, že by si to tak přál.“ Byla kritizována i za to, že šla pár týdnů po manželově smrti fotit reklamní kampaň, ale musela prostě dodržet dávno dohodnutou smlouvu. Mediální tlak odjela řešit do ciziny, v Řecku sbírala síly při práci v restauraci, kde ji nikdo neznal a nikdo na ni neútočil. Postupně do jejího života vstupovali další muži, jeden je ale pro ni nejdůležitější – syn Jakub. Tím spíš, že dalšího potomka už mít bohužel nemůže, po komplikacích, které ji způsobily pokusy o umělé oplodnění. Jakub už dnes ví to, že měl sestřičku i to, kdo byl jeho táta a jak odešel ze světa. Vendula je silná osobnost, ale prohlašuje rovněž: „Nakonec jsem žena a vevnitř pořád čekám na pochování, na to, že se o někoho mohu opřít. Mám taky spoustu zodpovědnosti: o syna, o jeho vzdělání a výchovu, o nadaci, jak se bude rozvíjet. Myslím, že na jednu holku je toho až moc.“

Vendula Svobodová

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...