Můj kousek štěstí

Naše nejromantičtější vyhlídky

Je tolik krásných míst v naší zemi, ze kterých je vidět daleko do kraje. Okouzlující výhledy se nikdy neomrzí. Tak neseďte doma, sbalte svačinu, a vyrazte ve dvou nebo s dětmi za romantikou!


Svatojánské proudy

Povltaví

Nejkrásnější je Máj

Za nejhezčími výhledy stačí vycestovat jen pár kilometrů za Prahu. Ten nejkrásnější pohled na řeku Vltavu spatříte na vyhlídce Máj, která je součástí místa, známého jako Svatojánské proudy. Tak býval nazýván nebezpečný úsek Vltavy mezi obcemi Štěchovice a Slapy. Díky peřejím, zákrutám a skaliskům představovaly Svatojánské proudy velké problémy pro lodě. Milovníkům přírody ale toto místo nabízí nádherné vyhlídky do kraje. Prochází tudy naučná stezka, která má 15 zastavení a na informačních tabulích se dočtete o historii okolí i o zdejších přírodních zajímavostech. Naučná stezka vede nad řekou Vltavou. Procházku začněte nejlépe v centru Štěchovic. Zhruba uprostřed stezky na vás čeká oblíbená trampská osada Ztracenka. Obzvlášť pozoruhodný úsek najdete mezi zastavením číslo 9 a 7, kde se budete pohybovat po skalnatém ochozu se zábradlím nebo tunely ve skále. Výlet ukončíte v Nových Třebenicích, odkud se do Štěchovic můžete vrátit autobusem nebo v sezóně využít plavbu lodí.

Medvědí vrch

Jeseníky

Orlík a Sokolí skály

Pokud máte rádi soukromí a málo turistů, vypravte se na méně známý vrch v severovýchodní části Hrubého Jeseníku. Cesta nahoru je sice lehce krkolomná, výhled ale rozhodně stojí za to. K vrcholu se dostanete po trochu dobrodružné pěšině od Solné boudy. Až ji zdoláte, rozlije se před vámi neskutečný pohled na zelenou krajinu, zalitou sluncem. Vyhlídka vám poskytne rozhled až na samotný Orlík, na Sokolí skály a do údolí Heřmanovic. Při sestupu z vrcholu do sedla pod Orlíkem můžete spatřit pasoucí se zvěř a lesní cestou projdete kolem Heřmanovické chaty až na samotný Orlík. I když je nadmořská výška Orlíku slušných 1203m/n.m. nenajdete tu v podstatě žádné rozhledy. Vrchol je totiž porostlý stromy. Pokračujte tedy dál na Medvědí loučky, které také stojí za pozornost. Během výletu na toto místo byste neměli zapomenout ani na návštěvu nedalekých skalních hrádků Quinburk nebo Rebenštejn.

Soutok Labe a Vltavy

Mělník

Zámek a tekuté hrozny

Nejkrásnější pohled na soutok těchto řek je z terasy u mělnického zámku. Jmenuje se Vrázova vyhlídka a je oblíbeným místem přátelských setkání i romantických dostaveníček. Do řeky Labe se zde vlévá nejen Vltava, ale i vltavský plavební kanál. A v tom je někdy problém. Vzhledem k tomu, že soutok Labe a kanálu je lépe viditelný, nežli soutok Labe s Vltavou, bývá průplav návštěvníky často považován za Vltavu. Jak se tedy nesplést? Při pohledu shora z vyhlídky uvidíte, že se do Labe nejprve vlévá Vltava a teprve potom se připojuje průplav, který je užší. Pokud na vyhlídku přijdete, pak nezapomeňte, že Mělník patří mezi nejkrásnější historická města, která připomínají slavné dějiny naší země. A protože známý milovník „tekutých hroznů“ Karel IV. označil Mělník za centrum českého vinařství, neměla by uniknout vaší pozornosti také zámecká vinárna a sklepní prostory s degustací českých vín.

Jelení skok

Karlovy Vary

Pověst o objevení vřídla

Bronzová socha kamzíka patří mezi nejznámější symboly Karlových Varů a váže se k pověsti o objevení vřídla. Právě z tohoto místa skočil jelen, kterého pronásledovala lovecká družina Karla IV., dolů do místa, kde tryskala horká voda. Karel IV. dal u vřídla založit město, které nazval „Teplé lázně u Lokte“. Na karlovarskou vyhlídku můžete vystoupat po lesních cestičkách a kamenných schodech přímo z centra od Vřídla nebo zvolte snazší cestu a nechte se vyvézt lanovkou od Grand Hotelu Pupp do stanice Jelení skok a poté se vydejte po žluté značce. Ta vás povede kolem Petrovy výšiny k vyhlídkové restauraci Jelení skok a dále přes Petrovu vyhlídku a Maierův pavilon, kde objevíte další vyhlídku, až ke skále se sochou kamzíka, odkud je známý výhled na město. Po žluté pak sejdete k Zámecké věži a zpátky k Vřídlu.

Siesfieldův kámen

Podyjí

Tajemná Býčí skála

Výlet začněte ve vinařské obci Havraníky, trasa vede po polních a lesních cestách vhodných i pro terénní kočárky. Na severním konci dlouhé návsi s kostelem odbočíte doprava. Projdete starými vinicemi, kde najdete i stánek s prodejem a ochutnávkou vína. Napojíte se na červenou turistickou značku a po ní dojdete do Popic. Po silnici projdete Popicemi a u restaurace odbočíte vlevo na zelenou turistickou značku ve směru na Sealsfieldův kámen. Toto místo nabízí překrásný výhled do údolí řeky Dyje. Romantika odtud přímo sálá. Při pohledu do údolí zapomenete na starosti a nepříjemné povinnosti. Přímo proti vyhlídce se nachází údolí Mločího potoka, vydat se můžete také k Býčí skále – jednomu z nejzáhadnějších a nejstrašidelnějších míst na našem území.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden