Natáčení seriálu ji donutilo ukončit kariéru

Protože se Sanitka natáčela v krčské nemocnici, měla Hudečková denně na očích trpící lidi a obětavou práci lékařů a ostatních zdravotníků.

Stále půvabná Eva Hudečková vyrůstala mezi samými knihami. A protože nikdy nebyla bázlivá, toužila lidem vyprávět všechny ty krásné příběhy. Tato touha ji nakonec přivedla k herectví a možná i k výběru celoživotního partnera.

Také vás může zajímat ...

Úspěšně vystudovala DAMU a brzy si mohla díky své kráse a nespornému talentu vybírat z nabízených rolí. Při jednom z takových natáčení pak poznala muže, s kterým spojila svůj život. Nutno přiznat, že o tři roky mladší geniální houslový virtuos Václav Hudeček byl tehdy na obdiv krásných žen více než zvyklý.

Kořily se mu fanynky všech věkových generací a dokonce se do něj zamilovala i Eva Štrougalová, dcera prominentního komunistického politika Lubomíra Štrougala.

Byl zvyklý, že mu žádná neřekne ne

Hudeček si tehdy přízně krásných žen užíval plnými doušky a možná byl dokonce zvyklý, že mu žádná neřekne ne. Své by o tom mohla vyprávět jedna studentka Karlovy univerzity, která s ním kdysi chtěla udělat rozhovor do studentského časopisu. Tehdy se postaral o nejromantičtější zážitek jejího mládí. Studentku pozval, aby s ním absolvovala turné a pak o něm napsala.

Dotyčná dívka tedy odjela s ním a jeho klavíristou v luxusním automobilu na další štaci. Po koncertě ji Václav pozval na večeři, a pak dokonce i do svého pokoje. To ale mladičkou dívku velice zaskočilo.

Na scéně se objevila Eva Štrougalová

Studentka nebyla na tak rychlý vývoj jejich známosti připravená, ačkoli ji pochopitelně velmi lichotil Hudečkův zájem. A protože se nechtěla stát „muzikantskou Liduškou“ nadějného houslisty, pokusila se z prekérní situace vycouvat. Milosrdný osud to naštěstí vyřešil za ni. Najednou totiž na dveře zaklepal klavírista, který Hudečkovi oznámil, že přijela Eva Štrougalová.

V tom okamžiku se prý Václav změnil k nepoznání. Poprosil totiž naléhavě mladou dívku, abych odešla. Ta tak zůstala téměř sama v úplně cizím městě. Naštěstí jí tehdy azyl poskytl Hudečkův kolega, který ji odvezl domů. Cestou jí pak prozradil, že Štrougalová je do Václava opravdu zblázněná.

Okamžitě podlehl její kráse

Ačkoli měl Hudeček z dcery prominentního politika evidentně veliký respekt, jejich vztah trval jen krátce. V roce 1976 totiž poznal Evu, dnes Hudečkovou, tehdy ovšem ještě Trejtnarovou. Setkali se během natáčení komedie Zdeňka Podskalského Sedm pater pro tisíc přání. Nejen, že tehdy hráli milence, oni se jimi brzy stali i v soukromí.

Jak oba svorně později přiznali, v jejich případě se jednalo o typickou lásku na první pohled. Zatímco tehdy čtyřiadvacetiletý Václav okamžitě podlehl Evině kráse, o tři roky starší herečce zase učaroval Hudečkův talent dokonale souznít a splynout s hudbou.

Už za půl roku se vzali

Protože měli oba jistotu, že je jejich vztah osudový, jen půl roku od svého seznámení se vzali. Čas dal někdejším milencům již dávno za pravdu. Vždyť od jejich sňatku uplynulo již téměř čtyřicet čtyři let, a oni jsou do sebe zamilovaní stejně jako na počátku své známosti. Navíc se po celou tu dobu ve všem oddaně podporují.

Eva svého Venouška, jak mu stále říká, doprovází na většinu koncertů a dokonce s ním spolupracuje na některých hudebních projektech. Václav byl zase své ženě spolehlivou oporou, když se definitivně rozhodla skoncovat s úspěšnou hereckou kariérou.

Sanitka rozhodla o konci její kariéry

Toto zásadní rozhodnutí ovšem nepřišlo ze dne na den. Eva Hudečková si totiž už od konce sedmdesátých let uvědomovala, jak je herectví vlastně nesvobodné povolání. Čím dál tím častěji tak pochybovala o tom, zda se ještě vůbec jedná o poslání a ne spíše o otrockou řeholi.

Jednou z posledních pověstných kapek, která rozhodla o definitivním konci její kariéry, byly právě práce na legendárním seriálu Sanitka. Hudečková natáčela spoustu scén ve svetru, který měl šachovnicový vzor.

Kolegyně na ni donášela na ředitelství

Tehdy jedna její kolegyně nelenila a běžela na ředitelství televize ohlásit, že ten vzor symbolizuje kříž. Byla z toho velká aféra a osm velkých obrazů, ve kterých Eva ve svetru hrála, se muselo vystřihnout. V tu chvíli Hudečková definitivně pochopila, že stojí tváří v tvář moci, která se vymkla veškeré kontrole.

Ačkoli právě v těch letech patřila k našim nejobsazovanějším herečkám, s povoláním, které jí přineslo obrovskou popularitu, se pomalu rozloučila. Přes tuto ostudnou aféru Eva na natáčení Sanitky vzpomíná převážně v dobrém.

Svůj život si chtěla zařídit po svém

Dostala totiž možnost nahlédnout do úplně jiného prostředí, než byl její herecký svět. Protože se Sanitka natáčela v krčské nemocnici, měla Hudečková denně na očích trpící lidi a obětavou práci lékařů a ostatních zdravotníků. Právě tehdy si uvědomila, jak cenné je zdraví a jak lehkovážně ho lidé, zvlášť v mladém věku, berou jako samozřejmost.

To jí také vnuklo myšlenku zařídit si svůj život tak, aby o něm už nikdo jiný nemohl rozhodovat. Svůj další čas věnovala především manželovi, kterého dnes miluje snad víc než kdy dřív.

Jednoduchý recept na štěstí

Vždyť jak sama říká, už kdysi poznala, že spolu krásně „ladí“, a prožitými starostmi se tento pocit ještě znásobil. Když byl Václav nemocný nebo Eva musela pracovat na scénáři, byli ve spojení alespoň přes telefon. „Fandíme si, pomáháme, vycházíme si vstříc. Připadá mi to jednoduché a samozřejmé,“ popisuje Hudečková jejich zdánlivě jednoduchý recept na manželské štěstí.

Snad jediným kazem na jejich spokojeném soužití je skutečnost, že Eva a její manžel nemají děti. Ale i s tím se Hudečková vyrovnala s klidem a moudrostí sobě vlastní.

Psaní pohádkových knih jako terapie

„Jsem vděčná za všechno, čeho se mi dostalo, a netrápím se kvůli tomu, co nemám,“ říká tato stále půvabná dáma, která ani po odchodu z herecké branže nikdy neměla pocit, že by ztratila smysl života. Začala totiž psát a i na tomto poli se jí nebývale dařilo.

Během uplynulých let tak spatřilo světlo světa několik pohádkových knih, ve kterých dobro vždy zvítězí nad zlem, a také několik zajímavých scénářů. Právě jejich psaní bylo cestou, jak se vyrovnat s hloupostí a nespravedlností komunistického režimu.

Z přibývajících vrásek si hlavu nedělá

Eva Hudečková dnes vyzařuje takovou pozitivní energii a vyrovnanost, že jí to ostatní lidé mohou jen závidět. Nic si nedělá ani z přibývajících vrásek, o kterých tvrdí, že to jsou letokruhy jejího života. „Vše je tak, jak má být. Jsem za to vděčná a jsem šťastná,“ říká žena, která kdysi bez lítosti opustila hereckou profesi a raději se vydala na spisovatelskou dráhu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

reklama