Natáčení v horách se pro Bořivoje Navrátila změnilo v brutální závod se smrtí!

Oženil se ještě na Moravě, ale po příchodu do Prahy se manželství rozpadlo.

Život Bořivoje Navrátila (+78) měl smutný začátek. Později se všechno zlepšilo a jako herec si dokázal získat pozornost a popularitu. Až v poslední fázi přišlo opět utrpení v podobě nevyléčitelné nemoci.

Také vás může zajímat ...

Dětství herce Bořivoje Navrátila (+78) bylo poznamenáno tragickou ztrátou obou rodičů. Dřív než se stačil na světě rozkoukat, přišel nejprve o maminku. „Tatínek se sice pět měsíců po její smrti znovu oženil, ale měsíc po veselce se zastřelil. S maminčinou smrtí se prostě nedokázal vyrovnat,“ odtajnil kdysi herec smutný začátek svého života.

Vyhnul se dětskému domovu

Tím, co mu tak brzy vzalo matku, byla nemoc, konkrétně tuberkulóza. Zemřela na ni v pouhých dvaatřiceti letech. Statečně bojovala šest týdnů, ale nakonec jí bohužel došly síly.

Po tatínkově sebevraždě zůstal Bořivoj se svým bratrem bez rodičů. Hrozilo jim, že skončí v dětském domově. Naštěstí se jich ujala teta, i když sama už jedno dítě měla a druhé zrovna čekala. Kvůli tomu, aby se zvládla postarat o osiřelé sourozence, své těhotenství přerušila.

Celý život jí pak byl Bořivoj vděčný za to, jak byla na něho a na bratra hodná a jaké jim při tom špatném začátku připravila krásné dětství i mládí. Všechno vypadalo pěkně i krátce po válce, kdy hercův strýc postavil v Jihlavě vilu.

Bohužel se pak v rámci politických procesů ocitl ve vězení kvůli vymyšlené zámince, že měl zneužít peníze po Bořivojových rodičích.

Skončil v jáchymovských dolech a rodina s tehdy sedmnáctiletým Bořivojem se musela přestěhovat do malého a nevhodného bytu, kde nebyla ani zavedena voda.

Role, která ho málem stála život

Msta režimu postihla celou rodinu, teta se potýkala se zdravotními problémy a sestřenice byla vyhozena z úřednické práce a musela do továrny. Sám Bořivoj už tehdy hrál v jihlavském divadle.

Mohl si na to troufnout až poté, co se vyrovnal s vadou řeči: do té doby totiž ráčkoval. Jedno představení pro něho bylo hodně těžké, protože ztvárnil syna, který na jevišti musí často říkat „maminko“. Vzhledem k tomu, že svoji maminku vlastně nepoznal, mělo to slovo pro něho silný citový obsah – tak to ostatně bylo po celý život.

Kromě hraní tehdy Bořivoj studoval na obchodní akademii a chodil na různé brigády. Nakonec zvítězilo herectví a nastoupil na brněnskou JAMU. Přišly první filmové nabídky, potom i televizní a postupně byla jeho tvář nepřehlédnutelná.

Pamětníci si vzpomenou například na seriál Návštěvníci, kde hrál předsedu Světové rady. Jedna role se mu málem stala osudnou. Když natáčel fim Sagarmatha, dostal vysokohorskou nemoc. Točilo se tehdy v nadmořské výšce přes 5 tisíc metrů.

„V důsledku řídkého vzduchu houstne krev, nemůže procházet svými cestami a dochází k afunkčnosti centrálních orgánů. Je to smrtelná metla horolezců. Nejúčinnějším lékem je okamžitý sestup min. o 400 výškových metrů. To lze uskutečnit pomocí vrtulníku.

My jsme ho samozřejmě k dispozici neměli, takže ten sólový sestup a závod se smrtí byl skutečně dominantním životním zážitkem,“ líčil herec kritické chvíle.

Bylo mu jasné, že nevyhraje

Bořivoj byl jedenkrát ženatý, ale po příchodu do Prahy se manželství rozpadlo. Se ženou ale dál zůstali přáteli. Ta se ho po mnoha letech, na sklonku života, ujala v době, kdy herec sváděl boj s rakovinou tlustého střeva.

Bezprostředně poté, co prodělal operaci, si ho vzala i se svým novým manželem na nějaký čas do domácího ošetřování. Bořivoj věděl, jak je na tom a že nemoc už nelze porazit, maximálně ji pozastavit. Každé dva týdny docházel na chemoterapie, díky kterým si prodloužil život.

V jednom z posledních rozhovorů se populární herec svěřil: „Splnilo se mi přání. Chtěl jsem to doklepat do těch 78 let, a ono to opravdu vyšlo.“ Svět opustil měsíc po svých narozeninách.

Strašně trpěl, ale dobrovolný odchod ze světa odmítl!

V době, kdy už věděl, že se blíží konec, hrál ještě Bořivoj Navrátil roli kapitána Bařinky v seriálu Ulice. Nakonec se musel ale natáčení vzdát, protože nemoc byla silnější.

Trpěl bolestmi, ale dobrovolný odchod odmítl. „Chtěl bych to ukončit, ale nemohu si sáhnout na život. V naší rodině došlo bohužel už k třem sebevraždám, byl bych čtvrtý. Nesmím dopustit, aby si můj syn myslel, že jsme nějak zatížená rodina,“ prohlásil v jednom z posledních rozhovorů.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...