Nebezpečí skrytá pod hladinou

Dávejte pozor, kde se koupete!

Plavání nám svědčí, pokud ale trpíte na záněty, nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách.

K létu neodmyslitelně patří vodní radovánky. Přinášejí nám nejen příjemné osvěžení v horkých letních dnech, ale i chvíle pohody a úžasné relaxace. Když si však nedáte dobrý pozor, může se vaše potěšení velmi brzy změnit v pořádné trápení.

Pokud si nechcete z návštěvy koupaliště nebo pláže donést domů nepříjemný suvenýr, budete se muset mít na pozoru. Pod hladinou totiž číhají infekce všeho druhu a nejohroženější skupinou jsou bohužel právě ženy. Podle odborníků je to způsobeno tím, že ženy mají od přírody kůži mnohem jemnější a citlivější, tudíž následky cítí dřív a intenzivněji než muži.

Čemu se vyhýbat a na co si dát naopak pozor, abyste nepříjemnému svědění, pálení a bolesti unikly?

Rádi vám poradíme!

Také vás může zajímat ...

Vyrážka většinou mizí

Prvním varováním, pokud se chystáte koupat v přírodní nádrži, by pro vás mělo být množství zvířectva, které se v okolí vodní plochy pohybuje. Čím více ho totiž je, tím větší existuje riziko, že se po koupání nepěkně osypete! Dobrou zprávou je, že většina mírnějších osypání samovolně během týdne zmizí. Pokud chcete mít jistotu, můžete se obrátit na lékaře.

Ten vám ve většině případů předepíše mast s kortikosteroidy a léky proti alergii, tzv.

antihistaminika.

Pálení a svědění kůže

O sinicích už jste určitě v minulosti slyšely. Pokud je léto chladnější, nemáte se víceméně čeho obávat. Ovšem s příchodem horkých dnů je třeba mít se na pozoru. Sinice totiž obsahují toxické látky, které mohou vyvolat alergické projevy na kůži a a zánět v očích. Ten se projevuje pálením očí, někdy i zarudnutím a slzením.

Kůže zasažená jedy ze sinic svědí, pálí, rudne a v některých případech se může objevit dokonce i alergický ekzém. Nejvíce obezřetní by měli být starší lidé a malé děti. Ty by do takto znečištěné vody neměly chodit vůbec. Existuje totiž riziko, pokud by se nechtěně vody napily, závažných zažívacích nebo střevních potíží.

Sinice mohou v takovém případě vyvolat i zvracení.

Záněty a střevní potíže

Velmi zrádné mohou být také stojaté vody znečištěné lidskou močí a stolicí. Hrozí zde riziko nákazy motolicemi, která se projevuje bolestí při močení, zánětem močových cest a přítomností krve v moči. Výjimkou nejsou asi střevní potíže se zažívacími problémy, krvavé průjmy apod. V případě, kdy se tento parazit dostane až do plic, dostavuje se také kašel a dušnost.

Předejít tomuto neviditelnému nebezpečí není snadné, ne však nemožné. Vodu v bazénu či jiné nádrži nikdy nepolykejte a snažte se omezit její kontakt s ústy.

Riziko nakažení tím snížíte.

B1
Svědění může způsobovat nejen chlor, ale i sinice či jiní neviditelní nepřátelé.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

MOJE ŠŤASTNÁ HVĚZDA je připravena na stáncích každou středu. A s ní skutečný život populárních herců, zpěváků, moderátorů či jiných známých celebrit. Moje šťastná hvězda chce nabídnout jen to nejlepší. Nechybí recepty, horoskopy, zajímavosti, rady pro zdraví i krásu i soutěže o lákavé ceny. Časopis pravidelně zařazuje i bonusové několikastránkové přílohy, které jsou zdarma.

Komentáře

...