Nechodí pozdě, boty má vždy čisté, vždy je perfektně připraven. Kdo je to? Jiří Korn!

První manželství dopadlo špatně, s druhou ženou jsou ale dodnes kamarády!

Zpěvák Jiří Korn (69) má za sebou dlouhou, bohatou a úspěšnou kariéru. I na prahu sedmdesátky zůstává perfektním profesionálem, na kterého se mohou spolehnout nejen diváci, ale i jeho partnerka.

Doma vedli rodiče k umění nejen Jiřího Korna, ale i jeho další sourozence. On si sice jako malý kluk přál být kovbojem a později uplatňoval svůj pohybový talent ve sportu, ale nakonec zvítězila hudba. Té propadl na střední škole.

Také vás může zajímat ...
Kdysi si také zahrál v televizní pohádce Honza málem králem.

Ze Semaforu do Olympicu

Jiří vystudoval gymnázium a právě tam u něho, jak se říká, propukl „virus kumštu“. Chodil do třídy s kamarádem, který hrál skvěle na klarinet a na klavír. „Chtěli jsme spolu založit orchestr, ale nakonec jsme stejně skončili u bigbítu,“ konstatoval zpěvák. S dalšími mladíky založil skupinu Rebels.

Prostory na zkoušení hledali nejprve, kde se dalo, potom ale našli skvělé místo v karlínském Domě pionýrů. To, že vystupoval s ostatními kluky, byla pro Jiřího Korna výhoda. Sám by si totiž dle svých slov nikdy netroufl přihlásit do nějaké soutěže. S obrovskou trémou ostatně bojuje dodnes, zejména když je nějaká premiéra.

Proto se také neuplatnil v Divadle Semafor, kam v té době logicky mířila spousta začínajících hvězd. Zkusil to, ale zjistil, že by to nešlo. „Já se na tom jevišti nějak necítil. Nevěděl jsem co s rukama, jak se chovat,“ přiznal. „Bylo to pro mě stresující a říkal jsem si, že musím mít tu basu v ruce nebo něco jiného musím dělat.“ Začal tedy hrát se skupinou Olympic na basu.

„Když se na to podívám z dnešního pohledu, tak to nepřineslo nic moc ani mně, ani klukům,“ zhodnotil tehdejší období upřímně v jednom rozhovoru.

Petru Jandovi přebral lásku!

Za vztah k módě vděčí první ženě!

Poprvé se Jiří oženil v třiadvaceti letech. „Byl jsem velmi naivní,“ vzpomínal na své první manželství. „Vlastně za to mohl rozhovor v Mladém světě. Řekl jsem tehdy, že na ženění nespěchám, a reakce mé přítelkyně byla bojovná. A pak dělejte rozhovory!“ Manželství bylo plné hádek a zákonitě muselo brzy dospět k rozvodu.

Přesto si z něho Jiří něco odnesl: jeho první životní partnerka ho totiž zasvětila do tajů módy, což mu pak zůstalo jako vášeň na celý život. V sedmdesátých letech si populární zpěvák odskočil i před filmovou kameru. Možná si už nevzpomenete, že si zahrál v dramatu z pohraničí s názvem Na konci světa, ale určitě budete znát jeho hlavní roli v pohádce Honza málem králem.

Společně s dalšími hudebními hvězdami se objevil také v parodii Trhák. Občas si Jiří zahraje i dnes, naposledy ve snímku Kluci z hor. Kde ho ale bylo možné vidět hrát pravidelně, to byly divadelní muzikály. Zejména v Bídnících byl jako padouch k nepřehlédnutí.

A pokud jste viděli jevištní podobu slavného Limonádového Joea, pak jste si mohli Jiřího vychutnat v roli darebáka jménem Hogo Fogo – ve filmu hrál tuto postavu Miloš Kopecký (+73).

Svůj smysl pro humor a nadsázku pak dokazoval společně s Oldřichem Kaiserem (63) a Jiřím Lábusem (68) v legendárním televizním pořadu Možná přijde i kouzelník.

Exmanželka Kateřina a dcera.

Pro děti by udělal všechno na světě

Svoji druhou ženu poznal zpěvák nejprve pracovně. Nebyla to vyloženě láska na první pohled, spíš sympatie. „My jsme se seznámili, až když dělala se mnou nějaký ten rok ve sboru,“ popisoval. „Chtěl jsem tři pěkné holky, které se budou kolem trošku pohybovat.“ Jednou z nich byla i Kateřina Kornová (51).

Ta posléze odjela pracovně do Rakouska, ale když se vrátila – bylo to právě v pohnutých závěrečných dnech roku 1989, kdy se měnil režim – zavolala Jiřímu, aby mu popřála šťastné Vánoce. Dali si schůzku a zjistili, že si bezvadně „sednou“ i v soukromí. Pikantní bylo, že Kateřinu vlastně nepřímo přebral svému bývalému „šéfovi“ ze skupiny Olympic.

Petr Janda (76) s ní totiž chodil ještě před ním a kvůli nešťastné lásce pak šíleně trpěl. Až když se dozvěděl, že Kateřina je v jiném stavu, pochopil, že už nebude mít šanci. Pro obě děti, které Jiřího druhá žena přivedla na svět, by zpěvák udělal všechno na světě. Je to o to těžší, že syn Filip (26) má několik zdravotních handicapů. Je autistou a mívá i epileptické záchvaty.

Zatímco v roli otce byl a zůstává Jiří Korn dokonalým, manželství s Kateřinou se mu rozpadlo. Nejednalo se ale o nic skandálního, oba prostě zjistili, že spolu být nemůžou a rozešli se přátelsky. Dodnes mají perfektní vztah a kdykoliv Kateřina potřebovala jakoukoliv pomoc, ať už ona sama nebo pro jejich potomky, Jiří byl ochotně po ruce.

Dcera Kristina (25) po něm zdědila pohybový talent, stala se velmi dobrou tanečnicí.

Slavná éra televizních estrád.

S Robinsonem to v Paříži vyhrál!

Se svými schopnostmi a dokonalým profesionálním přístupem by se Jiří Korn uchytil kdekoliv na světě, i když on sám o tom vyjádřil pochybnosti. Konstatoval, že si tím není moc jistý, nemá totiž v povaze při kariérním postupu využívat tvrdé lokty.

V dobách, kdy byla pro naše zpěváky v podstatě vyloučena kariéra na Západě – Karel Gott (79) byl snad jedinou velkou výjimkou – dosáhl Jiří úspěchů hlavně u našich východoněmeckých sousedů. V té době už dávno nezpíval bigbít, jako v začátcích své kariéry. Stal se popovým zpěvákem, ale k tomu vlastně i tanečníkem a mistrovským stepařem.

Na západ od našich hranic si ale přece jenom velký bod připsal – na pařížském festivalu Grand Prix zvítězil se svojí písničkou Robinson. „Nejel jsem do Paříže s nějakými ambicemi a o to ví jsem byl překvapen, že jsem vyhrál,“ řekl. „Tenhle počin byl poměrně dost nabíjející do další práce. Mohl to být jeden z klíčových momentů, kdybych tam zůstal.

Ale přiznám se, že mě to tehdy ani nenapadlo.“ Dalším zahraničním úspěchem pak bylo, když ho ve Vídni uprostřed 80.

let angažovali do muzikálu – a tím mu tak trochu předurčili činnost pro další léta.

Kouzelník sice nikdy nepřišel, ale lidi se bavili.

Chtěl by mít před domem myčku!

Jednou z charakteristických vlastností, kterými je zpěvák pověstný, je jeho smysl pro čistotu, pořádek a dochvilnost. Raději je všude o hodně dřív. „Čím jsem starší, tím víc se předbíhám,“ přiznal. „Dnes už někdy přicházím dřív i o hodinu.“ Přiznává i pedantský vztah k čistotě. Ten považuje za samozřejmost.

„Nejraději bych měl před barákem myčku,“ prohlásil, a nebylo to určitě moc s nadsázkou. Dobře ho charakterizoval moderátor Marek Eben (61), když byl Jiří hostem v jeho pořadu Na plovárně. Uvedl zpěváka tehdy slovy: „Jsou lidé, kteří nikdy nechodí pozdě. Pak jsou lidé, kteří nikdy nemají špinavé boty.

Pak existují lidé, kteří chodí vždycky perfektně připraveni a pak jsou lidé, kteří něco znamenají.“ Jedním z mála lidí, kteří splňují všechny tyto čtyři uvedené předpoklady, je podle Marka právě Jiří Korn.

Z někdejšího bigbíťáka s dlouhými vlasy, který nevěděl, jak se na jevišti pohybovat, postupně vyrostl dokonalý profesionál, spolehlivý, skromný, mnohostranně talentovaný muž, který je dnes legendou nejen v oblasti populární hudby.

Když ho vidíte na jevišti, rozhodně byste mu nehádali sedmdesátku, kterou letos v květnu oslaví!

Marek Eben ho popsal přesně.

Líbí se mu sportovní typy žen se smyslem pro pořádek!

Co Jiřího Korna přitahuje na ženách? „Mám rád ženy, ze kterých vyzařuje pečlivost,“ prozradil. „Spíše se mi líbí sportovní typy žen. Ale jinak se žen strašně bojím. Jsem opatrný.“ To se ale určitě netýká jeho poslední životní partnerky, kterou se stala výrazně mladší Renata Cieslerová (43). Dohromady je spojil golf a osm let žili čistě v partnerském vztahu.

Potom Jiří požádal svoji přítelkyni o ruku a dnes má tedy ve svých dokladech potřetí napsáno slovo „ženatý“.

Ani ve vyšším věku neztrácí energii a elán!

K čemu přirovnává populární zpěvák stárnutí?

Se stářím se Jiří Korn vyrovnává bez problémů. Přirovnal ho celkem trefně ke stoupání v balónu, kdy se člověk dívá na svět stále z větší výšky a postupně vše vnímá v širších souvislostech. „Věci pro vás kdysi podstatné se zdají být méně důležité a pomalu je překrývá to, co jste dříve neviděli vůbec. Někdy je to hezké, někdy ne,“ konstatoval.

Na věci, kterými se dříve trápil – třeba tím, že mu s věkem ubývá vlasového porostu – se dnes už dívá s velkým nadhledem.

Renata je už jeho třetí manželkou.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...