Nechtěl promarnit šanci na nový a šťastný život

Už před lety zpíval Petr Janda (78) nahlas: „Jsem to já jak zamlada!“ Musíme uznat, že se od té doby mnoho nezměnilo. Petr stále nahrává hudbu, řádí s kytarou a dokonce se už potřetí oženil.

Také vás může zajímat ...

Legendární Petr Janda (78) a Olympic, to jsou dva pojmy, které už přes padesát sedm let patří neodmyslitelně k sobě. Je téměř k neuvěření, že nestárnoucí zpěvák, kytarista a skladatel po celou tu dobu řádil na koncertních pódiích a přibrzdit ho nedokázaly ani velké osobní tragédie.

Co vlastně Petra stále pohání kupředu? Je to snad láska k hudbě, kterou zdědil po svých rodičích, anebo slabost pro něžné pohlaví?

Doma se vždycky muzicírovalo

Nestárnoucí Petr Janda přišel na svět 2. května 1942 v Praze do rodiny, kde se odjakživa muzicírovalo. Maminka mu odjakživa zpívala a dokonce hrála na velké klavírní křídlo, které měli v hudebním pokoji.

Ačkoli ani jeden z rodičů nebyli profesionálními muzikanty, pořádali doma malé soukromé koncerty. Petr se v pouhých pěti letech, spolu se svým starším bratrem Jiřím (†79) , zúčastnil konkurzu do dětského sboru hudebního pedagoga a předního teoretika v oboru dětského zpěvu Bohumila Kulínského staršího (†77) a přijati byli oba.

Na sen o gymnáziu musel zapomenout

Bohužel, jejich rodinná idyla skončila, když byl tatínek po roce 1948 vyhozen z práce a později dokonce uvězněn. Protože chlapci byli v tu dobu ještě příliš malí, aby to pochopili, řekla jim maminka, že je otec na dlouhodobé brigádě.

Když se pak konečně vrátil domů, bylo vidět, že se na něm vězení dost podepsalo. Tehdy si Petr ve své dětské naivitě říkal, že se otec na té brigádě asi hodně nadřel.

Tatínek navzdory svému vzdělání skončil ve fabrice a chlapcům se uzavřela brána ke studiu. Petr musel zapomenout na své sny o gymnáziu a ze základní školy přestoupil jedenáctiletku.

Sám se naučil hrát na kytaru

V té době se ale místo studia raději věnoval muzice. Uměl hrát na housle a sám se naučil na kytaru, když ho uchvátil rock’n‘roll. Nejprve působil ve skupině Sputnici, kde začínal hrát s kytarou v roce 1959. Pak hrál v skupině Big Beat Quintet, kde byli jeho partnery Pavel Chrastina (80) a Jan Antonín Pacák (†65).

Od roku 1963 pak hrál v kapele Olympic, která brzy začala díky svým hitům Dej mi víc své lásky, Želva, Snad jsem to zavinil já a mnoha dalších bourat Československé hitparády. Ačkoli od vzniku skupiny uplynulo už úctyhodných padesát sedm let, Olympic o své výsadní postavení na špičce naší populární hudby nikdy nepřišel.

Manželku Janu pořád podváděl

Petr Janda měl díky své charismatické osobnosti a pochopitelně i obrovské popularitě Olympicu kolem sebe vždy plno krásných dívek a svou první ženu, tanečnici Janu (†45), s kterou měl syna Petra Jandu mladšího (†35) a dceru Martu (46), prý velice často podváděl.

Dokonce měl během jejich manželství aféru s Kateřinou Kornovou (53), tehdy ještě Markovou. Když ho pak Kateřina opustila, byl prý tak zoufalý, že uvažoval o sebevraždě. Není divu, že jeho krásná manželka přemýšlela o rozvodu. Jenže Petrovi to v té chvíli, jak sám později přiznal, bylo úplně fuk.

Zákeřná nemoc znovu udeřila

Nakonec si ale našel jinou milenku, která mu patrně alespoň na chvíli pomohla zapomenout na vážné starosti. Jeho manželce totiž v té době lékaři diagnostikovali rakovinu vaječníků. Jana absolvovala operaci, chodila na ozařování, a doufala, že se přece jen uzdraví.

Pak se ale do její blízkosti vloudil pochybný léčitel a ona začala chemoterapie odmítat. Nemoc se jí vrátila a tentokrát udeřila se zničující silou. Ani tentokrát se ale jejich děti nic nedozvěděli. Rodiče neustále přesvědčovali své děti, že vše se v dobré obrátí.

Láska plná velkých emocí

Brzy ale jejich rodinu zasáhla další krutá rána. U syna Petra lékaři odhalili nádor na mozku a dokonce prohlásili, že mu zbývá pouhý rok života. Jana, která zemřela v roce 1991 se o vážné chorobě svého syna nikdy nedozvěděla.

Jen rok poté, co Jana zemřela, se zpěvák oženil s moderátorkou Martinou (51). Ačkoli si pár pořídil dceru Elišku (21), bylo jejich manželství plné výbušných emocí.

„S Petrem jsem žila dvanáct let, zažili jsme spolu spoustu krásných věcí,“ líčila dojemně Martina. Jenomže pak to mezi nimi začalo skřípat a Martina si našla milence.

Po smrti syna zůstal úplně sám

Přestože tím v podstatě jejich vztah skončil, Janda se dlouho nedokázal odhodlat k rozvodu. Snad stále doufal, že to nakonec přece jen zlepší, snad jen potřeboval všechny své síly, aby mohl podporovat svého statečného syna, který navzdory lékařským prognózám dlouhých jedenáct let bojoval o svůj život.

Když v roce 2001 zemřel, zůstal Petr Janda úplně sám. Dcera Marta měla v Německu úspěšně rozjetou vlastní hudební kariéru a do Čech se vracela vždy jen na pár dnů či týdnů. Není divu, že se zpěvák začal ohlížet po někom, kdo by dokázal uzdravit jeho žalem zlomené srdce.

Nechtěl promarnit šanci na nový život

Ještě více se upnul na svou tehdejší přítelkyni Alici (38), ukončil své druhé manželství, a dokonce začal přemýšlet nad tím, že by se znovu oženil. Protože ale Alice byla v té době v Americe, poslal ji po kamarádovi zásnubní prsten.

Přesto ho ještě nějaký čas trápily pochybnosti, zda dělá dobře, když chce spojit svůj život s dívkou, která byla o čtyřicet let mladší než on. Pak ale pochopil, že by si až do smrti vyčítal, kdyby promarnil šanci na nový a šťastný život.

Petr a Alice se vzali v roce 2005 a čas ukázal, že udělali dobře. Vždyť spolu žijí spokojeně už patnáct let a dokonce si pořídil dvě dcerky Anežku (11) a Rozárku (8).

Do důchodu se rozhodně nechystá

Nutno přiznat, že pozdní otcovství Jandovi svědčí. Dokonce se snaží dohnat vše, na co mu u starších dětí kvůli velké pracovní vytíženosti nezbýval čas. To ale rozhodně neznamená, že by opustil svou úctyhodnou kariéru.

Petrovi to stále hraje a zpívá jako zamlada a dokonce nedávno s Olympicem vydal nové album. Jako by chtěl fanoušky ujistit, že ani s blížící se osmdesátkou rozhodně nehodlá zvolnit.

Při první svatbě mu tchán koupil oblek

Úspěšný Petr Janda dnes jistě s nostalgií vzpomíná na své hudební začátky. Sám pocházel ze skromných poměrů, a ačkoli byl brzy velice populární, trvalo dlouho, než si mohl nashromáždit nějaký majetek. Když začínal, měl za vystoupení jen sto korun, a podle svých slov byl chudý jak kostelní myš.

Není divu, že když si bral svou první manželku Janu, musel mu budoucí tchán koupit svatební oblek. Přesto byl před Staroměstskou radnicí dav fanynek, které na svého milovaného zpěváka křičely: „Nežeň se, Péťo!“ Jenže Petr se ženit musel, protože jeho budoucí manželka byla ve třetím měsíci.

Uplynulo už hodně vody od doby, co známý zpěvák ženil poprvé. Když Janda chystal svou třetí svatbu, byl naštěstí v úplně jiné situaci. Své nevěstě Alici tak mohl při obřadu navléknout prsten s briliantem a na důkaz své velké lásky jí jako svatební dar věnoval automobil.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

reklama