Nechtěli mu dovolit hrát

To, co přežil on, by mnozí jiní nikdy nezvládli. JAN SKOPEČEK (†94) přežil totální nasazení, koncetranční tábor i smrt svých nejbližších.

Lidé ho zbožňovali. Nikdy totiž před nikým nedával najevo svá trápení. Jan Skopeček (†94) byl vždycky velký introvert. Chtěl zapadnout do davu a nikdy nevyčnívat. Zbytečně na sebe nestrhával pozornost.

Také vás může zajímat ...

Ani v kariéře se nikdy nedral dopředu. Přesto to byla tak výrazná osobnost českého filmu, že jednoznačně patří mezi legendy. Málokdo však o něm ví, co všechno si musel prožít.

Svůj velký sen si splnil na sklonku života

Starší diváci si ho ještě dnes živě vybavují v legendárním seriálu Jaroslava Dietla (†56) Tři chlapi v chalupě, mladší ročníky ho dozajista znají z komediální trilogie Zdeňka Trošky (67) Kameňák.

Od padesátých let minulého století až do své smrti ovšem ztvárnil více než sto padesát rolí. Jeho největším přáním ovšem vždy bylo, aby texty písní, které kdy napsal, byly zhudebněny. Což se mu také v pozdějším věku vyplnilo.

Za války přišel o patnáct příbuzných

Narodil se v roce 1925 v Litoměřicích. Otec ho poslal studovat na obchodní akademii a Jan při tom ještě hrál v ochotnickém divadle. Mládí však neměl jednoduché, neboť bylo navždy poznamenané druhou světovou válkou.

Chtěl jít studovat na konzervatoř, ale nepřijali ho, a tak nastoupil do továrny. Jeho matka byla Židovka a jakožto její potomek byl povolán na nucené práce a později odvlečen do koncentračního tábora. Když byl tábor rozpuštěn, dostal se do Prahy, jenže tam ho poslali do dalšího tábora.

V transportu se také seznámil s Oldřichem Novým (†83). Když se pak nakonec z koncentračního tábora vrátil domů, zjistil, že jeho tatínek zemřel předchozího dne. Celkem však ztratil patnáct příbuzných! K opravdovému herectví se pak dostal až po osvobození.

Nastoupil do jihlavského divadla, kde se také seznámil se svou budoucí ženou Věrou Tichánkovou (†93). Později odešli do Prahy a narodila se jim dcera Marie (65). V roce 1968 mu zakázali uměleckou činnost, neboť se příliš často vyjadřoval hanlivě k sovětské okupaci.

Musel se soudit

Po sametové revoluci ho ale čekal další problém. Byl nařčen z toho, že spolupracoval s StB. Kvůli tomuto obvinění přišel o mnoho dalších hereckých rolí. Polovina lidí za ním stála, polovina věřila spíš tomu, co se o něm povídalo.

V roce 2005 se rozhodl, že se bude bránit soudní cestou. Vyhrál. Díky tomu se mu na duši aspoň trochu ulevilo. Čtyři roky před svou smrtí si také splnil svůj největší sen. Skupina Kroky Michala Davida mu nabídla, aby otextoval jejich písně s tím, že mu vydají cédéčko.

Ani nezaváhal a nabídku přijal. V roce 2015 od Trošky dostal svou poslední roli v komedii Vánoční Kameňák. Na sklonku života potřeboval neustálou péči, a tak ho rodina přestěhovala do domova důchodců v pražských Bohnicích. Tam také 27. července letošního roku zemřel. Konečně je tak nyní se svou milovanou ženou, jejíž smrt velmi těžce nesl.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...