Nejkrásnější přírodní koupaliště

Voda se v nich čistí ekologicky pomocí rostlin a mikroorganismů. V posledních letech se biotopy stávají stále větším lákadlem. Které jsou ty nejkrásnější, kam se v horkých dnech vypravit?

Také vás může zajímat ...

Máchovo jezero

Básníkův ráj na zemi

Kdo by ho neznal a nekoupal se v něm alespoň jednou v životě? Romantická poloha jezera, které založil Karel IV. jako rybník, inspirovala K. H. Máchu k napsání jeho slavné básně Máj. Dnes je Máchovo jezero spojeno hlavně s letním koupáním a rekreací. Je největší vodní plochou v Libereckém kraji a osmou největší v naší zemi.

Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech najdete tobogány a další atrakce, včetně mnoha možností k občerstvení. Celé léto brázdí vody Máchova jezera výletní parníky. Pokud budete pozorní, neujdou vaší pozornosti dva ostrůvky, Myšlín a Kachní.

Ty jsou však díky vodním ptákům nepřístupné. V okolí „Mácháče“ můžete navštívit mnoho památek. Nejznámějšími jsou Skalní vyhlídka Králův stolec, zámek Doksy, jeskyně Psí kostel a hlavně tajemstvím opředený hrad Bezděz.

A pokud se zajímáte o přírodu opravdu hodně, v blízkosti jezera najdete rozsáhlá rašeliniště, která jsou z přírodního hlediska nejzajímavější.

Rozkoš

Východočeské moře

Tuto kouzelnou vodní nádrž v krásné přírodě najdete v okrese Náchod u České Skalice . S nadsázkou se jí říká Východočeské moře. Nabízí spoustu příležitostí k nejrůznějším vodním i pozemním letním sportům a aktivitám. Ideální je zejména pro letní rekreaci s dětmi a také milovníci surfování si na Rozkoši přijdou na své.

Severní část nádrže je určena pro kempování a koupání, v autocampu si můžete půjčit loďky, vodní šlapadla, surfy a další sportovní potřeby. Roztoš je také oblíbeným místem pro rybáře, jsou tu tedy další místa, kde můžete lovit ryby, a to dokonce celoročně. Rybářskou povolenku si lze zakoupit přímo v kempu Pokud vás vodní zábava omrzí, vypravte se poznávat kraj Boženy Němcové a její Babičky.

Muzeum v České Skalici a ratibořický zámek jsou přístupné. V této oblasti najdete i několik zajímavých naučných stezek.

Koupaliště Lhotka

Nejčistší voda v Praze

Kde toto koupaliště najdete? Leží asi kilometr západně od Krčského lesa. V těchto místech bývalo tradiční koupaliště Lhotka již dávno, před pěti lety se ale začalo s přestavbou v biotop. Dnes je díky tomu Lhotka jedním ze dvou takových přírodních koupališť v Praze, druhé najdete v Radotíně.

Biotop Lhotka se od klasických koupališť liší tím, že se v něm voda čistí pomocí oddělených jezírek se speciálními rostlinami.

V současné době se pyšní tou nejčistší vodou ke koupání v Praze. Protože jde o přírodní koupaliště, návštěvníci se tu při své relaxaci a vodních hrátkách občas potkají s nějakou tou kachnou, žábou a sem tam se o ně otře malá rybka. Na rozdíl od většiny pražských bazénů, které jsou výslovně sportovní, se budete u koupaliště Lhotka cítit jako u rybníka.

A i to je ve městě velmi příjemné.

Veselí nad Lužnicí

Dovolená jako u moře

V chráněné oblasti Třeboňsko najdete Veselské pískovny, které leží mezi Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Jedná se o pět jezer, které vznikly těžbou štěrkopísku v letech 1952 až 1986. Čekají vás zde písčité pláže a třpytící se vodní hladina. Díky tomu může návštěva pískoven snadno připomínat dovolenou u moře.

Jezera s písečnými plážemi nabízí úžasný odpočinek, koupání, sportovní vyžití i kulturní program. Jihočeskou malebnost jim dodávají okolní lesy a krajina. K pískovnám se dostanete po silnici z Veselí nad Lužnicí do Vlkova. A dostanete se k nim i pěšky a na kole. Najdete zde pláže skryté ve vysoké trávě, ale i klidná zákoutí s pískem.

Na větších plážích vás čeká občerstvení, možnost zahrát si plážový volejbal, fotbálek či sledovat různá vystoupení. Okolo pískoven vede naučná stezka Veselské pískovny.

Cestou po ní se můžete také osvěžit planě rostoucími jablky, malinami nebo ostružinami.

Mašovický lom

Nejkrásnější lom?

Zatopených lomů je v naší zemi hodně. Některé slouží k odpočinku a relaxaci, na jiné jezdí milovníci rybaření nebo potápění. Také v Mašovickém lomu se dříve těžil kámen na štěrk a dnes tu najdete vyhlášené místo ke koupání nejen místních obyvatel. Lom u obce Mašovice na Znojemsku přitahuje milovníky přírodního koupání hlavně svou průzračnou vodou a romantickou krajinou kolem.

Patří mezi nejkrásnější zatopené lomy u nás. Kromě běžných rostlin a vodních živočichů se stal domovem vzácného čolka dravého. Při troše štěstí zde můžete zahlédnout také skokana štíhlého, blatnici skvrnitou nebo kuňky ohnivé. Krásnou čistou vodu si zde užijete zadarmo. I když má lom soukromého vlastníka, nechává jej přístupný všem milovníkům koupání bez poplatku.

Podle ochránců přírody je Mašovický lom naprostým unikátem a je považován za přírodní památku.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...