Nejlepšího partnera našla Marie Rottrová ve fanouškovi, který jí zbožňoval už od mládí!

Chtěla učit nebo soudit, ale na vysněné školy se bohužel nedostala!

Mezi legendy se právem řadí Marie Rottrová (76) už od mládí. Dvakrát chtěla skončit s kariérou, ale vždy se k mikrofonu vrátila. A v době, kdy už tomu ani nevěřila, našla i dalšího osudového muže!

Hudba obklopovala Marii Rottrovou už odmala. Tatínek byl varhaníkem, skladatelem, sbormistrem a hudebním pedagogem. Maminka zpívala v kostelním sboru a zpívala amatérsky operetní představení. Bylo tedy jenom přirozené, že Marie od devíti let žila muzikou také: chodila do Lidové školy umění na hodiny klavíru a zpívala ve smíšeném sboru.

Také vás může zajímat ...

O tom, že by se jednou postavila k mikrofonu jako zpěvačka, ale v té době nesnila. Ideálními povoláními pro dospívající slečnu byly buď krasobruslařka nebo učitelka.

A nakonec šla dělat úplně běžné zaměstnání, ve kterém se sláva nezískává.

Kapela se musela přejmenovat.

Kádrový profil byl brzdou

Protože rodiče byli věřící, neměla to s přijetím na střední školu Marie snadné. Na tu vysněnou pedagogickou se kvůli tomu nedostala. Musela vzít tedy zavděk všeobecným vzděláním na gymnáziu v Bohumíně. Už v době studia se stala členkou školní kapely – a jak jinak, než coby zpěvačka. Kádrový profil bohužel rozhodoval i při přijímání na vysokou školu.

Situace se opakovala: Marie toužila studovat práva, ale neměla šanci na přijetí. Nezbývalo tedy nic jiného, než se zapojit do pracovního procesu. Díky tomu, že nastoupila do pobočky Československé státní spořitelny v Ostravě, to prý celý život uměla s penězi. A to na základní škole prý matematiku vůbec neměla ráda!

Naštěstí pro milovníky jejích krásných písniček nebyla kariéra úřednice tím, co by bylo krásné brunetce osudem přisouzeno. Hudební skupinu si prý vytvořila i s kolegyněmi ze spořitelny. Chodila zpívat i na taneční zábavy, takzvané čaje. Tam se seznámila s prvním důležitým mužem svého života, hudebníkem Vlastimilem Kučajem (+56), který hrál v doprovodné kapele na kytaru.

Když Marii bratr řekl o soutěži Hledáme nové talenty, neváhala a přihlásila se.

V celorepublikovém finále skončila na čtvrtém místě a díky tomu se dostala do další televizní soutěže, kde už zvítězila.

Třetí manžel ji má rád už od mládí.

Texty si uměla vybírat

Vlastimila si Marie vzala, když jí bylo dvacet a jemu pouze o rok více. Svého manžela měla ráda, i když později přišly neshody. „Byl amatérský letec, dělal leteckou akrobacii, uměl o ní nádherně vyprávět a byl to pěkný chlap,“ vzpomínala. Brali se ale příliš mladí na to, aby pochopili, že mají dost rozdílné povahy. Marie toho ale nikdy nelitovala, protože z tohoto manželství měla dva syny.

V polovině 60. let proto dávala přednost tomu, být ženou v domácnosti a starat se o děti. Pak se ale její kariéra začala rychle rozvíjet. Od února roku 1969 se stala profesionální zpěvačkou. Říkalo se jí Lady Soul kvůli typům písniček, které zpívala – a kvůli tomu, že byla opravdovou dámou.

Tou nepřestala být po celou svoji kariéru; na rozdíl od jiných zpěváků a zpěvaček si zachovala vysokou úroveň od svých začátků až dodnes. Je to určitě tím, že – jak sama Marie přiznala – je hodně vybíravá, co se týká textů skladeb.

Vracela je prý i svému někdejšímu dvornímu textaři Jaroslavu Wykrentovi (74), který pro ni napsal spoustu krásných písní.

Už začátky byly úspěšné!

Písnička jako rozloučení

S prvním manželem se Marie rozvedla po deseti letech, přičemž poslední dva roky už měli oddělený vztah. Všechno se obešlo bez hádek nebo skandálů, rozvod se nijak nepodepsal na dětech a Vlastimil psal pro svoji ženu ještě dalších deset let písničky. Na zpěvačku čekala další láska, ta měla ale tragický konec.

Šéfem její doprovodné skupiny Flamingo, která se musela přejmenovat na české Plameňáky, byl hudebník Richard Kovalčík (+37). S Marií se do sebe zamilovali, i když Richard byl ženatý. V polovině 70. let ale bohužel podlehl v nerovném boji se zákeřnou rakovinou. V srdci Marie tak zůstala navždy hluboká jizva.

Svůj smutek naplno vložila do písničky To mám tak ráda, která je o odcházení milované bytosti – je věnovaná právě Richardovi. Další velká láska čekala na Marii až v 80. letech v Praze, kam se přestěhovala. Byl to německý podnikatel českého původu Georg Burgerstein (70). Ten přijel do hlavního města vystavovat výrobky své firmy, zaměřené na hudební nástroje.

V roce 1988 si ho Marie vzala a udělala zásadní rozhodnutí: skončila s kariérou a chtěla být už jen vzornou manželkou.

Přestěhovala se dokonce do německého Stuttgartu.

Opravdová dáma naší pop music.

Svatba po sedmdesátce

Kromě manželství byl důvodem k tomu, že na čas skončila s hudbou, i syndrom vyhoření. Strávila na pódiu a v nahrávacích studiích příliš dlouhou dobu, než aby jí to nepoznamenalo. „Zapomínala jsem texty, zpívání mě netěšilo, říkala jsem si, co po mně ti lidi vlastně chtějí,“ popisovala složité období.

Ačkoliv tím své příznivce tehdy zklamala, byl její krok vlastně dobrým rozhodnutím, protože po pár letech odpočinku se Marii znovu vrátila chuť zpívat. Z Německa se vrátila do Prahy už po změně režimu v roce 1989 a s druhým manželem se rozvedla o pět let později – proč, to je dodnes tajemstvím.

Po návratu k mikrofonu bylo pro zpěvačku příjemným zjištěním, že její publikum na ni rozhodně nezapomnělo. A život pro ni měl celkem spletitou cestou připravenou ještě další lásku. Stal se jím její dlouholetý ctitel Milan Říha (60). V době, kdy s ním Marii seznámila její kamarádka, textařka Jiřina Fikejzová (91), byl ženatý.

Platonicky ale už od mládí Marii miloval, o čemž jeho žena věděla a tolerovala mu to. Milan se začal zpěvačce dvořit, ale ona ho odmítala i kvůli vyššímu věkovému rozdílu. Nakonec se ale také sama zamilovala. Milan se rozvedl, k čemuž by ale bývalo stejně došlo, protože jeho manželství bylo už předtím v krizi.

Nový muž stál při Marii ve chvíli, kdy se znovu oficiálně rozloučila se svojí kariérou. A své „ano“ jí řekl v červnu 2016 v jednom kostele v Orlických horách. Jak všichni dobře víme, ani druhý pokus skončit se zpíváním Marii Rottrové naštěstí nevyšel – a její písničky tak můžeme živě na koncertech slýchat i dnes.

Nestárnou, stejně jako jejich interpretka!

Uvědomila si, že ho potřebuje!

S tím, že by navázala ve zralém věku ještě jeden dlouhodobý vztah, Marie předem nepočítala. Na začátku si nebyla jistá, jak může partnerství s mladším fanouškem dopadnout, ale postupně se přesvědčovala, že udělala správně. Milan Říha se ukázal jako vytrvalý a čestný muž, na kterého se dá spolehnout.

„Najednou jsem si uvědomila, že on by mohl být ten, o koho se můžu opřít, komu můžu důvěřovat, komu se můžu svěřit, kdo mě bude mít rád,“ zjistila Marie a tohle vědomí jí hřeje dodnes.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...