Můj kousek štěstí

Nejužitečnější posilování pro ženy

Často ani nevíme, kde přesně se nachází, a přesto nás problémy s pánevním dnem provázejí v jakémkoli věku. V těhotenství, po porodu, ale i v druhé půlce života během obávané menopauzy.  Pánevní dno je pro ženy citlivou oblastí. Gynekoložka Eva Kašíková, lektorka cvičení pro těhotné a maminky, vám poradí, jak ho udržet ve formě.    

Povolené svalstvo

Pánevní dno je jakási mísa na samém dně naší pánve. Nese a chrání orgány malé pánve, neboli močový měchýř, dělohu a konečník. Je tvořeno několika vrstvami svalů. Tyto svaly by měly být v optimálním napětí, pak můžeme mluvit o takzvaném funkčním pánevním dnu. Opakem je dysfunkční pánevní dno, což znamená svaly ochablé, anebo naopak stažené, a to pak může souviset s fyzickou přetrénovaností. Velkou roli ale hraje i psychická rovina, jako je prožívání strachu nebo stresů, a to samozřejmě i v nevědomé rovině. Obojí s sebou přináší jisté potíže někdy dokonce zdravotní komplikace. „Barometrem stavu pánevního dna může být únik moči při zátěži, například při běhu, skákání, kašli, kýchání a podobně. Tak poznáte, že máte ochablé svaly pánevního dna. Dalším varovným ukazatelem jsou pak bolesti v oblasti podbřišku či kostrče, které mohou naopak značit nepřirozeně stažené svaly. Stav pánevního dna nejlépe posoudí fyzioterapeut nebo odborné gynekologické pracoviště, kde se pánevnímu dnu věnují,“ vysvětluje expertka Kašíková.

Prozkoumejte vaše dno

Odbornice doporučuje nejprve se podívat na anatomii pánevního dna, v knihách či na internetu, a spojit si ji s vlastním tělem. Dotýkejte se svého těla. Jakmile tušíte, kde pánevní dno máte, můžete začít s cvičením. „Svaly pánevního dna se poměrně brzy unaví, proto cvičte třeba jen dvě minuty, ale několikrát denně,“ upřesňuje Eva Kašíková a přidává jednoduchý návod na ideální cvičení vhodné k posílení svalstva pánevního dna.

Jak účinně cvičit

Zvolíte příjemnou polohu, například na podložce vleže na zádech s pokrčenýma nohama.        Napojíte se na tělo a dech a zkoušíte pomalu dýchat hluboko do břicha, až do oblasti hráze. Pánevní dno je i dýchací sval, který pracuje v souladu s bránicí. Při nádechu se přirozeně uvolňuje, klesá dolů, naopak při výdechu cestuje nahoru a svaly pánevního dna se aktivují.       Toho využijete při cvičení.

Jízda výtahem

Nejprve uvolníte celé tělo – ruce, nohy, hýždě, břicho i obličej. Pracovat bude pouze pánevní dno. Představíte si předmět zavedený hluboko v pochvě. Toto je výchozí bod naší práce. Pracujete tedy od nejhlubších vrstev pánevního dna. Při výdechu tento pomyslný předmět vyvezeme „výtahem“ (čili pomocí svalů pánevního dna) do prvního a druhého patra. Svěrače (povrchovou vrstvu pánevního dna) při cvičení vědomě nezapojujeme. S nádechem svaly uvolníme. Cvičení se můžete učit postupně. Na začátku se soustředíte buď více na nádech čili relaxaci, či výdech neboli aktivaci, později můžete obojí zase přirozeně propojit.

.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden