Největší tajemství slavného komika Felixe Holzmanna vyšlo najevo až po jeho smrti!

Úspěch po tvrdých začátcích byl tvrdě vykoupen osobní tragédií!

Jeho legendární scénky baví spolehlivě dodnes. Mimo jeviště a obrazovku to ale Felix Holzmann (+81) neměl často v životě moc jednoduché a do smíchu mu nebylo.

Svým jednoduchým, ale účinným humorem dokázal v roli poplety a nešiky rozesmát diváky skoro každého vzdělání a věku. Felix Holzmann (+81) měl schopnost bavit své okolí už ve škole, přesto ho čekala podle plánů jeho otce úplně jiná budoucnost.

Také vás může zajímat ...

V Litoměřicích, kde bydleli, byl tatínek váženým podnikatelem. Rodinná firma zahrnovala obchod s potravinami a pražírnu kávy. Dějiny ale stejně rozhodly jinak.

Jeho jevištním parťákem byl František Budín.

Rok strávil v zajetí!

Přišla druhá světová válka a s ní nacistická okupace. Němci zabrali Sudety a Litoměřice se tak staly oficiální částí Třetí říše. Pro mladého Felixe to znamenalo jednu velice nepříjemnou věc: musel narukovat do německé armády. Později se o této drsné životní epizodě raději nikde nezmiňoval, takže jeho největší tajemství bylo odhaleno až poté, co zemřel.

Vyšel s ním ven jeho životopisec Ondřej Suchý (74), ale informaci měl od Felixova dlouholetého parťáka na pódiu Františka Budína (96). Felix prý sloužil u námořního dělostřelectva ve Skandinávii. Později byl zajat Rudou armádou a rok strávil v sovětském gulagu. Odtud se naštěstí vrátil domů. Tam už ho čekala jeho životní láska. Ani s ní neprožil slavný komik jednoduchý příběh.

S Evou (+51) chodil už předtím, než musel odejít do války. Ona se mezitím provdala za jiného muže, ten ale rovněž navlékl uniformu a na konci války padl. Felix se mladé vdovy ujal, včetně její malé dcerky, kterou měla s manželem.

Čtyři roky po válce přibyla do rodiny ještě vlastní dcera.

V tomto elegánovi byste ho nepoznali.

Neměli ani na ponožky!

Protože rodinnou firmu po nacistech zabrali zase komunisté, byl Felix nucen živit se jinak, což mu ale v zásadě nevadilo. Zkoušel to všelijak, například s kamarádem vyráběli košile. Měl i výtvarný talent, takže maloval plakáty. Přitom ale stále snil o tom, jak bude vystupovat s komickými scénkami. Postupně se prosadil, ale začátky byly hodně těžké.

Dcera v televizním pořadu vzpomínala: „Když začal psát scénky, dohodl se s Františkem Budínem, že opustí zaměstnání a budou vystupovat. Táta to tak udělal, ale pan Budín to bohužel nesplnil. A tak táta začal sám, ale nedostal se všude, kam chtěl.

Do toho dostal tuberkulózu a půl roku byl v sanatoriu, potácel se mezi životem a smrtí.“ Rodina byla závislá hlavně na příjmu Evy z práce v továrně. Často neměli doma žádné peníze a prý kolikrát neměli ani na ponožky. Zlatá éra přišla v 60. a 70. letech minulého století. Felix se stal známým i v zahraničí, díky své znalosti německého jazyka hlavně u našich sousedů.

Za svoji popularitu ale zaplatil krutou daň!

S druhou ženou Barbarou.

Druhá osudová žena byla z Německa

Čím více komik vystupoval, tím méně byl doma. Jeho žena trpěla samotou a depresemi. Nakonec to neunesla a dobrovolně odešla ze světa. Pro Felixe to byla nejtvrdší rána v životě. Na pohřbu své první osudové ženy plakal. Na pódiu pak později ale na sobě nedával nic znát, dokázal svoji bolest potlačit a vystupovat jako profesionál. Svoji další osudovou ženu pak našel v Německu.

Byla to zpěvačka Barbara Greif (+83), přezdívaná Bärbel. Poznali se spolu během jednoho estrádního vystoupení. Dali se dohromady a projeli kus světa, protože měli turné na výletních lodích. Když bylo Felixovi 73 let, prodělal mozkovou mrtvici, což mělo vliv na jeho další účinkování – dostavily se problémy s pamětí. Přesto se dál snažil bavit diváky.

V jednom rozhovoru dcera prozradila,že nepracoval až posledního půl roku, kdy měl hodně rozvinutou sklerózu.

Smrt si pro něho přišla v létě roku 2002, díky svým nezapomenutelným scénkám je tu ale Felix Holzmann pořád dál s námi!

Jeho prvním obecenstvem byly vždy žena a dcera!

Ačkoliv scénky, ve kterých se Felix Holzmann bavil se svými spoluúčinkujícími, vypadaly jako normální povídání, vznikající právě na místě, všechno měl ve skutečnosti do posledního slova připravené. „Absolutně odmítal improvizaci,“ vzpomínala dcera. „Už když psal, přesně věděl, jak co řekne, takže nám s mamkou každou novou scénku přehrával.

Když jsme se nesmály, přeškrtal to a vyhodil.“ Za to, že se i dnes spolehlivě smějeme, tak vlastně vděčíme i jeho nejbližším..

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama