Několik let v sobě legendární rocker Petr Janda nosil strašné a bolestné tajemství!

O skutečném zdravotním stavu svého syna věděl pouze on sám!

Složil stovky písniček a některé se zpívají i po padesáti letech. Život nejslavnějšího českého rockera Petra Jandy (74) ale nesestával jen z okamžiků slávy a radosti.

K hudbě měl Petr Janda vztah už útlého věku díky rodičům. Jeho tatínek hrál krásně na housle, maminka na klavír. Doma měli dokonce hudební pokoj, kde se pořádaly rodinné koncerty. V devíti letech pak našel pod vánočním stromečkem své vlastní housle. Nejprve z nich byl nadšený. Potom mu jeden kamarád, který se dostal k zahraničním deskám, pustil z gramofonu rock´n´roll.

Také vás může zajímat ...

A v tu chvíli bylo rozhodnuto o budoucím životě naší rockové legendy.

Pedant Petr Janda si potrpí na přesnost!
Pedant Petr Janda si potrpí na přesnost!

Kytara vždy na prvním místě

Housle Petra Jandu přestaly bavit a jejich místo nahradila – už napořád – kytara. V roce 1962 pak objevil Beatles. „Připadalo mi to úžasné, tak jsem si hned nechal narůst vlasy,“ vzpomínal. „Doma s tím byly tedy strašné problémy. Celá rodina byla proti tomu. Maminka pořád: Petříčku, tak se trošku ostříhej. Alespoň trošku.“ To ale Petr odmítal a navíc chodil výstředně oblečený.

„Nosil jsem brokátové kalhoty, takové trubky, kachní boty a růžové triko,“ popisoval. „To byl můj oblíbený letní oblek.“ Než odmaturoval, hrál už v amatérských kapelách a měl elektrickou kytaru. A v hlavě ideu, že by se mohl hudbou doopravdy živit, nebo se jí přinejmenším po celý život věnovat.

Ačkoliv se ženám v životě ani trochu nevyhýbal, každé z nich Petr říkal, že u něj budou vždy bohužel až na druhém místě – na prvním to byla vždy jeho věrná kamarádka kytara. Ta ho totiž nikdy nezradí, a neudělá bolest, maximálně jí praskne struna, která se dá vyměnit.

Všechny ženy to kupodivu braly.

Legendární Olympic změnil svojí sestavu několikrát.
Legendární Olympic změnil svojí sestavu několikrát.

První ženu přebral Hybnerovi

Svojí první ženu Janu (+46) poznal, když všichni členové Olympicu začali kamarádit s baletkami. Jana byla tanečnice a Petr Janda jí přebral jiné celebritě, mimu Borisu Hybnerovi (+74). Ten se z toho psychicky zhroutil a dokonce se pokusil zabít a skončil v bohnické léčebně. Jaké to je, když se člověk nešťastně zamiluje, poznal Petr v pozdějším období života.

To byl zamilovaný do Kateřiny Kornové (50), kterou mu přebral jeho bývalý kolega z Olympicu Jiří Korn (67). „Můžu říct, že mě to velmi zasáhlo a dokonce se mi hlavou honily myšlenky na sebevraždu,“ přiznal v jednom rozhovoru. Mnohokrát ale také prohlásil, že kdyby jeho první žena předčasně nezemřela, určitě by zůstal celý život s ní.

Vzal si ji v roce 1966 a svatbu měli na Staroměstském náměstí. Petr už byl tehdy známou osobností, to ale moc neplatilo na Moravě, odkud Jana pocházela. Brát se museli, protože čekali dítě, takže v rámci tradic šel rocker do rodiny požádal o ruku.

Jana sice upozorňovala maminku po telefonu, že její budoucí manžel nechodí zrovna oblékaný podle pravidel, ale nezabránila tomu, co následovalo, když u nich doma otevřeli dveře.

Petrova budoucí tchyně prý spráskla ruce a zvolal: „Ježišmarjá, Janičko, koho si to chceš vzít?“

Slavnému mimovi přebral lásku.
Slavnému mimovi přebral lásku.

Sláva mu na chvíli stoupla do hlavy

Šťastným manželům se narodil syn a o sedm let později i dcera. Tou je populární zpěvačka Marta Jandová (42). Slavný muzikant přiznal, že ho otcovství nijak nevytrhlo z jeho běžného rytmu cvičení a hraní. „Vzpomínám si na to, že jsem dokonce nějak zapomněl na to, že mám jít pro ženu do porodnice, protože jsem si někde brnkal,“ připustil zpětně.

Jak syn vyrůstal, neměl Petr ani příliš mnoho vlivu na jeho výchovu. Když se například vrátil z dvoutýdenního turné a žena mu sdělila, že syn přinesl špatnou známku, podala mu vařečku, kterou dostával přes zadek. Chtěla, aby mu nařezal jako otec, ale on se bránil, že přijel z kšeftu a neví vůbec, o co jde. Všiml si, že je otevřené okno a vařečku vyhodil ven.

Kdyby prý ukázal své diáře ze 70. a 80. let, obsahovaly by každý den nějaký koncert, někdy i dva, každý den v měsíci. V podstatě prý ani nebyl doma. V době největších úspěchů na začátku 80. let stoupla Petrovi sláva do hlavy. „Žil jsem v takovém omylu, jak jsem ukrutně slavný,“ ví s odstupem času. „Záhy mě to ale přešlo.

Člověk musí mít sebereflexi, jinak je z něho nafoukané hovado a bohužel mu to vydrží i do doby, kdy už není vůbec slavný a nikdo ho nezná.

Vím, že jsem takové období prožil, ale rychle jsem se vrátil na zem.“

Dcera Marta navázala na otcovu hudební slávu.
Dcera Marta navázala na otcovu hudební slávu.

Nejsmutnější období

Na přelomu 80. a 90. let potkala Petra Jandu první z velkých osobních tragédií. Jeho ženě zjistili rakovinu. Podstoupila operaci a zdálo se, že všechno dopadlo dobře, vrátila se dokonce do práce. Lékař Petrovi sdělil, že nádor se podařilo odstranit, ale nejsou si jistí, jestli už nemetastázoval.

Jana docházela na chemoterapie, ale pak je začala odmítat a dala přednost nějakému pochybnému léčiteli. „To myslím byla zásadní chyba,“ konstatoval Petr. „Vůbec se začala chovat nějak jinak. Strašně utrácela. Dělala věci, které předtím nedělala.“ Po Vánocích pak Jana řekla, že nechce umřít v Praze, ale na Moravě, kde se narodila. Odvezli si ji do Zlína a tam v dubnu roku 1991 zemřela.

Ještě předtím ale přišel pro legendárního rockera další šok. Když se jednoho dne syn připravoval na závěrečný abiturientský koncert, cvičil na violu. Petr s dcerou najednou slyšeli z vedlejší místnosti zvuk, jako když někdo spadne. Syn ležel na zemi. Hudební nástroj ještě stačil položit na topení, aby se nerozbil. Měl pěnu u pusy a nebylo možné ho probrat.

V nemocnici zjistili, že syn Petr (+35) má nádor na mozku. Následovala operace. Všem, kdo čekali na výsledek – tedy i Janě, která už v té době byla vážně nemocná – doktor oznámil, že zákrok se podařil. Petra Jandu si ale vzal ještě stranou do kanceláře a tam mu sdělil skutečnou krutou pravdu: dával jeho synovi nanejvýš dva roky života.

Těch roků si nakonec statečný mladý muž vybojoval jedenáct. Jeho matka zemřela s pocitem, že se jejich syn uzdravuje.

Petr Janda držel strašné tajemství v sobě.

Na Janu nikdy nezapomene.
Na Janu nikdy nezapomene.

Smrt zasahovala i v Olympicu!

V den, kdy Petrův syn zemřel, měl slavný hudebník s Olympicem koncert v Brně. „Nikdy jsem to vlastně nerozchodil,“ svěřil se. „Není den, abych si na něho několikrát nevzpomněl.“ Dcera Marta vzpomínala, že na pohřbu tehdy poprvé viděla svého otce brečet. Klid duše hledal Petr v dalším vztahu. Druhá žena Martina (48) byla výrazně mladší, rozdíl mezi partnery činili 27 let. Nedopadlo to dobře.

Žena byla zpěvákovi nevěrná a on se o tom bohužel přesvědčil na vlastní oči. Padla prý tehdy i nějaká rána. Rozvod byl jediným možným řešením situace. Smrt zasáhla hudební legendu i v oblasti jeho bývalých kolegů z Olympicu. V roce 1987 měli koncert a netušili, proč nepřišel klávesista Milan Berka (+42). Příčina byla bohužel ta nejsmutnější: spáchal sebevraždu.

Později vyšlo najevo, že za tím tálo Milanovo gamblerství. Před čtyřmi lety zase nečekaně zemřel bubeník Milan Peroutka (+49). Po koncertu ho kolegové odvezli domů, ale tam nešťastnou náhodou spadl ze schodů tak brutálně, že byl po úderu do hlavy na místě mrtvý.

I přes všechny vrcholně smutné okamžiky, které si Petr Janda musel prožít, je spolu s Olympicem už přes půl století legendou pro několik generací fanoušků.

A na tom se hned tak nic nezmění!

I přes několik pokusů skončit, koncertuje Petr se skupinou Olympic už přes půl století!
I přes několik pokusů skončit, koncertuje Petr se skupinou Olympic už přes půl století!

Jak se naučil dochvilnosti

Jako kapelník je Petr Janda známý svojí dochvilností i tím, že na ní trvá. Naučil se to v dětství. Chodil hrávat s kluky fotbal, ale v určitou hodinu musel být doma, protože musel cvičit na housle. Neměl hodinky, takže skoro pokaždé přišel pozdě. „Maminka vždycky ze třetího šuplíku vyndala vařečku a nabila mi s ní přes zadek,“ vzpomínal.

„Takže kdykoli jsem otevřel dveře, slyšel jsem, jak ji vytahuje ze šuplíku.

Dodnes si ten zvuk pamatuju, a proto jsem se naučil chodit včas!“

A pak, že věk hraje nějakou roli!
A pak, že věk hraje nějakou roli!

Původně chtěl hledat čtyřicítku!

Po druhém rozvodu si Petr sice říkal, že už to nějak do penze doklepe, ale sám zůstat nechtěl. Snažil se seznámit s nějakou ženou kolem čtyřicítky, ale zjistil, že většina jich je rozvedených, mají dvě až tři děti a nemají na muže moc čas. Začal tedy hledat ženu od pětadvaceti výš. Alici (34), do které se zamiloval jako nikdy v životě, bylo ale tehdy osmnáct! Pozval ji na koncert a ona přišla.

Ukázalo se, že ani čtyřicetiletý věkový rozdíl ničemu nepřekáží – Petr má se svojí třetí ženou dvě dcery a u obou byl dokonce u porodu!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...