Nela Boudová vzala své syny do Indie, aby jim ukázala, jak žijí lidé v bídě!

Hvězda seriálu Doktoři z Počátků Nela Boudová (49) se sice nikdy nevdala, ale s mužem svého života měla dva syny. Herečka, která se zajímá i o duchovno a Tibet, jim rozhodně má co předat!

Svůj temperament zdědila herečka Nela Boudová po otci. Má po něm totiž arabské geny. Byl to Tunisan a v první etapě dětství nesla jeho příjmení Najar. Téměř ho ale neznala, protože rodiče se rozvedli, když byly Nele pouhé čtyři roky. Otec se odstěhoval do Kanady a ona ho viděla zase až ve svých osmnácti letech.

Tři roky v Německu protrpěla!

Dětství oblíbené herečky ovlivnil tříletý pobyt v cizině. Nešlo o žádnou dalekou zemi, ale o sousední Německou demokratickou republiku. Nela tam chodila do školy od šesté třídy. Vytržení z domácího prostředí jí hodně bolelo. Rodiče to sice viděli, ale jiné řešení nebylo. „Kde mě měli nechat?“ bylo Nele jasné.

Také vás může zajímat ...

„Brali to tak, že je to úžasná životní zkušenost, že se naučím německy, to měli pravdu. Já se taky teď v zemích, kde se německy mluví, cítím jako doma. A když jsem točila s Němci, tak jsem to využila, ale nevím, jestli to za ty tři roky dětství stálo.“ Na prostředí si přitom nemohla nijak stěžovat, spolužáci i učitelé na ní byli milí.

„Dokonce jsme měli chemikáře, který dětem vysvětlil, že na mě musí být hodné, protože Němci spáchali na Češích velké zlo,“ líčila.

„Jenže já jsem měla v hlavě utkvělou myšlenku, že chci domů, a nic jiného mě nezajímalo.“

Nedělá jí problém hrát s nadhledem a humorem.
Nedělá jí problém hrát s nadhledem a humorem.

Sladká léta středoškolská

O co více Nela v Berlíně trpěla, o to více si pak užívala po návratu do Prahy. Měla k tomu totiž skvělé možnosti. Dostala se totiž na konzervatoř, zatímco rodiče zůstali v NDR, protože otec tam dál pracoval. Zůstala tedy bez dohledu v období, kdy se poznává svět.

„Všechno jsem hltala, chodila do divadel, na výstavy, do nočních podniků, kterých bylo v Praze tenkrát jenom pár,“ vzpomínala s nadšením. „Stýkala jsem se s lidmi, kteří byli proti systému. Připadala jsem si důležitá. Učení na konzervatoři mi šlo samo.

Byla jsem jednooká mezi slepými, na vzdělání se tenkrát důraz nekladl a myslím, že všeobecné vzdělání jsem pak doháněla mnoho let po konzervatoři.“ Pravdou bylo, že jako budoucí herci si mohli studenti konzervatoře dovolit trávit čas v kavárničkách a ve škole se chovat poněkud pubertálně.

„Co bych teď za to dala, kdybych si mohla sednout na přednášku o dějinách divadla a tiše naslouchat,“ zpytovala herečka svědomí po letech.

Televizní diváky si získala v seriálu Doktoři z Počátků.
Televizní diváky si získala v seriálu Doktoři z Počátků.

Herectví se nesmí brát vážně

S nadhledem o sobě říká, že herečkou se rozhodla stát, když se poprvé uviděla v zrcadle. Ve skutečnosti jí k tomu možná přivedlo to, že v dětství neměla moc kamarádů a tak utíkala do světa své fantazie. Neuměla si představit, že by se stala něčím jiným než herečkou a rodičům to prý řekla už ve svých šesti letech.

Jedinou vysněnou profesí, kterou měla ještě v záloze, byla vychovatelka v dětském domově. Když se Nely ptali novináři už po čtyřicítce, jaké jiné zaměstnání by jí bavilo, uvedla, že práce hlavního rekvizitáře. „Myslím si o sobě, že strašně dobře vidím. Že třeba na fotkách vidím, co má jak být, a to samé vidím i na obraze monitoru,“ pochlubila se.

„Mohla bych taky být dobrá architektka.“ To je ale „kdyby“, ve skutečnosti je Nela samozřejmě ráda herečkou a čas jí naučil, jak se k tomuto povolání postavit. „Na herectví musí mít člověk povahu, nesmí to brát tak vážně a sebe taky ne. Nemůže se trápit tím, když nedostane roli on, ale kolegyně, když nevznikne projekt, který měl vzniknout.

To jsou věci, které se s věkem dají naučit.“

Časem se naučila, že herectví nemůže brát až příliš vážně.
Časem se naučila, že herectví nemůže brát až příliš vážně.

Maso přestal jíst i životní partner

Nela se netají tím, že je vegetariánkou. Tenhle přístup ke stravě naučila dokonce i otce svých synů. „On jedl maso velmi málo. A když jsme se dali dohromady, tak přirozeným způsobem přestal maso jíst. Netlačila jsem na něj, ale vyšlo to přirozeně,“ konstatovala. Nejvíc její vegetariánství vadilo rodičům partnera, když byla v jiném stavu – to proto, že jsou oba lékaři.

Sklony ke stravě bez masa měla herečka už v pubertě, kdy to na tři roky zkusila. Potom se k masu na půl roku vrátila, ale zase ho přestala jíst, protože jí nechutnalo. Na začátku jí trochu mrzelo, že se na ni lidé dívají jako na někoho divného a snažila se obhajovat. „Teď už jsem moudřejší a vysvětluji jenom tomu, kdo má zájem poslouchat.

Je sice důležité lidi pošťouchnout, ukázat jim jiný úhel pohledu, ale silný, lehce agresivní nátlak z masožravce vegetariána neudělá,“ uvědomila si.

Jedno ale ví jistě: „Zvířata tu jsou od toho, aby nám dávala radost a smích, a já nemůžu sníst něco, co mě umí rozesmát.“

Otcem jejích dětí je dramaturg ČT Jan Lekeš.
Otcem jejích dětí je dramaturg ČT Jan Lekeš.

Dva dny nevyšli z pokoje!

Po letech působení na scéně Činoherního klubu se před časem rozhodla Nela odejít na volnou nohu. Velkou roli v tom sehrála smrt jejího otce. „Byla to pro mě rána, protože jsem si naplno uvědomila i svou vlastní smrtelnost, ten fakt, že i můj život jednou končí – a že mi strašně rychle utíká a já bych ještě chtěla spoustu věcí stihnout,“ vysvětlovala.

„Ještě je tu toho tolik, co bych chtěla zažít nebo vidět.“ Přála si hodně cestovat a více se věnovat svým synům. Se svými syny strávila necelý měsíc v Indii, v Himalájích. Chtěla jim ukázat, jak lidé žijí v odlišných životních podmínkách a v bídě. Byl to pro ně opravdu poučný zážitek a dost s nimi prý i otřásl.

Když se z hor vrátili do hlavního indického města Dillí, které viděli už na začátku cesty, zavřeli se prý v hotelovém pokoji a dva dny nevyšli ven – Nela jim tam dokonce nosila i jídlo. „Jinak to pro ně bylo krásné velké dobrodružství,“ pochvalovala si herečka.

„Líbilo se jim na návštěvě u nomádů, kteří žijí ve výšce přes pět tisíc metrů nad mořem, nebo v tamní internátní škole, kde se setkali s dětmi, které tam žijí daleko od svých rodičů, aby měly lepší budoucnost.

Zapojili se a společně pro ně připravili program!“

Synům Daliborovi s Andrejem připravila velké zážitky.
Synům Daliborovi s Andrejem připravila velké zážitky.

Střelce v sobě nezapře!

Nela se narodila ve znamení Střelce a hrdě se k tomu hlásí. Má ve Střelci dokonce i ascendent, tedy začátek osobního horoskopu.„Je pro mě typické, že se třeba rychle rozhodnu, dělám ukvapené závěry a potom toho lituji,“ vyjmenovala typické vlastnosti svého dvojnásobného znamení. „Ale pracuji na sobě, protože si tím potom nadělám nepříjemnosti, takže doufám, že je to už trošku lepší.

Nejsem už tak impulzivní, že bych hned vylítla, to už se mi nestává,“ konstatovala.

„Člověk je strašně rychlý a ti ostatní tak rychlí nejsou.“

Nela Boudová

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...