Nemá to v životě jednoduché, vždy se ale se vším poprala

Legendární česká zpěvačka PETRA JANŮ (68) odstartovala svoji kariéru v pražském divadle Semafor. A tam poznala svého osudového muže

Když přišla česká zpěvačka Petra Janů (68) na svět, její rodiče byli opravdu mladí. Tehdy jim totiž nebylo ani dvacet let. Důvodem je také fakt, že miminko neplánovali. Podle toho také jejich vztah dopadl. V rodném listu měla ale populární zpěvačka napsané jiné jméno, a to Jana Petrů.

Také vás může zajímat ...

O jistotu vyrůstání v úplné rodině přišla Jana, když jí byl sotva jeden rok. V tu dobu se její rodiče rozešli. Není ani tajemstvím, že se o ni rodiče moc nezajímali a nestarali. Nepoznala totiž pořádně mateřskou lásku. Většinu času trávila se svou milovanou babičkou.

Proč byla terčem posměchu?

Ta Petře dopřála krásné dětství a vše, co dítě potřebuje. Na své dětství proto vzpomíná moc ráda. Jenže ve škole to bylo jiné a Petra poznala, co je to šikana. Mezi dětmi nebyla prý moc oblíbená. Ostatní děti se jí totiž posmívaly, že nemá rodiče.

Zpočátku bydlela ona i její matka v Praze. Jenže každá úplně někde jinde. Z Bílé Hory na Ruzyň je to přitom kousek, přesto maminka svoji dceru příliš nenavštěvovala. A sliby? Ty jí také nedokázala plnit. Po nějaké době se matka přestěhovala na venkov, do Sekerkových Louček na Trutnovsku.

Za svou maminkou rocková a popová česká hvězda stejně jezdila na návštěvy. Po celých jedenácti letech se poté za svou matkou přestěhovala nastálo.

Chtěla se kvůli lásce zabít

Nejprve vše vypadalo růžově, později však nastoupila puberta a první lásky. Petra Janů měla jeden velký sen. Vždy chtěla být slavnou
zpěvačkou.

Ten se jí nakonec splnil, ale byla to dlouhá cesta, která začala vystupováním na venkovských akcích a různých menších tancovačkách. Cestu za svým snem však málem ukončila předčasně. A to kvůli nešťastné lásce.

Jana se zamilovala do jednoho kluka, se kterým chtěla být co nejvíce. Z pódia, kde zpívala na jedné tancovačce, ale svého přítele viděla, jak líbá jinou dívku. To ji velmi zasáhlo, a to tak, že chtěla skoncovat se svým životem.

Dva roky dělala úřednici

Chtěla zkrátka zemřít. Zpěvačka prozradila, že doma spolykala několik léků. Kdyby nepřišla včas její matka do jejího pokoje, česká hudební scéna by přišla o jednu z nejlepších zpěvaček. Vše skončilo pouze dvoutýdenním pobytem v psychiatrické léčebně.

A vypadá to, že ji to poučilo, neboť se už o nic podobného nikdy nepokusila. Ani problémy se studiem, které měla, ji nerozhodily. Školu, kterou studovala, nezvládala. Na technické průmyslovce hned v prváku propadala ze čtyř předmětů, takže musela přestoupit na ekonomickou školu.

Skutečně pak nějaký čas dělala úřednici, konkrétně dva roky. Musela brzy ráno vstávat a ze Sekerkových Louček docházela tři kilometry na autobusovou zastávku. Takový život jí ale brzy přestal vyhovovat. Naštěstí dostala nabídku, která jí změnila život.

Jen se zavřenýma očima

Jana zpívala amatérsky a dostala se do soutěže Mladá píseň, která se pravidelně pořádala v Jihlavě. Tam se o ni začali zajímat lidé z divadla Semafor. Dostala možnost zpívat tam ve sboru. Právě v Semaforu se z Jany Petrů stala Petra Janů.

Důvod byl jednoduchý, jedna zpěvačka stejného jména tu totiž už byla. Jiří Suchý (88) tedy poradil, ať si začínající adeptka jen prohodí jméno s příjmením. Semafor byl pro Petru Janů také místem, kde potkala muže, který nejvíc ovlivnil její život.

Stal se jím Michal Zelenka (†63). Tehdy pracoval jako manažer a Petra mu byla doporučena kvůli svým hlasovým schopnostem. Když se poprvé uviděli a Michal zpěvačku okomentoval, hodně jí spadl hřebínek.

Později přiznala, že po přijetí do Semaforu už se viděla málem v Hollywoodu. Michal jí ale místo slov chvály doporučil, aby něco udělala se svým vzhledem. Řekl prý, že je tlustá a ošklivá a dá se poslouchat jedině se zavřenýma očima.

Vysloveně přitom uvedl, že sukni, kterou měla na sobě, by nejraději roztrhal. Petra si dala říct, začala na sobě pracovat a Michal jí v tom pomáhal. Docházela k němu každou středu na lekce a brzy se z pracovního vztahu stal soukromý a citový.

Do svatby ji dotlačili manžel a matka

Po nějaké době se Petra rozhodla, že si Michala vezme za manžela. Bez donucení to ale nebylo. Velký nátlak na ní dělala i její maminka. Jednoho dne totiž přijela do Prahy za dcerou a přivezla jí krabičku s dvěma snubními prstýnky.

Příležitost, jak spojit příjemné s užitečným, nakonec poskytl dvojici jeden politický festival. Michal se mu chtěl za každou cenu vyhnout a svatba byla dostatečnou výmluvou. Jakmile se dozvěděl, že by se tam měla Petra zúčastnit, okamžitě šel na radnici v Praze 6 zaregistrovat termín.

Své překvapené partnerce to doma pouze oznámil. Michal byl u Petry zaměstnán a pracoval na její úspěšné kariéře. Ta se ale ocitla v polovině 90. let ve velkém ohrožení a vypadalo to, že už nikdy nebude vystupovat.

Zpěvačka tehdy zavinila autonehodu. S autem nabourala do stromu a její stav byl velmi vážný. Celé tři měsíce se nemohla postavit na nohy, jen ležela.

Po nehodě přerušila kariéru

Nohu měla sešroubovanou v sádře. „To máte sakra hodně času na to, abyste zjistili, že můžete mít úspěchy, jaké chcete, a pak přijde zlomek sekundy a život se vám obrátí vzhůru nohama,“ konstatovala zpěvačka.

Proto musela na rok a půl přerušit svou hvězdnou kariéru, byla totiž v pracovní neschopnosti. Oba to ohrozilo nejen psychicky, ale hlavně i fi nančně. Kromě havarovaného auta jim ještě dva další vozy ukradli a ani jeden z nich nebyl pojištěný.

Děti spolu neměli

„Taková věc vám udělá pořádek v přátelích,“ řekla tehdy zklamaně. Jak sama prozradila, oba začali od začátku a hodně je to sblížilo. K úplné rodině scházely Petře a Michalovi děti, ale oni je neměli cíleně. Nejspíš na to mělo vliv i jejich dětství, kdy oba na vlastní kůži poznali, co to je rozvrácená rodina.

Nechtěli přivést na svět potomka, kterého by potom zase dávali do péče babičce nebo chůvě. „Věděla jsem, že děti do mého života nepatří,“ prohlásila zpěvačka rezolutně a nikdy toho nelitovala.

Ta nejtěžší zkouška pro Petru přišla v době manželovy vážné nemoci. O tom, že Michal má rakovinu a jeho život se počítá na měsíce, se dozvěděla od lékařů. Manželovi nic neřekla.

Nikdo ho neumí nahradit

V červnu jí sdělili, že situace je bezvýchodná, v prosinci pak manžel zemřel. Petra prožívala velmi těžkou dobu, kdy se před partnerem snažila tvářit optimisticky a dodávat mu naději. „Žijete vedle něj, víte, že žádné světlo z tunelu nevede, a přitom se snažíte chovat normálně,“ přiblížila své hrozné pocity.

Když pak jedno prosincové ráno Michal odešel, Petra měla na ten den naplánovaná dvě vystoupení a nezrušila je. Lidé v hledišti nevěděli, jaká tragédie ji potkala. A to jí dodalo sílu. Jiného partnera si už zpěvačka nenašla

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama