NEMŮŽETE SI VZPOMENOUT?

Zapomínání je přirozené, mozek se tím chrání. Paměť ale musíte neustále trénovat, abyste si vždy vzpomněli na to, co potřebujete.

Stárnoucí člověk častěji zapomíná a hůř se učí, ale to neznamená, že by měl složit ruce do klína. Bystrý mozek si uchová ten, kdo stále baží po informacích, zdržuje se mezi lidmi, hýbe se a trénuje paměť.

Také vás může zajímat ...

Zatímco před maturitou jste dokázali do hlavy dostat učivo za čtyři roky během chvíle, kolem čtyřicítky nenakoupíte bez seznamu, aniž byste něco zapomněli.

STÁRNEME, A PAMĚŤ S NÁMI

Paměť stárne stejně jako jiné tzv. kognitivní funkce, tedy třeba koncentrace nebo rychlost myšlení. Člověk se postupem času stává zapomnětlivějším a hůř si vybavuje některé věci. „Zapomínání je také ochranou před zaplavením mozku informacemi.

Nemůžeme si prostě pamatovat vše,“ podotýká lékařka Iva Holmerová, ředitelka gerontologického centra, která se dlouhodobě věnuje pacientům s Alzheimerovou chorobou.

VZPOMÍNKY Z DĚTSTVÍ

Nejlépe zapamatovatelné jsou pro člověka informace, které považuje za důležité, rozumí jim a umí si je představit. A také události, k nimž se přidává nějaký výrazný emoční signál. Proto si vybavíte vzpomínku na dětství, když uslyšíte oblíbenou hudbu z té doby nebo ucítíte vůni, která se váže k nějakému prožitku.

Přirozený pokles schopnosti učit se, který nastává s věkem, může člověk kompenzovat tím, že zůstává co nejdéle duševně i fyzicky aktivní.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...