Nenechte si ukrást kosti

Osteoporóza je nemoc, která nebolí a dlouho probíhá bez příznaků. Když se objeví problémy, je už léčba hodně obtížná. Proto je tak důležitá správná prevence. .

Ženy jsou nejvíce v ohrožení

Také vás může zajímat ...

Přesto, že se osteoporóza nevyhýbá ani mužům, ženy postihuje častěji. Příčinou jsou hormonální změny, ke kterým dochází u žen v období přechodu. Špatné stravování a nedostatečný pohyb pravděpodobnost vzniku osteoporózy zvyšují, a stejně tak i riziko zlomenin, ke kterým dochází vlivem oslabení kostí nemocí.

Nejen vápník je pro vás nepostradatelný

Pro zdravé kosti je důležitý dostatečný příjem vápníku. Ten se nachází právě v mléce a mléčných výrobcích. Společně s vápníkem je však nutné tělu dodat také vitamin D. Ten si tělo dokáže vyrobit, když je vystaveno slunečnímu svitu, v potravě se pak Déčko nachází především v kvalitních tučných rybách.

Nezastavujte se

Aby byly kosti silné, je potřeba se hýbat. Ovšem není pohyb jako pohyb. Lyžování, tenis, squash a všechny sporty, kde se vyskytují skoky a silné otřesy kostem po padesátce spíše ubližují. Ani běh, pokud se mu nevěnujete od mládí, není vhodný. Nejlepšími pohybovými aktivitami jsou chůze a plavání.

Přesvědčte se

Zejména ženy, které mají toto onemocnění v příbuzenstvu, by si měly nechat udělat speciální vyšetření. Doporučení vám dá váš lékař. Čeká vás pohovor, při kterém osteolog, lékař zabývající se kostmi, zjistí vaši rodinnou anamnézu a to, jaký je váš životní styl. Lékař vám dále odebere krev, z které laboratorními testy zjistí jak jste na tom s vápníkem a vitaminem D.

Provede také denzitometrické vyšetření, při kterém se měří hustota kostí.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...