Nenechte si zničit úrodu plzákem!

Loňský horký rok byl pro ně nepříznivý, ale letos to je jiné. Plzáci i další slimáci jsou nejaktivnější po dešti nebo po zálivce. Během několika dnů dokážou způsobit velké škody.

Zejména Plzák španělský je považován za největšího našeho škůdce. Nemá mnoho nepřátel, jeho přirozenými predátory jsou ježci, ropuchy, ještěrky, slepýši a rejsci. Existuje však řada lidových metod, jak nad slimáky zvítězit., Vyplatí se vytvořit kolem naší zahrádky ohraničující pásy z hořčice, lichořeřišnice, šalvěje nebo yzopu. Plzáci nesnáší také aromatické rostliny jako je tymián a levandule.

Také vás může zajímat ...

Tyhle rostliny je dokážou celkem úspěšně zastavit.

Vůborné jsou i různé překážky, přes které se slimáci k nedostanou.

Stavte barikády

Takové přirozené překážky se dají vytvořit z kamenné moučky, vápna nebo dřevěného popele. Tyto ostré látky nutí plže se jim vyhnout. Působí ovšem pouze za suchého počasí. Déle vydrží čistý písek, který na měkkém těle plžů působí jako velmi ostré krystalky. Jedlové a smrkové jehličí, rákosová drtina nebo tlučené vaječné skořápky rovněž tyto škůdce odradí. Úspěšné jsou i suché piliny.

Ty sypaly už naši předkové jako ochranný val kolem jiřin a fazolí. Zkuste na slimáky nastražit i pasti. Výborné jsou zapuštěné nádoby, které naplníte pivem. Nádobu nechte centimetr přečnívat nad povrchem. V pivu se slimáci utopí a není třeba je odstraňovat. Jednoduchou past si vyrobíte také z petlahve, kterou z poloviny napustíte pivem.

Posolit jim hřbet?

Naše babičky používaly sůl. Posolený plzák se jednoduše rozloží. Tento způsob ale není vhodný ve sklenících, fóliovnících nebo na trávníku. Dojde totiž k silnému zasolení půdy, kterého se budete těžko zbavovat. Mnozí pěstitelé sázejí stále na pravidelný sběr škůdců. Při přemnožení to však nestačí. Nezbude vám, než použít návnadu.

Nejúčinější je přípravek, jehož účinnou látkou je fosforečnan železitý, který není škodlivý pro životní prostředí. Slimáci se po požití granulí stáhnou s pocitem nasycení do skrýší, kde zahynou. Za vlhka se účinnost přípravku nesnižuje, naopak granule nabobtnají a jsou pro slimáky ještě lákavější. Účinná látka tohoto přípravku je přírodní. Neškodí ani úrodě ani zvířatům, pokud je sní.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...