Není nad domácí čaj z bylinek

Máte doma spoustu usušených bylinek a nevíte, co s nimi? Vytvořte si čajové směsi, které vás na podzim krásně zahřejí.

Bylinnou směs, jakmile ji vyrobíte, uchovávejte vždy v tmavých nádobách na stinném místě.

Také vás může zajímat ...

Jak na to?

Většina bylinek se dá použít jako odvar nebo nálev úplně samostatně. Na druhou stranu si můžete vytvořit i bylinnou směs. Hlavní složku směsi tvoří bylina, která v čaji hraje hlavní úlohu. Do směsi ale patří i pomocná bylina.

Tato složka rozšiřuje účinek hlavní byliny anebo její účinek podporuje. Bylince, která směsi dodává chuť, se říká remedium corrigens. Nesmí chybět ani plnivo, které zlepšuje vzhled (například květ), dodá vůni a ostatní bylinky skvěle doplní.

Základní bylinky

Pro výrobu směsi si připravte čtyři základní bylinky. Dbejte, aby každé složce odpovídal jeden bylinný druh. Směs důkladně promíchejte. Není pravidlem, aby byla hlavní bylinka ve směsi zastoupena v největším množství.

U některých rostlin, například pelyňku, by čaj nebyl vůbec k pití. Do směsi nedáváme bylinky, které se musí vařit (např. kořen), ani bylinky, z nichž připravujeme nálev. Čaj se musí připravit odděleně a smíchají se až výsledné tekutiny. Do každé čajové směsi, patří listy maliníku, jahodníku, květy divizny a měsíčku.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama