Neovládal svoji vášeň

Ženy ho milovaly. A JOSEF BLÁHA (†70) si to uvědomoval. Svého šarmu uměl dobře využít. Svým talentem se však nesmazatelně zapsal do srdcí diváků.

Jeho výrazné rysy a jižanský vzhled dokázaly uhranout každou, na kterou se jen podíval. Josef Bláha (†70) nejen díky tomu, jak vypadal, ale také jak mluvil a působil na okolí, dostával role komických, tragických i tragikomických postav. A všechny dokázal zahrát na jedničku. Málokdo o něm však ví, že v dětství neuměl ani slovo česky.

Také vás může zajímat ...

Divadlo ho v dětství uchvátilo

Narodil se 8. června 1924 ve Slovinsku. Jeho maminka byla jugoslávsko-italského původu, a tak se není čemu divit, že neuměl česky ani slovo.

Jeho otec se živil jako lesník, což Bláha neopomněl při každé příležitosti zmínit, neboť si až do své smrti živě pamatoval, jak musel chodit dlouhé kilometry přes les se svým bratrem a potkávali v něm medvědy. Do Československa se s rodinou přestěhoval, když mu bylo jedenáct let.

Nejprve rodina bydlela v Písku, pak v Praze. Plynně česky se naučil už po pár měsících a neměl ani žádný přízvuk. Začal chodit na filmy a do divadla. Z Národního divadla byl naprosto uchvácený a díky tomu dostal nápad, že by se chtěl stát hercem.

Jenže rodiče z něj chtěli mít doktora. Když se tak rodiče dozvěděli o jeho záměrech, prohlásili, že se může stát hercem, ale teprve tehdy, až vystuduje něco pořádného. A tak absolvoval dvouletý kurz na obchodní škole a mezitím působil jako herec v ochotnickém spolku.

Jeho hereckou kariéru však přerušilo totální nasazení. Nakonec se vrátil do Prahy a vystudoval DAMU. Také vstoupil do komunistické strany, ale záhy nato zjistil, jakou chybu udělal, a tak svým nadřízeným oznámil, že ztratil stranickou knížku.

S okamžitou platností byl ze strany vyloučen. V průběhu své kariéry vystřídal několik divadel, ale více než čtyřicet let zůstal věrný Divadlu na Vinohradech.

Jaká byla jeho životní role?

Jeho nejlepším přítelem se stal Vlastimil Brodský (†81), s nímž vždycky dělal ty nejlepší vtípky. Utahovali si z kolegů i diváků. Ve fi lmu si Bláha poprvé zahrál v roce 1947. Šlo o historické drama Jan Roháč z Dubé.

A okamžitě si ho všimli i režiséři. Během svého života ztvárnil víc než padesát rolí. Všichni si ho pamatují hlavně jako inspektora Brůžka ze seriálu Hříšní lidé města pražského, ale také jako akademika z kultovního vědeckofantastického seriálu Návštěvníci.

Ke konci života trpěl

Kromě herectví ho ale také bavily ženy. Ačkoli měl za manželku Bohumilu, s níž vydržel neuvěřitelných čtyřicet pět let, nebránilo mu nic v tom, aby si dosyta užíval i svých milenek. A že jich měl. Rád se ve společnosti například bavil tím, že pozoroval každou přítomnou ženu a pak ji nahlas mezi přáteli.

Jeho šarmu neodolala ani Janžurová

O svém vztahu s herečkou Ivou Janžurovou (79) mlčel do poslední minuty svého života. Josef Bláha (†70) tento svůj hřích skrýval před celým světem. Kdyby se o něm někdo dozvěděl, uškodil by tím nejen sobě nebo Janžurové, ale i dalším lidem.

O sedmnáct let mladší herečka, která vždy sršela vtipem, Bláhu okouzlila na první pohled. Seznámili se v Divadle na Vinohradech. Jenže zatímco herečka byla svobodná, Bláha už byl ženatý.

Janžurová se mu snažila odolávat, ale nakonec se s ním přece jen sblížila víc, než by sama chtěla. Jejich románek ale údajně netrval víc než pár měsíců. Jednoho dne se totiž Janžurová s Bláhovou ženou setkaly a málem všechno prasklo.

Toho se milenecký pár zalekl, a tak raději vztah rychle ukončili. Jak bylo o Bláhovi známo, rád ženy střídal. Fanynky mu nedávaly spát. Otočil se za každou sukní. V kavárnách neváhal pozvat neznámé ženy na víno nebo kávu a ony se samozřejmě nenechaly dvakrát pobízet.

Bláha byl zkrátka okouzlující. I proto mu nejspíš jeho milovaná žena všechny nevěry tolerovala. Ačkoli aspoň o některých musela vědět, nikdy mu nic ani slůvkem nevyčetla.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...