Můj kousek štěstí

Nepodceňujte natažené vazy – 4 triky, jak je zvládnout

Teplé dny vylákají do přírody spoustu svátečních turistů. Pokud jste pozapomněli na zásady zdravého pohybu, přinášíme vám tipy, jak si s lehkým poraněním poradit.

Úrazy hrozí nejen lidem, kteří se najednou vrhli na nejrůznější neobvyklé aktivity, ale ještě více velkým "hrdinům", kteří nereagují na signály vlastního organismu.

1. Poslouchejte své tělo

Ačkoli jsou někteří lidé unaveni, túru zkrátka musí dojít, i když unavené svaly už nemohou správně vykonávat pohyb. Proto se nejvíce úrazů přihodí těsně před koncem výkonu. Z těch lehčích je nejčastější podvrtnutí. Jde o natažení vazů kotníku. Jedná se o důležité volání našeho těla o pomoc. Varuje nás před hrozícím poškozením. Podvrtneme-li si kotník, pocítíme ostrou bolest. Jde o signál, že máme v chůzi či běhu okamžitě přestat. Pravděpodobně se nám za chvíli uleví. To se do krve vyplavily v našem mozku tvořené látky tlumící bolest. Neměli bychom se nechat ustupující bolestí ale ukolébat. Poraněné vazy je nutné okamžitě ošetřit.

2. Chlad je nejlepší lékař

Podvrtnutý kotník bolí čím dál víc. Je oteklý, zarudlý a teplý. To jsou neklamné známky zánětu, který ještě zhoršuje bolest. Jde o reakci těla na poškození vazů. Proto je moudré kotník chladit. Studenou vodou, ledem, mraženou zeleninou. Chlaďte co nejvíc. Naprosté minimum je deset minut.

3. Pořádně přiškrtit, ale nezaškrtit!

Aby kloub tolik neotekl, měl by se ovázat elastickým obinadlem. Pevně, ale nikoli těsně. Noha nesmí být zaškrcená. Bandážovat začněte od špičky chodidla. Čím je noha objemnější, tím širší obinadlo musíte použít. Velmi účinná jsou antiflogistika - protizánětlivé léky - a také léky na bázi enzymů. Při zánětu se totiž tvoří látky, které působí otok, silnější bolest a zarudnutí. Antiflogistika tvorbu těchto látek blokují, enzymy zase urychlují vstřebávání otoků a zkracují dobu hojení. Všechny tyto přípravky lze koupit v lékárně bez receptu. Samozřejmostí je oslabenou končetinu šetřit.

4. Víc než jen podvrtnutí?

Pokud postižená končetina nesnese ani lehké zatížení, bolesti a otok do dvou dnů neustupují, je nutná návštěva lékaře. Je nutné rozlišit, zda nejde o zlomeninu. Její léčba pak patří do rukou ortopedů. Může jít i o závažnější postižení měkkých tkání. Pak je nutná dlouhodobější fixace. Obvazy je dobré při uvolnění převázat nanovo. Občas se pod bandáží může objevit plísňová infekce, proto je nutné postiženou končetinu udržovat v suchu. Při sprchování ji lze chránit igelitovým sáčkem. Po sejmutí všech fixací je nezbytné začít končetinu rozcvičovat a posilovat. V pozdější fázi uzdravování jsou vhodné sporty, které poraněnou končetinu nepřetěžují. V případě kotníku jde o jízdu na kole nebo plavání. Naše tělo je v podstatě velmi chytré zařízení. Stačí naslouchat jeho signálům a mnoha problémům lze předejít. .

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden