Nepodceňujte příznaky rakoviny kůže

Pokud svou pokožku neustále vystavujete slunci, vaše kožní buňky melanocyty vytváří melanin – hnědý pigment dodávající pleti barvu a způsobující opálení. Začnou-li melanocyty nekontrolovatelně růst, vzniká melanom.

Nejčastěji se objevuje právě na těch částech těla, která jsou nejvíce vystavena slunci, včetně pokožky hlavy, pod nehty nebo dokonce i v očích.

Také vás může zajímat ...

Jak zjistit problém

Kontrolujte stav znamének minimálně jednou měsíčně a všímat si jakýchkoliv změn.

Udělejte si čas, abyste se prohlédli od hlavy až k patě je-li to nutné, vezměte na pomoc zrcadla, abyste dohlédli i na záda a další špatně viditelná místa. Pozor! Až sedmdesát procent melanomů vzniká na dosud zdravé kůži.

Proto je důležité věnovat při kontrole pozornost pokožce celého těla. Dvakrát ročně byste potom měli zajít na kontrolu k dermatologovi. Ten prohlédne znaménka speciálním přístrojem. Pokud zaznamenáte jakékoliv nesrovnalosti týkající se těchto oblastí, navštivte svého praktického lékaře.

Asymetrie

Zdravá znaménka bývají obvykle symetrická. Až polovina melanomů není. Pokud jedna polovina znaménka neodpovídá druhé polovině, může to značit problém. Při posuzování znaménka si na něm proto nakreslete pomyslnou dělicí čáru, jestli jsou obě poloviny stejné, pak je vše v pořádku.

Barevnost

Pokud nemá znaménko po celé své délce stejnou barvu, je velmi podezřelé. Normální znaménka mají obvykle jen jeden barevný odstín.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...