Nepodceňujte úžeh a chraňte se

Horečka a bolest hlavy, to jsou dva nejčastější příznaky úžehu. Není radno si s ním zahrávat, protože v těch nejkrajnějších případech může skončit až poškozením mozkových blan.

Jak při úpalu, tak i mnohem nebezpečnějšímu úžehu dochází k tomu, že je naše tělo dehydratované. Také mu chybějí minerály.

Také vás může zajímat ...

A tělo se samozřejmě ihned začne bránit. A to zvýšenou teplotou a v některých případech i nevolností. Je zapotřebí reagovat ihned, můžete totiž upadnout do bezvědomí.

První pomoc

V první řadě je důležité tělo ihned zchladit. A to nejlépe studenou sprchou nebo koupelí. Ačkoli to není zrovna dvakrát příjemné, měli byste v ní pobýt alespoň pět minut.

Poté si lehněte a přiložte si na čelo studený obklad. Jakmile studit přestane, ručník či jakýkoli jiný kus látky opět namočte do studené vody a opakujte tak dlouho, dokud bolest hlavy a zimnice nepovolí.

Rovněž je zapotřebí tělo zahltit studenými, nikdy však horkými nápoji. Pokud studený nápoj nesnesete, měl by být alespoň vlažný. Pijte pomalu, vždy
jen po doušcích, jinak hrozí, že tekutinu vyzvrátíte.

Do místnosti si rovněž, máte-li možnost, umístěte ventilátor a sedněte si nebo lehněte v jeho blízkosti.

Inhalujte mátu

Pokud bolest hlavy neustupuje, je načase začít inhalovat mátový esenciální olej. Když ho smícháte v poměru 1 : 1 s olejem kokosovým, mandlovým či jojobovým, vytvoříte si perfektní masážní přípravek, s nímž si po následujících deset minut potírejte čelo a spánky.

Pokud zároveň trpíte nevolností, uvařte si mátový čaj, samozřejmě nejlépe z máty čerstvé. Nezapomeňte ho nechat vychladnout nebo do něj přidejte led.

Šípek proti horečce

Na horečku vám zase pomůže šípek. Dvě lžíce šípkové drti na několik hodin namočte do vlažné vody. Každou půl hodinu promíchejte. Nakonec tekutinu přefiltrujte přes jemné plátýnko, abyste se zbavili jehliček, které plody obsahují.

Obklady ze salátové okurky

K tomu, aby vám bylo o něco lépe, můžete využít i obyčejnou salátovou okurku. Musí být však dobře vychlazená. Nakrájejte ji na slabší kolečka nebo tenké plátky a přiložte si je na spánky nebo rovnou celý obličej.

Jak se úžehu vyhnout?

Budete-li na přímém slunci déle než pár minut, vždy je zapotřebí mít pokrývku hlavy a namočené vlasy, aby se pokožka mohla ochlazovat.

Rovněž se doporučuje místo vody pít vodu minerální, a to s kapkou čerstvé citronové kůry. Nejlepší je však čaj z čerstvého citronu. Citron nakrájejte na plátky a zalijte vroucí vodou.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...