Můj kousek štěstí

Nová naděje pro nemocné lupénkou

Nová naděje pro nemocné lupénkou

Lupénka neboli psoriáza je zánětlivé onemocnění kůže, které se může objevit v podstatě kdykoli. V Česku trápí asi 200–300 tisíc lidí. Přesné příčiny tohoto onemocnění dodnes nejsou známy.

Ví se jen to, že lupénka souvisí s dědičností a imunitním systémem. Přesto, že si to mnozí myslí, lupénka není nakažlivá, nevzniká působením bakterií ani virů. Nemůžete ji od někoho "chytit" ani jí někoho "nakazit".

Může však vést ke vzniku cukrovky a jiných závažných onemocnění. Často mívá fáze zhoršení a zlepšení, někdy ustoupí i na dlouhé období, nebo se zhoršuje v určitých obdobích roku nebo působením různých spouštěčů, jako jsou například stres, infekce a podobně.

Skvrny na těle i na duši Existuje více typů lupénky, například inverzní, která postihuje hlavně kožní záhyby, lupénka nehtů, puchýřnatá či psoriatická artritida postihující i klouby. Většina nemocných trpí formou ložiskové lupénky, která způsobuje červené skvrny na kůži a doprovázené bolestí a svěděním.

Hlavně však pro pacienta představuje velkou psychickou zátěž. Výskyt nevzhledných ložisek na viditelných místech, jako je obličej či ruce, u nich vyvolává stud, úzkost, zlost a vede až k nedobrovolné sociální izolaci.

Nemocní kvůli lupénce trpí ponižováním a diskriminací v osobním i pracovním životě, depresemi a dalšími psychiatrickými obtížemi. Nemoc často negativně zasahuje i do partnerských vztahů. Zeptejte se lékaře S vývojem medicíny se nyní otevírají nové možnosti i pacientům s lupénkou.

Zcela vyléčit ji sice nelze, ale s pomocí nových metod je možné příznaky dlouhodobě zcela potlačit nebo alespoň významně snížit jejich závažnost. Takový výsledek léčby je obvykle spojený i se zlepšením kvality života.

To už je pádný důvod zeptat se svého lékaře, jestli není čas na změnu vaší léčby. I když možná máte pocit, že už jste vyzkoušeli všechno, není to důvod boj vzdávat. Důležité je spolupracovat se svým lékařem a nespokojit se s průměrným výsledkem.

Pro těžké případy Dnes existuje množství různých způsobů léčby lupénky. Lokální léčba ložisek, která se aplikuje přímo na kůži a zahrnuje různé krémy a masti, a systémová léčba, podávaná ve formě tablet nebo injekcí či infuzí, která působí v celém organismu.

Patří sem také fototerapie, která využívá ultrafialové záření. Nejmodernější systémovou formou je léčba biologická, která cíleně zasahuje do mechanismu vzniku zánětu. Podává se ve formě infuzí nebo podkožních injekcí a může být efektivním řešením pro pacienty s těžkou psoriázou, u nichž dosud nebyly účinné alespoň dvě předchozí klasické léčebné metody.

.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden