O ruku požádal Waldemar Matuška Olgu Blechovou bez výstrahy před celou kapelou!

Tvrdě si ho vybojovala a pak při něm věrně stála až do posledního okamžiku!

V době, kdy Waldemar Matuška (+76) poznal svoji osudovou ženu Olgu Blechovou (69), měl za sebou už několik vztahů a dvě manželství. Při prvním setkání ale ani jeden z nich netušil, jak podstatnou část života spolu stráví.

Znal ji ještě v době, kdy chodila do školy.

Maminka Waldemara Matušky byla operní zpěvačkou. Její slavný syn přišel na svět v Košicích, kde vystupovala. O otci zpěváka se hodně spekulovalo. Podle jedné verze, té známější, šlo o vězeňského dozorce, který na Slovensku pracoval. Jiná verze vypráví o tom, že se jednalo o romského lidového kapelníka. Tomu by odpovídal jak Waldův trochu exotický vzhled, tak hudební talent.

Pro ni to byla první svatba, Waldemar se ženil potřetí.

Jitka se vděku nedočkala

Ani u Waldemara, ani u jeho ženy Olgy to v dětství rozhodně nevypadalo na kariéru u mikrofonu a na pódiu. Waldemar měl ve škole dokonce čtyřku ze zpěvu! Olga jako malá snila o tom, že bude studovat biologii, každou volnou chvilku trávila v botanické nebo zoologické zahradě. Až později začala i zpívat a hrát na kytaru, ale o kariéře zpěvačky neuvažovala. Poprvé Waldemara Matušku potkala Olga na Libereckých výstavních trzích. Tehdy jí bylo kolem patnácti roků a netušila, že se jedná o slavného zpěváka. Jedna z lidových pověstí tvrdila, že už tehdy Waldemar nabídl Olze sňatek. To ale nebyla pravda. Jejich cesty se na čas rozešly, když mladá zpěvačka zahájila svoji kariéru. Po výhře v jedné pěvecké soutěži dostala totiž nabídku, aby se stala součástí dívčí skupiny Krystalky. Určitě znáte jejich nejznámější písnička, hranou dodnes: jmenovala se Tenhle kluk. Waldemar mezitím začal chodit s mladou herečkou Jitkou Zelenohorskou (71). Ta byla o patnáct let mladší než on. Nejprve se vztahu bránila, ale zpěvák o ni usiloval tak silně, že nakonec podlehla. Začali spolu chodit a byl z toho pětiletý vztah, který ovšem neskončil pro Jitku dobře. Dalo by se to vyjádřit známým příslovím, že nevděk světem vládne. Když měl Waldemar problémy se zákazem vystupování a neměl kde bydlet, vzala ho Jitka k sobě do rodiny. Nebylo to nic jednoduchého, ona, její rodiče a dva sourozenci žili v bytě 1+1. A teď tam přibyl ještě Waldemar. Vypadalo to ale, že celý příběh skončí svatbou. Zpěvák dokonce požádal Jitčiny rodiče o ruku jejich dcery. Domluvili si dokonce termín svatby. Jenže pak zasáhla Olga a bylo to drsné!

V muzikálu Noc na Karlštejně zpíval i písničku Do věží.

Při žádosti o ruku málem omdlela!

Waldemarovi se v té době dařilo už natolik, že si nechával upravovat byt v centru Prahy, na Václavském náměstí. A Jitka tam bydlela s ním. Jenže netušila, že o Waldu už má vážný zájem Olga a on se tomu nebrání. Když zpěvák odjel do zahraničí, vzkázal prý odtamtud, že než se vrátí, chce mít ve svém bytě právě Olgu. Jitka se tak musela vystěhovat. Seběhlo se to natolik rychle, že tam nechala i nějaké své osobní věci. Vrátit se pro ně nesměla. Později Jitka situaci komentovala takto: „Bohužel Waldemar neměl tu povahu něco razantně rozhodnout, a tak se jí nechal cíleně zdolat. Zamiloval se do ní a ona mi ho prostě vyfoukla, ukradla.“ Jakmile Olga začala s Waldemarem žít, stal se z nich naprosto nerozlučný pár. Spojovala je nejen láska a osobní život, ale také práce, protože spolu vystupovali na pódiu. O svatbě ale dlouho nepadlo ani slovo. Tím větší překvapení Olga zažila, když konečně zazněla žádost o ruku. S celou kapelou se vrátili z koncertu a Waldemar všechny pozval k nim domů. Tam si stoupl za bar, sjednal si ticho a prohlásil, že chce všem něco oznámit. Veřejně pak Olgu požádal o ruku. Ta byla naprosto v šoku a prý málem překvapením omdlela. Její odpověď pak pochopitelně zněla „ano“.

Asi není nutné psát, že je to Waldův syn.

Cenzoři jen čekali na příležitost!

Poté, co se stala Waldemarovou manželkou, stala se Olga také matkou jejich syna. Waldemar už jednoho syna měl z předchozího manželství. V tom úplně prvním, které uzavíral hodně mladý, ještě v osmnácti letech, prožil velkou osobní tragédii. Jeho ženě se tehdy narodila dvojčata, ale kvůli chybám lékařů přišla o život. Syn Waldemar mladší (41) se narodil rok po svatbě. Waldemarovi se dařilo i v jeho kariéře, měl svůj televizní pořad, do kterého si zval hosty. Jeho koncerty byly vyprodané a desky se dobře prodávaly. Vždycky ale byli na nejvyšších místech lidé, kteří populárnímu zpěvákovi nepřáli. Nemohli mu zapomenout jeho různé předchozí průšvihy a zákazy. A poté, co v roce 1986 explodoval jaderný reaktor v Černobylu a Waldemar o tom na svém koncertu dělal vtípky, byl tu najednou důvod, proč mu zatrhnout činnost. Společně s Olgou dostali vážné soukromé varování, co se na ně chystá. Bylo to krátce před jejich odjezdem na dovolenou do Spojených států. Rozhodli se pro emigraci, ale konečné slovo měla Olga. Pro ni to znamenalo, že musí opustit rodiče a možná je už nikdy v životě neuvidí. Waldemar prohlásil: „Říkal: jestli tam nemám zpívat, tak můžu umývat nádobí i tady. A jestli má mít náš syn rudého bratra, tak ať je to radši indián.“

Zdraví už mu nedovolilo návrat!

První týdny v Americe nebyly snadné, naštěstí se našlo dost krajanů, kteří slavnému zpěvákovi a jeho rodině pomohli. Waldemar s Olgou s sebou měli jen peníze na měsíc dovolené, takže byli vděční za takové věci, jako povlečení a jídlo. Brzy ale vyrazili na koncerty a už za první turné si mohli koupit dům! Souběžně s tím, kdy dostali v Americe povolení k trvalému pobytu, došlo k politickým změnám i u nás, takže by se bývali mohli beztrestně vrátit. Jezdili sem ale už jen na návštěvy. Waldemar měl podlomené zdraví a dlouhé lety přes oceán nebo pražský vzduch mu nedělaly dobře. Při jedné návštěvě tu dokonce prodělal těžký zápal plic. Později už ani cestovat nesměl, lékaři mu to zakázali. Smutná zpráva o smrti legendy české populární hudby přišla ze zámoří jednoho jarního dne roku 2009. Pohřeb mu ale Olga nechala vystrojit tady u nás – v zemi, kde rozdal za svůj život lidem nejvíc radosti! A rozloučit se s ním přišlo dvanáct tisíc lidí!

Dobrou náladu neztratil ani na smrtelné posteli!

Olga byla se svým umírajícím manželem u jeho lůžka až do poslední chvíle. Společně se synem trávili u Waldemara dny i noci. Ve chvíli, kdy odcházel z tohoto světa, ho oba drželi za ruku. A jaká byla jeho poslední slova? „Prosil, ať splníme jeho poslední přání,“ prozradila Olga. „že nechce být v žádném případě pohřben na Floridě, ale doma v Čechách. Říkal: Tady na Floridě píchnu do země a stojím ve vodě. Tady mě nepohřbívejte, byla by mi zima, nachladil bych se a dostal revma.“ Vtipkoval tedy až do poslední chvíle!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...