O smrti své milované ženy se Václav Neckář dozvěděl krátce před koncertem!

Při mozkové mrtvici měl zpěvák štěstí v neštěstí – řídil zrovna auto ve velké rychlosti!

Už více než půl století rozdává svými písničkami radost i dojetí. Václav Neckář patří k opravdovým legendám české populární hudby. A několikrát v životě dokázal, že přes svoji menší postavu je velkým bojovníkem!

Děti jednak zdědí geny svých rodičů a tedy i jejich životní zaměření, jednak spoustu věcí kolem sebe odkoukají. A Václav Neckář měl co odkoukávat. Tatínek hrál a tančil v divadle. Maminka pracovala jako ředitelka opery. Nebylo divu, že budoucí idol dívek a žen vystupoval na jevišti už jako malý kluk. Jednalo se o drobné zpívané role. Tehdy si Václav umínil, že až bude velký, stane se hercem.

Také vás může zajímat ...

Splnilo se mu to ale jenom částečně – i když, kdo může o sobě říct, že si zahrál hlavní roli v oscarovém filmu?

Se svojí milovanou ženou.

Na svatbu si deset let počkal!

Na DAMU se pokoušel Václav dostat několikrát. Komise, která ho odmítala pro nedostatek talentu, musela být nejspíš slepá nebo zaujatá. Na druhou stranu jsme ale díky tomu nepřišli o spoustu krásných písniček, když se ústecký rodák nakonec rozhodl pro dráhu zpěváka. Václav se nenechal odradit tím, že mu bylo odepřeno studovat herectví a skočil do divadelního života přímo.

Začal v Mostě a později přešel do plzeňského hudebního divadla jménem Alfa. Tam ho čekala dvě osudová setkání. To první, když dělal konkurz. Společně s ním tam totiž přišla Marta Kubišová (75), se kterou ho mělo za pár let spojit účinkování ve velmi populárním triu. Druhé setkání se týkalo Vaškova osobního života.

Při sledování silvestrovského představení na motivu Romea a Julie totiž poprvé spatřil Jaroslavu Žlábkovou (+76). Okamžitě se do křehké a půvabné tanečnice zamiloval. Nijak neřešil, že byla o tři roky starší. Jediným problémem, který se vyskytl, bylo angažmá Jaroslavy v NDR. Kvůli tomu musel Václav svoji životní lásku ještě na nějaký čas odložit.

A na svatbu si počkal celých deset let!

Svoji kariéru propojil s bratrem Janem.

Baletkou se stát musela

Kdyby existoval spravedlivý svět, tak by Jaroslava udělala kariéru v jiných oblastech než v baletu. Pocházela totiž ze vzdělané rodiny. Oba její rodiče pracovali před rokem 1948 na ministerstvech, ale právě to jí režim následně neodpustil. „Zbyla mi jediná možnost, jak získat maturitu neboli tehdy absolutorium, a to na konzervatoři.

V podstatě jsem byla okolnostmi donucena vydat se na dráhu baletky. Ale nereptala jsem, protože když něco dělám, dělám to pořádně!“ popisovala Vaškova milovaná žena v jednom rozhovoru. V roce 1969 se Jaroslava vrátila z východního Německa zpátky do Prahy. S Laternou Magikou pak pravidelně znovu vyjížděla do zahraničí. To už bylo v době, kdy byl Václav opravdu slavný.

Také on měl úspěchy na Západě, zejména poté, co společně s již zmíněnou Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou (70) vytvořili trio Golden Kids. Vystupovali dokonce v prestižní pařížské Olympii. Nezvyklé složení dvou krásek – blondýnky a brunetky – a jednoho sympaťáka prý nepřímo inspirovalo i vznik skupiny ABBA. Trojice se mohla stát opravdovými evropskými hvězdami dlouhodobé zářivosti.

Bohužel do jejich osudů zasáhly politické události.

Jako Miloš v Ostře sledovaných vlacích.

Bydlení z úředního rozhodnutí

V rámci vyřizování účtů po roce 1968 tehdejší mocipáni zakázali zpívat Martě Kubišové. Totálně zničili její kariéru a tím pádem byl i konec Golden Kids. Václav a Helena se museli vydat každý na svoji sólovou dráhu. Zpěvák ještě pomohl Martě ve známém vylhaném soudním procesu, kdy byla obviněna z focení pornografie. Svědčil v její prospěch.

To mu papaláši nikdy nezapomněli a tak už se na Západ dlouho nepodíval. Od roku 1971 vystupoval Václav s doprovodnou skupinou Bacily, kterou vedl jeho mladší bratr Jan (69). A v roce 1974 se konečně se svojí životní láskou Jaroslavou oženil. Nedlouho poté měli dokonce svůj vlastní dům. Stalo se to dost neobvyklou a rychlou cestou. Tatínek Jaroslavy dostal totiž od úřadů ultimátum.

Ještě z předválečné doby vlastnil dvě stavební parcely v pražském Braníku. To se nelíbilo úředníkům. Nařídili mu, že se na jedné z nich musí okamžitě začít stavět. „Protože byl na cestě náš syn, neměli jsme v podstatě jinou volbu než začít stavět,“ vzpomínal Václav. „Na stavbě mi pomáhal kamarád architekt. Smál se a tvrdil, že by to chtělo pořádný barák a ne chaloupku.

Ale my jsme za dům, ve kterém bydlíme dodnes, rádi.“ Zpěvák tím narážel na skutečnost, že na parcele vyrostl tehdy populární typizovaný dům zvaný Okál.

Bojoval o Šíleně smutnou princeznu.

Zapomněl texty všech písniček!

Po velkých úspěších v 70. a 80. letech přišel v kariéře Václava Neckáře útlum. Nebylo to nic neobvyklého, protože rok 1989 přinesl řadu změn pro většinu zpěváků. Lidé najednou poslouchali jiné věci, ke kterým předtím neměli přístup. A Vaškova kapela právě v té době přišla o aparaturu – paradoxně právě kvůli listopadovým událostem. Půjčili totiž zesilovače na ozvučení tehdejších demonstrací.

Zlom zpátky k lepšímu přišel až na přelomu tisíciletí. Tehdy se díky kultovnímu snímku Pelíšky dostala do povědomí lidí starší Vaškova písnička Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě. Zdálo se, že se znovu dostane do centra posluchačského zájmu. Místo boje o přízeň fanoušků čekala ale zpěváka jiná bitva, mnohem drsnější. Václav prodělal mozkovou mrtvici.

Stalo se to během cesty na koncert a on přitom byl za volantem. Vedle něho seděl jeho bratr. Naštěstí zákeřný útok organismu neskončil nějakou brutální autonehodou. Vašek ještě stačil dojet na místo, ale tam bylo všem jasné, že není v pořádku. Místo paměti měl v hlavě temno. Václav nejenže zapomněl cizí jazyky, ale nemohl mluvit ani česky. Musel se to znovu učit u logopedky.

„Půl roku jsem nebyl schopen dát dohromady celou větu. Pletly se mi rody, zaměňoval jsem samohlásky a-o-e. Pomohli mi i kamarádi, když jsme celé prázdniny v roce 2003 denně zkoušeli a já si opakovat texty.

Zvládnu teď zazpívat dvacet písniček, ale další už jsou zatím nad moje síly,“ konstatoval poté, kdy se dal alespoň trochu do pořádku.

Golden Kids byli slavní i za hranicemi!

Vánoce už prožil sám

V prosinci roku 2015 prožil Václav Neckář jeden z nejsmutnějších dnů svého života. Se zdravím jeho ženy Jaroslavy to už delší dobu bylo hodně špatné. Prodělala předtím několik operací srdce a kvůli vrozeným potížím jí pak přestala fungovat jedna ledvina. Musela jezdit pravidelně na dialýzu.

Na krátký čas se její stav trochu zlepšil, takže nemusela být v nemocnici, ale počátkem prosince 2015 došlo opět ke kritickému zhoršení. Václav věřil, že spolu s Jaroslavou ještě oslaví Štědrý den. To se ale bohužel nesplnilo. „V sobotu před vystoupením v Rokoku jsem byl za ní i se synem,“ líčil. „Připadalo nám, že se její stav zlepšil. Pan doktor už ale tak optimistický nebyl.

Říkal, že ledviny jsou horší a horší a dialýza špatná a že to srdíčko nemusí vydržet.“ Bohužel v onu sobotu viděl Václav svoji ženu naposledy. O její smrti se dozvěděl ve Zlíně před začátkem koncertu. Byla to pro něho těžká situace, ale v duchu věděl, že Jaroslava by si přála, aby koncert nezrušil.

Utěšovat ho kromě přízně jeho fanoušků mohlo vědomí, že pro bytost, která mu byla tak blízká, se vlastně jednalo o vysvobození – a jistota, že spolu prožili nádherný život!

Marty Kubišové se zastal před soudem.

Musel bojovat i s ošklivými pomluvami!

Po roce 1989 musel Václav bojovat s pomluvami, že donášel na své kolegy Státní bezpečnosti. Dokonce prý i na Martu Kubišovou – ta to ale rázně popřela, protože si ze svých složek zjistila, kdo byl jejím práskačem. I dnes se ale ještě najdou lidé, kteří tuto nepravdu dál rozšiřují, stejně jako tu, že Václav byl také na kluky.

Nedávno se tak například vyjádřil jeden nechvalně známý zapšklý hudební kritik z doby komunismu, člověk, který v životě nic nedokázal a jen závidí druhým jejich úspěchy.

Půlnoční si lidé okamžitě zamilovali!

Velkým návratem na přední příčky hitparád byla pro Václava písnička Půlnoční. Když mu mladí autoři nabídli, aby ji nazpíval jako doprovod k filmu Alois Nebel, nejdříve váhal. Pak naštěstí souhlasil a vznikl tak jeden z nejhranějších vánočních songů všech dob u nás. Rozšířil se hlavně díky internetu, kde ho viděly miliony lidí.

Václav potom dostal nabídku nazpívat další písničky od stejných autorů a natočil album s názvem Dobrý časy – výstižným proto, že přineslo opravdu dobré časy pro jeho kariéru.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...