O vzpomínky na velkou slávu na konci života Annie Girardot okradla nemoc!

S drogami měla problém nejen její dcera, ale i sama Annie!

Vládla plátnům francouzských kin v sedmdesátých letech. A stejně populární byla i u nás. Na konci života si ale Annie Girardot (†79) kvůli nemoci už nic z toho vůbec nepamatovala!

Slavné herečky, které se zapsaly do dějin světové kinematografie, měly dvě cesty, jak si svoji pověst vydobýt. Buď musely být oslnivě krásné a pak se jim odpouštěl i nedostatek hereckého umění nebo byly natolik obdivuhodnými umělkyněmi, že vzhled nehrál roli.

Také vás může zajímat ...

Annie Girardot (†79) se řadí do té druhé skupiny. Nikdy nepatřila k ženám, jejichž portréty zdobí titulní stránky pánských magazínů. Přesto si dokázala získat přízeň zástupů fanoušků a v 70. letech minulého století byla skutečnou velkou hvězdou.

Z pověsti, kterou si získala v oné době, žije v myslích tehdejších filmových fanoušků dodnes.

Před násilnickým manželem musela utéct!

O tatínka přišla malá Annie, když jí byly čtyři roky. Zůstala sama s matkou a bratrem. Maminka pracovala jako zdravotní sestra a Annie se nejprve vydala v jejích stopách. Narodila se 25. října 1931 v Paříži. Když jí byly čtyři roky, zemřel jí otec a ona zůstala sama s matkou a bratrem.

Matka byla zdravotní sestra a Annie se vydala v jejích stopách. Možná k tomu přispěly i zážitky z konce druhé světové války, kdy u známých v Normandii zažila vylodění spojeneckých vojsk a poznala tak cenu lidského života.

Tomu, co jí později mělo proslavit, se začala věnovat při zaměstnání – nejprve studovala herecké kurzy, později na pařížské konzervatoři přímo herectví.

Hrála na malých scénách a tam si ji jednoho dne všiml slavný italský režisér Luchino Visconti (†69). Nabídl jí roli ve svém filmu Rocco a jeho bratři. Annie si tam zahrála prostitutku. Jejím filmovým partnerem byl herec Renato Salvatori (†55). Ve filmu jí znásilnil, ale mimo kameru se do něho Annie zamilovala.

Stal se jejím manželem a herečka přivedla na svět dcerku. Vztah byl ale komplikovaný, plný hádek a Renatových nevěr. Ukázalo se bohužel, že od své filmové postavy se zase tolik neliší; neváhal na Annie vztáhnout ruku!

Po šesti letech jí došla trpělivost a utekla před manželem do Paříže. Trochu záhadou zůstává, proč se s ním nikdy nerozvedla – manželství trvalo až do smrti Renata Salvatoriho v roce 1988.

Manžel Renato Salvatori.

Neodhadla své možnosti

V 70. letech si Annie prožívala opravdový vrchol a šla z role do role. Měla tu výhodu, že se nemusela bát stárnutí. Její popularita nestála na pouhém doplňování hereckého obsazení svým zjevem nebo na přihrávání mužským partnerům. Vládla kouzlem osobnosti, dovedla sama utáhnout celý film a přilákat do kin rekordní návštěvy.

Ačkoliv nikdy sama nebyla feministkou, stala se – ona sama i řada jejích rolí – symbolem pro emancipované ženy. Začátek 80. let ale přinesl výrazné zabrzdění skvěle vybudované kariéry. Sešlo se hned několik faktorů: dcera dělala problémy a byla závislá na drogách. Annie se zamilovala do celkem neznámého mladého zpěváka a textaře a zadlužila se kvůli němu.

Pronajali si spolu divadlo v Paříži, jenže neodhadli své možnosti a všechno skončilo krachem. Annie byla dokonce vláčena tiskem jako podvodnice. Sama Annie mimochodem také neměla daleko k drogám, hlavně ke kokainu. Při jedné její návštěvě u nás jí ho prý museli shánět novináři, aby vůbec byla schopná interview.

Fanoušci na ni nezapomněli!

V závěrečné fázi svého života trpěla slavná Francouzka Alzhaimerovou chorobou. Začalo to nevinně: zapomínáním textů přímo na jevišti. Později už nebyla schopná hrát a když odcházela z tohoto světa, tak si ani nepamatovala, jakou hvězdou kdysi byla.

Celé dny už trávila jen sezením v křesle a byla uzavřená do svého neproniknutelného světa. Její diváci na ni ale nezapomněli. Na pohřeb Annie jich přišly v Paříži celé davy a nechyběli ani další velikáni francouzského filmu, jako Jean-Paul Belmondo (87) nebo Alain Delon (84).

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama