Oblečení stále jako nové

Koupili jste si nový parádní kousek oblečení a chcete, aby si svoji kvalitu a zachovalý vzhled udrželo co nejdéle? Přinášíme vám chytré rady, jak na to.

Oblíbili jste si nějaké kalhoty, košili nebo svetřík natolik, že byste ho nejradši nosili pořád? O to víc pak mrzí, když z něj začnou lézt nitky, tvořit se malé žmolky nebo blednout jeho barva. Prodlužte životnost vašeho oblečení jednoduchými kroky, které přinesou velké výsledky.

1 Stav oblečení ovlivňuje nejen délka nošení, ale hlavně praní. S každým praním se struktura vláken zhoršuje a barvy blednou. Vždy se podívejte na značky na štítku a důsledně dodržujte předepsané teploty. V dnešní době se prodává většina oblečení z jemných tkanin, které nesnesou vyšší teploty než jsou právě ty na třicet stupňů.

Oblečení můžete ulevit také tím, že nastavíte program pro kratší praní, například jedna hodina je naprosto dostačující k tomu, aby se odstranily nečistoty z oděvu, ale zároveň se nepoškodila vlákna.

Také vás může zajímat ...

2 Špinavé prádlo perte, co nejdříve to půjde. Čím déle čekáte, tím více se skvrna usazuje a zvyšuje se šance na to, že už vyprat nepůjde. V případě velkého znečištění je dobré oblečení předběžně ošetřit. Na znečištěná místa naneste speciální odstraňovače skvrn a nechte je chvíli působit. Naopak více pracího prášku při praní nepoužívejte.

Prádlo o nic víc čistší nebude, navíc hrozí, že se prášek (práškový) při máchání dobře neodstraní a zůstane v záhybech prádla.

3 Silonky, hedvábné šátky a spodní prádlo perte ručně ve vlažné vodě. Zejména podprsenky s kosticemi se do pračky, ani do sušičky nehodí. Plavky, sportovní dresy nebo elastické leginy perte také v ruce. Praním v pračce by mohly ztratit svou pružnost a vytáhnout se klidně i o dvě čísla.

4 Někdy dejte místo praní přednost větrání. Vrátili jste se ze zakouřené hospody a oblečení je načichlé kouřem? Nebo jste na sobě měli tričko jen jeden den a uvažujete, jestli ho už dávat do pračky? V těchto případech dodá oblečení opětovnou svěžest důkladné vyvětrání. Oblečení dejte přes noc na balkón. Do rána bude veškerý zápach pryč.

5 Při sušení svetříků a halenek z choulostivých materiálů zapomeňte na kolíčky, které jemnou tkaninu vytahují a poškozují. Takové oblečení prostorově natáhněte přes dvě až tři šňůry a látku uhlaďte, nebo ho sušte rozložené na ploše. Vyvarujete se tak nevzhledných vytahanin na okrajích oděvu.

Vlněné svetry a pulovry nesušte na ramínkách, protože se do pleteniny vytlačují nevzhledné důlky.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...