Odpusťte a budete volná

Když se zbavíte všech křivd a ublíženosti, uleví se vám. Celý proces odpouštění proto děláte hlavně kvůli sobě.

Když vám partner ublíží, je to obrovská rána. Zmítají vámi silné emoce: pocit velké zrady, zklamání a také neskutečného vzteku. Když to všechno dusíte v sobě, ubližujete nejen své duši, ale také tělu. Odpustit neznamená zapomenout, ale přinese vám to úlevu.

Také vás může zajímat ...

Odpuštění tedy není namířeno na toho, kdo vám ublížil. Má přinést užitek tomu, kdo se ničím neprovinil a který se nyní trápí. Tedy vám, kdo si nic takového nezasloužíte. Odpustit partnerovu zradu ovšem není tak jednoduché. Pojďte se podívat, co všechno pro to musíte udělat.

1. Urovnejte si myšlenky

Největší rozpor je mezi tím, co si pamatujete, a tím, co právě prožíváte. Trápíte se, protože neexistuje větší utrpení než hezké a dojemné vzpomínky na vaše bývalé štěstí. Toho, kdo zavinil vaši bolest, považujete paradoxně současně za jediného člověka, který je schopen vaši bolest zastavit.

To je ale hrozný klam! Někdy události ve svém životě prostě ovlivnit nemůžete. Můžete však ovlivnit to, jak se na ně díváte a jak je hodnotíte. Z toho musíte vycházet. Zhodnocení možných chyb, které jste sama udělala, vás pak dokáže posunout dál.

2. Zbavte se bolesti

Pokud budete neustále žít s křivdami minulosti a donekonečna je ještě přiživovat, nikdy nevytvoříte pro sebe ani pro partnera žádnou novou budoucnost. Kvůli tomu že nedokážete odpustit, se vám neustále vrací zrada a bolest, kterou z ní prožíváte.

Odpuštění a smíření se s nastalou situací je ale jediná cesta vpřed. První krokem k tomu je odpuštění sama sobě. Proč? Protože vy si musíte odpustit, že jste věnovala tolik času a energie partnerovi, který vás podrazil.

Odpustit si musíte i tehdy, když cítíte spoluvinu na vzniklé situaci. Přestaňte s tím sebemrskačstvím. Není to vaše prohra, ale jeho. Vy se budoucnosti bát nemusíte, protože už dokážete se vzniklými překážkami v životě pracovat.

3. Přijměte to, co se stalo

Odpuštění není služba nikomu dalšímu. Je to uvolnění pro vás a znamená přijetí toho, co se stalo. Pokud jste pro druhého udělala maximum a stejně to nestačilo, pak jste se dopustila jediné chyby, že jste to vše dělala pro nesprávnou osobu.

Proto ale nemusíte pykat, vyčítat si to a neustále si vše znovu a znovu připomínat. Přijměte jako hotovou věc, to, co se stalo a už se k tomu stále nevracejte. To je jediný rozumný způsob, jak jít dál.

4. Přijměte změnu

Když se naučíte přijmout změnu, už nebudete tou osobou, kterou jste chtěla být, ale změníte se v tu, kterou jste schopna být. Rozpor mezi skutečností a přáním tak zmizí. A věřte, že ten rozpor bývá často ohromný.

Pokud ho pro sebe nevyřešíte, bude vás pronásledovat celý život nespokojenost z toho, že nejste to, co jste chtěla být. Pokud si ale přiznáte své limity a podíváte se realisticky na to, jaká doopravdy jste, nezapomeňte se dostatečně pochválit.

Odežeňte od sebe negativní myšlenky, kterými zraňujete jen sebe. Přijměte to, co se stalo a život se změní. Přestanete mít srdce pro muže, který v něm být nechce a díky tomu najdete toho, kdo v něm bude rád.

5. Jedno skončete, druhé vám začíná

Pokud se stále vracíte k prožitým křivdám, jenom trpíte, protože se soustředíte na čas, který existuje už jenom ve vaší hlavě. Trápí vás neustále přemílání slova kdyby a také představa, co všechno jste měla nebo mohla mít.

A nadáváte na život, že je k vám nespravedlivý. Jenže snažit se přemlouvat nesprávného partnera, aby s vámi zůstal, nemá žádný smysl a jde o pouhou ztrátu času. Začněte se dívat do budoucna, plánujte si něco nového.

6. Buďte realistka

Přijměte jasnou realitu jako fakt. Neobklopujte se lidmi, kteří vás pouze litují a spolu s vámi nadávají na nemilosrdný osud. Vy potřebujete člověka, který vás podpoří a pomůže vám zpátky na nohy.

Nebude s vámi probírat minulost, ale zaměří se na pohled dopředu. A bude při vás stát, i když se vám situace bude jevit jako naprosto katastrofální. Nic totiž není tak zlé, jak v první chvíli vypadá. A když zradu nebo lež odpustíte, uděláte za nimi definitivní tečku jednou provždy. Otevře se vám tak prostor do budoucnosti pro nový začátek.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...