Okouzlující Petr Haničinec zakotvil až počtvrté, s milovanou Radkou

Osobně ho neznala, ale napsala mu dopis.

On odpověděl, i když to neměl ve zvyku. Tak začala osudová láska. Tatínek charismatického a ženami tolik milovaného herce Petra Haničince (†77) byl poštovní úředník, z uměleckého prostředí tedy Haničinec nepocházel.

Přitom talentu měl na rozdávání, nejen hereckého. Byl také vynikajícím klavíristou a zpěvákem. Jeho otce, pardubického rodáka, to děsilo, neměl pro Petrovy plány pochopení. Přál si mít ze synka pana učitele.

Také vás může zajímat ...

Z Učitelského ústavu v Chrudimi ovšem Petr záhy utekl, ocitl se na trutnovském gymnáziu, nelíbilo se mu ani tam. Silně ho přitahovalo herectví. Tatínek se rozzuřil, divže z toho neměl smrt. Pohrozil synovi, že ho na studiích herectví nebude živit, a tak si Petr vydělával na živobytí jako klavírista v baru.

Zena za pultem_TV Barrandov M. Schmiedberger

Přihlásil se na DAMU a vystudoval herectví pod vedením profesorů Nedbala a Lukavského. Umělecké úspěchy, ne malé, na sebe nenechaly dlouho čekat. Úsměvné je, že tatínek byl na synovu kariéru pyšný a nechával se slyšet, že vždycky říkal, že synek bude slavným hercem.

Po studiích Haničinec na krátký čas zakotvil v divadle v Pardubicích, později se trvale usídlil v pražském vinohradském divadle. Před kamerou začínal v polovině padesátých let vedlejšími postavami, často vojáků.

Výraznější filmové úlohy mu přineslo až období normalizace, kdy se objevoval v rolích stranických funkcionářů, dělnických ředitelů či kriminalistů. Nezapomenutelná je jeho role v seriálu Žena za pultem po boku Jiřiny Švorcové.

Ostatně v Haničincově osobním životě hrály ženy významnou roli. Nesmírně je totiž přitahoval. První, ještě dětskou lásku prožil ve čtrnácti letech během druhé světové války. Jeho vyvolená nosila židovskou hvězdu, ale snažila se ji všelijak schovávat.

Zamilovaný Petr nehleděl na nebezpečí a trval na tom, aby hvězda byla při jejich procházkách dobře vidět. Dával tak najevo, že není zač se stydět. Byla to až přílišná odvaha – komentoval to později. Na vysoké škole se seznámil s budoucí první ženou, tehdy se jmenovala Štěpánka Hubáčková, po svatbě Haničincová.

Stepanka Hanicincova_Ct

Svatba se konala za studií, Štěpánka porodila manželovi dceru, manželství se bohužel rozpadlo. Oficiální verze praví, že manžele rozdělily pracovní povinnosti. Zatímco pro Petra se stalo domovem divadlo v Pardubicích, Štěpánka zamířila do Československé televize v Praze.

Ve skutečnosti nebylo jednoduché s Petrem Haničincem žít v legitimním svazku. Příliš se líbil ženám… Něžnější polovičce lidstva Petr Haničinec učaroval charakteristickým hlasem, který propůjčil inspektoru Columbovi či koktavému císaři Claudiovi.

Jeho umění pěvecké zachytila rovněž televize, byl totiž vybrán do pořadu o zpívajících hercích pražského Divadla Na Vinohradech. Další ženou, kterou okouzlil natolik, že mu řekla ano, byla Marie Kyselková (80) neboli legendární Lada z pohádky Princezna se zlatou hvězdou.

Zdaleka ne každý ví, že nádherná princezna Lada s hvězdičkou na čele byla během natáčení pohádky – těhotná. Čekala s Petrem Haničincem syna Ondřeje (55). Nechala se slyšet, že manžela velice milovala a doufala, že to bude na celý život.

cirkus humbertoCT J. Komárek

Potkali se, když bylo Kyselkové pouhých dvacet a Haničinec se zrovna rozváděl s první ženou, Štěpánkou Haničincovou. „Krásný chlapec, silná osobnost, ctižádostivý a pracovitý,“ chválila budoucího manžela Marie.

Prožili spolu patnáct let, místy bouřlivých. Haničincův románek s rozhlasovou redaktorkou Evou Kopeckou „princezna Lada“ už tolerovat nedokázala. Podala žádost o rozvod. S Evou se Haničinec seznámil na večírku, kde jí prý pokynul od klavíru, protože se mu líbila – a vzal si ji za ženu.

Podílel se pak i na výchově jejího syna Čestmíra, přesto se nakonec rozvedli. Údajně byli oba příliš dominantní. A pak přišla dobrá víla, která Petra Haničince, jak sám tvrdil, zachránila. Až čtvrté manželství bylo posledním.

Začalo nenápadně, obyčejným dopisem. Napsala mu ho o dvacet let mladší fanynka Radmila řečená Radka (66), povoláním zlatnice. Historka jako vystřižená z romantického filmu. Petr Haničinec na dopisy obdivovatelek neodpovídal.

Jak lze tedy vysvětlit, že Radce odepsal? Vždyť Radka se zapřísahá, že Petr předtím nikdy nikomu, koho neznal, písemně neodpověděl. Sám osud tedy zřejmě bděl nad jejich dojemnou láskou. Zlatnice bydlela v Liberci, a jakmile tam měl Petr Haničinec vystoupení, nelenil a pozval ctitelku na kávu.

Dobra voda Ct R. Vácha02

Ale než se vzali, trvalo to dva roky – tak dlouho se Petr Haničinec o Radku ucházel. Dělal, co mohl, využíval veškerý svůj šarm, hrál své lásce na klavír, přednášel básně, které skládal jen pro ni. Jenže Radka byla zvyklá na Liberec, na práci, kterou měla ráda.

Nakonec se však do charismatického herce doopravdy zamilovala. Obdivovala jeho přímost, tvrdila, že jakživ nepomluvil žádného hereckého kolegu. Dvojice si přála společného potomka, třebaže oba už měli děti z předchozích vztahů.

Bohužel se to nepodařilo. Přesto si žili spokojeně, Radka dodnes ráda vzpomíná na úsměvné manželské historky, například na to, že Petr Haničinec byl coby umělec v domácnosti, jak se říká, nepoužitelný. Veškeré opravy tudíž prováděla ona.

Jednou přišel soused a sháněl se po určitém nářadí. Pochopitelně se obrátil na pána domu, a to s dotazem: „Neměl bys náhodou šestku klíč?“ Ten pokrčil rameny a zavolal: „Radunko, prosím tě, máme šestku klíč?“ Občas prý třískal nádobím, byl zarputilý až cholerický.

Radka Hanicincova

Radce někdy připomínal vzteklou postavu otce Krause, kterou hrál Jiří Kodet ve filmu Pelíšky. Ale to mu raději nikdy neřekla. K veselým příhodám se Radka Haničincová v myšlenkách vrací často a ráda. Toho smutného bylo totiž až příliš.

V prosinci 1995 se Haničincův život obrátil vzhůru nohama. Stal se účastníkem hromadné dopravní nehody u Humpolce, při níž se vážně zranil. Dva měsíce strávil v bezvědomí, prožil klinickou smrt, jeho uzdravení se rovnalo zázraku.

Právě Radka mu pomohla dostat se z depresí, jimiž po autonehodě trpěl. Ale utrpení nebyl zdaleka konec. O šest let později prodělal Haničinec během vystoupení v divadle cévní mozkovou příhodu, jejíž následky se podařilo operací odvrátit.

V posledních letech se uchýlil do domku ve středočeských Bratronicích. Trpěl cukrovkou a kvůli rakovině tlustého střeva musel podstoupit další vážnou operaci. Ani ta mu nepomohla nad zákeřnou nemocí zvítězit.

Velmi dlouho byl upoután na lůžko, manželka o něj vzorně a obětavě pečovala. Petr Haničinec zemřel 7. listopadu 2007. Se čtvrtou manželkou Radkou prožili dvacet společných let. Stála při něm do poslední chvíle.

Za Péťou, jak mu dodnes říká, chodí téměř každý den – na hřbitov. Zapálí svíčku, položí květiny, vzpomíná. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...