Olga Scheinpflugová – Krásné třeštidlo s ptačím hlasem

Už od samého mládí byla Olga Scheinpflugová (†65) okouzlující živelnou bytostí, které padali muži k nohám. Upřímně obdivovali její nezkrotnou energii a umělecký talent. Tím největším obdivovatelem byl nepochybně geniální spisovatel Karel Čapek (†48).

Dětství Olgy (†65) je silně poznamenáno umíráním a smrtí milované maminky. Ta rodinu navždy opustila v době, kdy bylo budoucí herečce pouhých osm let. „Často mě znepokojuje, že si nedovedu připomenout tvář své matky. Ztratila se mi z vizuální paměti,“ svěřila se pak Scheinpflugová, která měla ještě další dva sourozence.

Matčina smrt je všechny stmelila dohromady a učinila z nich doživotní spojence. Jistým druhem záchrany se pro mladou dívku staly divadlo a literatura. K umění mladá Olga utekla, aby v něm našla útěchu, klid a možná i porozumění. Poutavé příběhy ji nakonec zcela pohltily a ona jim propadla. Často popisovala, že její všední život probíhal jako ve snu.

Její osobnost byla zvláštně rozdvojena a rozpolcena. Zatímco ta jedna docházela poslušně do gymnázia a plnila školní úlohy, ta druhá se roztržitě potácela někde po jevištích s výrazem svých literárních nebo divadelních hrdinek. A snad právě tahle zvláštnost a rozpolcenost začala už velmi brzy lákat mladíky a muže do blízkosti Olgy Scheinpflugové.

Také vás může zajímat ...

Snad by to vzhledem k brzké ztrátě matky mělo být jinak, osud tomu ale zřejmě chtěl a Olga začala dospívat možná až příliš brzy. Z tátovy knihovny vytahovala knihy, na které měla ještě spoustu času.

Ve 13 letech doslova hltala Dostojevského a celou svou duší se snažila pochopit Shakespeara.

divadlo ziva mrtvola_Olga Scheinpflugová

Vyspěla brzy

S oblibou pak své nabité vědomosti a naučené repliky předváděla ostatním dětem. Její okolí ji znalo jako zcela výstřední děvče, které po polích vláčí zvláštní kufřík s jakousi hereckou výbavou. „Vodila jsem je na nerušené místo na stráni, abych jim tam beze studu zahrála divadlo,“ svěřila se Olga s tím, že postupem času začaly její verše ztrácet onu dětskou kostrbatost a měly rytmus i zvuk.

O dospívající Olze by se dalo bez nadsázky říct, že byla neodbytná, a to byla spolu s její neokoukanou krásou, doslova past na muže všech věkových kategorií. Když uprostřed první světové války přijel do rodného Slaného tehdy vážený básník J. S. Machar (†78), Olga se mu vnutila s recitací jeho básní. Machar naslouchal, i když mu dívčin otec líčil, že by jeho dcera ráda k divadlu.

„Tu neudržíte,“ utrousil tehdy Machar. Tatínek nakonec Olze ustoupil a místo do vyšších ročníků gymnázia zamířila jeho dcera do Prahy k Marii Hübnerové (†65), tehdejší bohyni divadelního světa.

Soukromé hodiny a talent mladé dívky přinesly nečekané ovoce a ve věku, kdy dnes začínají budoucí herci studovat divadelní fakulty, má Olga své první angažmá ve Švandově divadle.

Čintamani a podvodník

Nezadržitelná střela

Publikum ji miluje a na scéně se začínají objevovat i první vážní ctitelé. Píše se rok 1920 a Olga Scheinpflugová se ocitá na prahu plnoletosti. Má za sebou první básně publikované v časopisech a směle se pouští do povídek. V té době si jí prvně všimne kolega jejího otce z redakce Národních listů, Karel Čapek (†48) a zcela mladé dívce propadne.

Než se jí ale odhodlá oslovit chodí ji tajně sledovat kukátkem do Švandova divadla na Smíchově. Zatímco Olze je teprve 17 let, on už je zkušeným třicátníkem. Ovšem zkušenosti Karla Čapka se týkají docela jiných hodnot, než těch milostných. Dosud totiž více řešil své problémy s páteří, než krásné dívky a ženy. Co se mu ale musí nechat, měl pod čepicí.

Podle pamětníků měl na mladou Olgu počkat po představení a přitočit se k ní v divadelní kavárně. Složil jí tehdy prý koktavou a velmi zbrklou poklonu za její herecký výkon.

Olga netušila o koho jde, v Praze byla tehdy krátce a neměla ponětí, že před ní stojí pozdější geniální spisovatel.

Karel-Čapek-a-Olga-Scheinpflugová Archív Památníku Karla Čapka

Naprosto mu učarovala

„S plachostí studenta na mě počkal po představení. Chtěl, abych mu přečetla Mimi v Loupežníku, protože mám prý hlas jako pták,“ popisovala Scheinpflugová seznámení se svým pozdějším manželem. Čapek na to šel tehdy, jak se říká od lesa. Neloudil o schůzku ani mladé herečce nepodlézal – nabídl jí rovnou roli ve hře, kterou akorát dokončoval. Olga roli přijala, byla pro ni totiž jako stvořená.

Čapek se hrou Loupežník poprvé prosadil jako autor a jeho vyvolená u toho nesměla chybět. O rok později pak pomohl své budoucí ženě k angažmá do vinohradského divadla. Olga byla ztělesněním jeho sexuálních tužeb. Nedokázal se jí nikdy vzdát, byla pro něj splněným snem. Přes řadu milenců ho ctila a milovala, a když Čapek umíral, držela ho za ruku.

.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...