On jí posílal psaníčka, ona mu za to pekla štrúdly

Herečka o svého milovaného partnera láskyplně pečovala až do poslední chvíle. Stále doufala, že se jeho stav zlepší.

Herečka Iva Janžurová (79) a režisér Stanislav Remunda ( †84)vždy působili jako milující pár. Možná to bude i tím, že se nikdy nevzali a svůj láskyplný vztah kořenili tím, že k sobě chodili na zálety.

Také vás může zajímat ...

Když se řekne Iva Janžurová (79) a Stanislav Remunda (†84), všichni si vybaví jeden z nejstabilnějších párů v českém show byznysu. A pak také dva významné umělce, kteří velkou měrou utvářeli tvář českého filmového a divadelního umění.

Jenže zatímco o Ivě víme snad téměř vše, nenápadný Stanislav jakoby stál poněkud nespravedlivě dlouhá léta ve stínu své slavné ženy. Přitom právě Remundy si jeho kolegové a přátelé vždy nesmírně vážili.

Nestál o rodinné řemeslo

Budoucí herec a divadelní režisér Stanislav Remunda se narodil 27. července 1927 v Praze do rodiny pekaře, který byl nadšeným ochotníkem, zbožňoval divadlo a fascinovalo ho malířství. Díky tomu se Stanislav už od malička zajímal mnohem víc o umění, než o rodinné řemeslo.

Vystudoval proto herectví a své první divadelní angažmá získal v Libni v Divadle S. K. Neumanna, dnešním Divadle pod Palmovkou. Odtud přešel v roce 1952 do Divadla na Vinohradech.

Remunda se od konce čtyřicátých let začal objevovat i na stříbrném plátně, ovšem většinou jen v malých rolích. I když se časem dočkal zajímavějších a větších postav, jakmile začal spolupracovat s divadlem, své filmové aktivity výrazně omezil.

Nechtěli nic uspěchat

Remunda se brzy vypracoval ve skvělého divadelního režiséra, který měl u herců velký respekt. Prkna, která znamenají svět mu však přinesla nejen zajímavé pracovní příležitosti a výzvy, ale i velkou životní lásku.

Vždyť právě v Divadle na Vinohradech potkal tehdy už známou herečku a skvělou komičku Ivu Janžurovou. Ačkoli ho prý Iva okamžitě okouzlila, bál se jí nesmělý Stanislav oslovit. Posílal jí proto po divadelním isnpicientovi zamilovaná psaníčka.

Jak jsme se dozvěděli, citlivé Janžurové jeho dojemná vyznání lichotila, takže mu za odměnu pekla štrúdly. Protože v té době měli oba za sebou velké milostné zklamání, byli při vzájemném namlouvání velmi opatrní a zřejmě nechtěli nic uspěchat.

Svého sňatku brzy litovala

Iva si o sobě navíc patrně myslela, že není dost hezká na to, aby ji někdo miloval. Vždyť jí už na škole přesvědčovali, že se možná uchytí na divadelních prknech, ale pro filmové kamery nemá dostatek půvabu.

Janžurová se ale svého snu o herectví nechtěla vzdát a proto si usmyslela, že bude klidně i ošklivá herečka. Díky svému nespornému talentu si brzy podmanila nejen filmové tvůrce, ale i diváky v kinech a u televizních obrazovek.

Už v šedesátých letech se objevila ve skvělých snímcích Kočár do Vídně, Svatba jako řemen a Světáci. A také se vdala, čehož ale později trpce litovala. Skvělá herečka se poprvé zamilovala, když v roce 1968 natáčela seriál Píseň pro Rudolfa III.

Při rozvodu na sebe museli kydat špínu

Kameraman pořadu, Jan Eisner (86), byl vždy velice svérázná a divoká osobnost. Svým osobním šarmem Ivu tak okouzlil, že se už po dvouměsíční známosti vzali.

Protože však mladí manželé brzy zjistili, že jsou jejich povahy velmi rozdílné, tak se v klidu a bez nějakých hádek rozešli. Tehdy však nastoupil úřední šiml a cestu k rozvodu jim velmi komplikoval.

Sama herečka později vzpomínala, jak byl znechucená, když na sebe ona a Jan museli že kvůli urychlení rozvodového řízení kydat špínu a tvrdit, že k sobě cítí nepřekonatelný odpor. To Janžurovou jednou provždy odradilo od dalších manželských pokusů.

Podruhé už se vdávat nechtěla

Přesto ani v této složité životní situaci nezanevřela na lásku. Právě když procházela komplikovaným rozvodem, tak jí došlo, že má ve Stanislavovi hotový poklad. Zamilovaný Remunda ji prý během tohoto složitého období stál oddaně po boku a utěšoval tak dokonale, že spolu brzy začali žít a během několika málo let se jim narodily dvě dcery, Theodora (46) a Sabina (48) Remundovy.

Ačkoli si milující partneři skvěle rozuměli, opatrná herečka se už podruhé vdávat nechtěla. A to i přesto, že by si jí Stanislav vzal velmi rád. Protože ale moc dobře věděl, že by se dočkal odmítnutí, tak ji o ruku vlastně nikdy oficiálně nepožádal.

Ti dva tak byli ve své době naprostým unikátem. Navzdory tomu, že spolu měli dvě děti, že na ně soudruzi tlačili, aby svůj vztah zlegalizovali, žili neuvěřitelných čtyřicet čtyři let takzvaně „na psí knížku“ a nikdy na tom nehodlali nic měnit.

Několikrát mu sbalila kufry

Ty dva totiž spojovalo mnohem víc, než jen chvilkové poblouznění. Iva a Stanislav se vždy hluboce milovali a v lásce vychovávali své dvě dcery a několik vnoučat. To ale rozhodně neznamená, že by nad jejich soužitím vždy svítilo slunce.

O Remundovi se totiž šuškalo, že byl své partnerce občas nevěrný. „Byl to pěknej chlap a o ty bývá zájem, co vám mám k tomu víc říct,“ prohlásila později Remundova dávná spolužačka z DAMU, herečka Jiřina Jirásková (†81).

Sama Janžurová k tomu dodávala, že ne vždy byl Slávek tím poslušným, věrným a ideálním mužem, jakého by si zasloužila. Dokonce mu prý několikrát zabalila kufry a jednou rozmontovala postel a přenesla ji do jiného pokoje. Mělo to být poslední varování před vystěhováním.

Byl to něžný a křehký muž

I když se tehdy, jako už tolikrát předtím, usmířili, postel zůstala tam, kam rozzlobená herečka přemístila. Oba totiž zjistili, že jim oddělené ložnice vyhovují a od té doby k sobě v noci chodili na zálety.

Bohužel, v posledních letech svého života Stanislav viditelně chřadnul a když v roce 2009 prodělal mrtvici, bylo jasné, že lepší už to nebude. Iva tehdy začala odmítat většinu pracovních nabídek a svůj čas věnovala milovanému partnerovi. Láskyplně o něj pečovala do poslední chvíle, jakoby svou láskou chtěla uplatit neúprosný čas.

Když Remunda 21. května 2012 zemřel, zoufalé herečce se zhroutil celý svět. „Naše láska nekončí Stanislavovým odchodem, ale až tím mým,“ prohlásila tehdy zdrcená Janžurová, která o svém milovaném partnerovi vždy hovořila jako o výjimečném něžném a křehkém muži, který jí byl za každých okolností velkou životní oporou.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

reklama