Ondřej Havelka, muž z pověstí džentlmena odešel z manželství kvůli jiné ženě!

V dobách, kdy nebyly kšefty, platil kapelu ze svých peněz!

Už dlouhá léta rozdává Ondřej Havelka (62) svými hereckými výkony a hlavně písničkami dobrou náladu. Ne vždy se mu to ale povedlo i v soukromí.

Říká se mu „nový Oldřich Nový“ a něco na tom bude. Nejen proto, že Ondřej Havelka zpívá písničky z doby, kdy zmíněný elegán kraloval filmovým plátnům. Ondřej svého slavného předchůdce připomíná i svým chováním a image. I velcí džentlmeni a slušňáci se ale občas v životě dopouštějí přešlapů nebo se dostanou do finančních problémů.

Zamilovaný hrdina v seriálu Saturnin.
Zamilovaný hrdina v seriálu Saturnin.

Za každou cenu do Ypsilonky!

Pokud je vaše maminka populární herečkou a tatínek významným skladatelem, máte životní cestu tak trochu předurčenou. V Ondřeji Havelkovi se rodičovské geny smísily tím nejlepším možným způsobem, takže se dokázal prosadit jako herec i jako zpěvák. V dětském věku s ním prý měly učitelky problémy, protože byl při hodinách příliš živý, často vyrušoval a neustále vymýšlel nějaké legrácky.

Také vás může zajímat ...

Prostě třídní bavič. Jak víme, přeneslo se to pak úspěšně do dospělosti. Z těch dvou možností, které se logicky nabízely – tedy herectví nebo hudba – ho vždy přitahovala spíš ta druhá. Už jako student byl okouzlen nejen tehdejším bigbítem, ale především starými písničkami Jaroslava Ježka a Osvobozeného divadla.

A doslova fascinován byl jedním divadlem soudobým, které se udrželo na vrcholu až do dneška. Jednalo se o Ypsilonku, která tenkrát ještě nesídlila v Praze, ale v Liberci. „Já nechtěl být herec, já chtěl být v Ypsilonce. “ vzpomínal upřímně. Právě touha stát se členem tohoto neobyčejného souboru ho přivedla k rozhodnutí jít studovat DAMU.

Tam mimochodem učila i jeho maminka Libuše Havelková (+92). Sen, za kterým si Ondřej šel, se vyplnil ještě dříve, než stačil dostudovat: už ve čtvrtém ročníku měl místo v Ypsilonce jisté.

„Byl to jeden z nejšťastnějších okamžiků mého života,“ konstatoval.

Pohádka Česká muzika? Tam nemohl chybět!
Pohádka Česká muzika? Tam nemohl chybět!

Neměl ani na nákup!

Kariéru zpěváka starých písniček ze 30. a 40. let zahájil Ondřej v roce 1975 s Originálním pražským synkopickým orchestrem. A zvládl následně ještě jednu vysokou školu: na brněnské JAMU vystudoval operní režii. V 80. letech potěšil společně s dalšími herci celou dětskou generaci ve slavném Malém televizním kabaretu.

Jeho nejznámější filmovou rolí je pak hlavní hrdina komedie Saturnin – sympatický pán originálního sluhy z titulu snímku. V polovině 90. let si Ondřej založil vlastní soubor zvaný Melody Makers a čím dál více je z něho spíše zpěvák než herec. Rozjet se takhle na vlastní pěst ale nebylo vždy jednoduché.

Ačkoliv kvalita prvorepublikových písniček zůstávala stále na vysoké úrovni, dostavily se i ekonomické problémy. Zkrátka a dobře, nebyly kšefty. Protože muzikanti byli na vystoupeních finančně závislí, řešil to Ondřej jako správný klaďas z filmů: platil hudebníky ze svého. „Bylo období, kdy jsem se docela zásadně musel uskromnit,“ popisoval. „„Je to logické, že se to stávalo!

Patnáctičlenný band není snadné udržet.“ V takových situacích často neměl Ondřej ani na nákup!

Je to zkrátka druhý Oldřich Nový!
Je to zkrátka druhý Oldřich Nový!

Žena mu to dodnes neodpustila

Zatímco muzice a orchestru byl věrný, se ženami to tak úplně čisté nebylo. Nejprve se oženil s dcerou známého českého herce Kateřinou Lírovou (66). Měl s ní syna. Jenomže pak se zakoukal do režisérky Alice Kovácsové a udělal to, co šlechetným hrdinům filmů z první republiky nebylo zrovna vlastní: svoji ženu a syna opustil. „Vojtovi bylo asi deset a nesl to těžce.

Začal mít dokonce problémy ve škole,“ vzpomínala po letech první Ondřejova žena. Se synem si později dal zpěvák vztahy do pořádku, Kateřina mu ale odpustit nedokázala. Rozvod byl tehdy otázkou několika málo minut. S Alicí měl potom ještě Ondřej dceru a syna.

Zdá se, že dcera Rozálie (20) a syn Vojtěch (30) z prvního manželství také zdědili umělecké geny, takže rodová tradice bude pokračovat i další generaci!

Kvůli své druhé ženě opustil tu první.
Kvůli své druhé ženě opustil tu první.

Neustálý pohyb si vybral svoji daň

Každý, kdo se pohybuje víc, než je obvyklé, mívá problémy s kostmi a klouby. Své o tom vědí nejen sportovci, ale i tanečníci. A protože součástí Ondřejových vystoupení jsou i taneční figury včetně stepu, bylo asi jen otázkou času, kdy se „otřesy“ projeví. Před časem se tak musel Ondřej na dva měsíce stáhnout do ústraní a podstoupit operaci kyčle, kdy dostal totální endoprotézu.

Operace naštěstí dopadla dobře, stejně jako následná rehabilitace a tak si legendárního zpěváka-džentlmena můžeme dál vychutnávat naplno, i s tancem!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...