Osobní tragédii Mariky Gombitové předcházel rozpad její kapely!

„S tím, co se stalo, se nedá vyrovnat, a když vám někdo tvrdí opak, neříká pravdu. Ale snažím se a to se doufám rovněž cení.“

Lidský život je křehká věc a může se nadobro změnit během jediné noci. Zpěvačka Marika Gombitová (64) o tom ví své. Od autohavárie v roce 1980 je odkázaná na invalidní vozík a nikdy se to už nezmění.

Narodila se jako Mária Gombitová (64) ve východoslovenských Turanech nad Ondavou. Když přišla na svět, měla už šest sourozenců. Ke zpěvu jí to táhlo už od raného dětství. Naučila se hrát na foukací harmoniku, později ve škole chodila na hodiny klavíru. A hodně zpívala.

Také vás může zajímat ...

Jejím heslem bylo „hudba je můj život“. Když jí bylo třináct let, tak Mariku starší bratři přibrali do své amatérské skupiny. Prožila si tak první veřejné vystoupení – bylo to v hotelu Ondava v městečku Stropkov.

Trpělivost přinesla úspěch

Než se stala Marika slavnou, studovala na strojní průmyslovce v Košicích. Přitom dál vystupovala a byla nepřehlédnutelná. O tom, že na východě Slovenska se vyskytuje velmi talentovaná zpěvačka, se dozvěděli až v Bratislavě.

Zpráva doputovala až k Jánu Lehotskému (73), který v té době zakládal hudební skupinu Modus. Přijel se na Mariku podívat a hned věděl, že jí do své kapely chce. Pro Mariku to byl samozřejmě velký skok, ale mnoho spokojenosti jí nejprve nepřinesl.

Ve skupině, kde tenkrát začínal i Miroslav Žbirka (67), si připadala nejprve trochu odstrčená a v pozadí. Prokázala ale trpělivost a vyplatilo se jí to. Dočkala se samostatných písniček. To už bylo jasné, že nastupuje budoucí velká hvězda.

Nejspíš by bylo jen otázkou času, kdy by se Marika vydala na samostatnou dráhu. Než k tomu ale došlo, tak do jejího života brutálně zasáhl osud!

Chtěla, aby v Brně přespali!

Právě onoho večera, po kterém následovala tragická noc v životě Mariky, došlo k další zlomové události. Skupina Modus se ocitla před rozpadem. Někteří její členové se chtěli vydat vlastní cestou. Koncert v Brně byl tak jejich poslední, jak se Marika v šatně dozvěděla.

Přitom na zmíněné vystoupení možná nemusela jet – necítila se dobře a zcela reálně zvažovala, že se z koncertu omluví. Nestalo se tak. Vyslechla si tedy smutnou zprávu o konci Modusu a pak ještě měla jeden návrh, který ze zpětného pohledu také mohl zachránit situaci.

„Ptala jsem se, zda nemůžeme přespat v Brně, nechtělo se mi odjet,“ psala ve své knize vzpomínek. Tento návrh se ale bohužel neujal. Listopadová noc byla mrazivá a Mariku čekala cesta po dálnici z Brna do Bratislavy.

Za volantem seděla její kamarádka Andrea z Německa. Nejprve to přes husté sněžení a nepříjemný vítr vypadalo na bezproblémovou cestu. Potom ale přišla kritická chvíle. „Sněžení bylo stále silnější. Nebyl velký provoz, tak jsem ten velký sněhový jazyk viděla celkem zřetelně,“ popisovala Marika chvíle těsně před nehodou, která jí změnila život.

Nedávali jí šanci na přežití!

Renault 5, který kamarádka řídila, dostal na dálnici smyk. Následky byly kruté. Auto vylétlo mimo vozovku a kutálelo se přes střechu. Zpěvačka bohužel neměla zapnutý pás, takže její tělo vyletělo předním sklem. Zůstala ležet pod převráceným autem.

Její stav byl kritický, musela být rychle převezena do nemocnice v Hustopečích u Brna. Tam lékaři zjistili, že má zlomená žebra, ale bohužel i zlomenou páteř a poraněnou míchu. Znamenalo to, že byla od sedmého obratle níže úplně paralyzována. Ztratila kontrolu nad dvěma třetinami svého těla.

Bolelo jí všechno, kromě nohou, které necítila. V nemocnici navíc dostala ještě zápal plic s vysokými horečkami. V tomhle stavu slyšela, jak si o ní doktoři povídají a nedávají jí příliš šancí na přežití. „Neměla jsem sílu vykřiknout, že žiju a chci žít,“ vzpomínala Marika.

Dlouho jí nedocházelo, že nemůže chodit – a že už se nikdy na nohy nepostaví!

Kletba zafungovala na obě zpěvačky!

Ne každý věří na to, že fungují kletby, ale v případě Mariky Gombitové mohla jedna skutečně zapůsobit. Zpěvačka Vlasta Koudelová (73) po letech prozradila jednu zajímavou příhodu. Společně s Marikou byly kdysi na pracovním zájezdu v Sovětském svazu.

V Rostově na Donu se setkaly se starší ženou. Ta si přála koupit od nich nějaké věci, protože v zemi bylo tehdy skoro všechno nedostatkovým zbožím. Viděla spodní prádlo, na kterém byly napsány názvy jednotlivých dnů, a naléhala, aby ho zpěvačky prodaly.

Nebránily se, ale nasadily tak vysokou cenu, že žena jen rezignovaně mávla rukou a obě dívky proklela. Marice se pak zanedlouho skutečně stala ona krutá věc s nehodou a jejími následky.

Kletba se projevila i na Vlastě. Té se brzy nato zabil její kamarád Jiří Hrzán (+41) a navíc se jí pak při složitém porodu narodilo miminko s poškozeným mozkem!

Po půl roce před kamerami

Pro úspěšnou zpěvačku znamenala nejprve zpráva o tom, že už zůstane upoutaná na vozíku, v podstatě konec života. Všechno se zdálo být ztraceno. Jako by toho nebylo málo, tak v této bolestné době se od Mariky odvraceli i někteří lidé z jejího okolí.

Bylo však i dost takových, kteří se jí snažili dodat sílu, včetně přátel z kapely. V roce 1980 ještě neexistovaly bulvární noviny a i normální zpravodajství bylo silně limitováno. Mezi lidmi se tak šířily fámy, že Marika je už po smrti.

První informace o tragické havárii se objevily až v deníku Mladá fronta tři dny po události. Následujícího roku na jaře byla Marika převezena do rehabilitačního ústavu v Kladrubech. Pokoušela se znovu zpívat, ale nedovolovaly jí to problémy s dýcháním.

Marika se ale ukázala jako velká bojovnice a půl roku poté, co ochrnula, zvládla televizní vystoupení! Předcházel tomu samozřejmě souhlas lékařů. Její zpěv na invalidním vozíku byl zakončen bouřlivým potleskem.

Tehdy Marika pochopila, že také kvůli svým fanouškům bude i nadále zpívat a skládat písničky! „Před nehodou jsem nahrála dvě desky a měla víc než tři sta koncertů,“ uvedla. „Po těžké nehodě jsem zvládla natočit ještě sedm alb a absolvovala desítky koncertů a televizních vystoupení.“

Opustil ji a skončil také na vozíku!

Při tomto vystoupení poprvé od nehody pocítila Marika něco jako štěstí. Dodalo jí to naději. Bojovala i o lásku. Předtím, než jí potkala osudová havárie, chodila s jedním cizincem: Němcem jménem Rudi.

Přemýšlela tehdy dokonce o tom, že by se kvůli svému příteli vzdala kariéry. Mohlo jí to zachránit před tím, co se pak stalo. „Někdy mě samozřejmě napadlo, co by bylo, kdybych se tehdy rozhodla pro Rudiho,“ konstatovala.

„Dobře ale vím, že hra na „kdyby“ je zbytečná; na tom, co se stalo, nic nezměním. Poté, co už byla zpěvačka na vozíku, seznámila se s jiným zahraničním partnerem. Ten pocházel z Itálie a měl o Mariku zájem, jenže příbuzní mu tento vztah nakonec rozmluvili.

Vzal si nakonec jinou dívku, ale zřejmě zde zafungovala nějaká karma. Měl nehodu na motocyklu, poranil si páteř a skončil rovněž na vozíku. Mariku to hluboce citově zasáhlo a dlouho se s nehodou bývalého přítele vyrovnávala!

Její slavný kamarád věřil, že se zpěvačka na pódium vrátí!

Na onu listopadovou noc, kdy Marika skončila pod převráceným autem, vzpomínal její kolega a kamarád Miroslav Žbirka trochu s výčitkami svědomí. „Byl to zvláštní den. Strašně sněžilo, všude byly hotové závěje.

My jsme si z toho dělali legraci. Nedokázali jsme si uvědomit, co znamená jezdit na sněhu,“ popisoval. Miroslav vždycky věřil, že se se Marika na pódium vrátí. Měl pravdu a před časem dokonce zpěvačka vystoupila na jeho koncertním turné a sklidila velký aplaus!

Na pohřeb tatínka se Marika bohužel nedostala!

Do své rodné obce, Turan nad Ondavou, se Marika moc často nedostávala. Přijela tam, když jí zemřela maminka. „Tatínek odešel o pár roků později, ale bohužel se mi ho nepodařilo doprovodit na jeho poslední cestě,“ líčila v jednom rozhovoru.

„Zemřel náhle a bratři mi už jen zavolali, že pohřeb se uskuteční druhý den.“ Marika by bývala velmi chtěla jet, ale sourozenci jí to rozmluvili, protože bylo špatné počasí. „Zkomplikovala bych celý pohřeb a tak jsem se s tátou rozloučila v tichosti doma při svíčkách a modlitbách.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...