Ostrov bohů a turistický ráj – Kréta

Největší a nejslavnější řecký ostrov s křišťálovým, průzračně čistým a teplým mořem, milými, laskavými lidmi a ohromující historií. Právě tady se narodil vládce antických bohů Zeus. Na Krétě je škoda jenom tak ležet na pláži, na to je ostrov příliš krásný a příliš zajímavý.

Budete mít pocit, že na Krétě existují dva světy. Svět atrakcí, akvaparků, zábavy a pozvolných pláží severního pobřeží. A pak svět jihu, drsný, divoký a kouzelný. Když si půjčíte malé autíčko, stihnete za týden to nejzajímavější objet.

Také vás může zajímat ...

Kromě pláží se stovkami slunečníků pak objevíte i úplně prázdné zapadlé plážičky jen pro vás. Navštívíte třeba bájný Knóssos,bludiště zrůdy Mínótaura, tudy vedla Ariadnina nit, odtud letěl Ikaros. Neobjednávejte si jídlo v hotelu, ale popojděte kousek k místním tavernám a dejte si některou z místních specialit.

Užívejte zábavy a pohody Kdo se rád nechává bavit, bude nadšený ze středisek v okolí největšího města Heraklionu. Bary, diskotéky, dlouhatánské pláže, vodní parky. Moře je tady mělké a dno písčité. K dispozici jsou další atrakce jako jízda na nafukovacím banánu, na vodních lyžích nebo dokonce s padákem. Skoro všude jsou zdarma sprchy se sladkou vodou.

Kousek dál na východ se stávají pobřeží i městečka malebnějšími.

Přístav Agios Nikolaos je domovem luxusních jacht a desítek restaurací. Stačí ale popojít nahoru nad sladkovodní jezero a speciality jsou náhle víc domácí a ceny příznivější. Krása a romantika Nejkrásnější místa jsou přece jen kousek dál.

To úplně nejvíc kýčovité, ostrov Santorini, je vzdálené čtyři hodiny trajektem. Ale stojí to za to. Znáte film Mamma Mia? Tu svatební slavnost na skále v městečku s modrými stříškami a kopulemi? Tak to je Santorini! Většinou bývají filmové lokality přibarvené, tahle rozhodně ne!

Pokud nemáte nadváhu, projeďte se na oslíkovi, dejte si sklenku ouza – sladkého anýzového drinku – a užívejte si myšlenky, že jste možná na zbytku bájné Atlantidy.

Ostrov býval sopkou, takže pláže jsou zde úplně černé, na slunci doslova pálí.

Úplně na východě Kréty leží palmová pláž. Zátoka na kraji velkého datlového háje. Kdysi tady prý zakotvili piráti zahodili pecky ze snědených datlí a dnes je tady palmový háj. V sezóně jsou tady davy turistů, ale zážitek je to nezapomenutelný.

Především gyros – je jiný, než v našich fastfoodech, opékají ho na rožni a je z vepřového či skopového. Není to zdejší specialita, ale mají ho všude. Tzatziki – je předkrm, pravý hustý jogurt s okurkou a česnekem, opravdová delikatesa.

Choriatiki – obrovská porce řeckého salátu z rajčat, okurek, paprik, listů salátu, červené cibule a oliv, posypaný ovčím sýrem feta a zalitý olivovým olejem. Suvlaki – grilované jehly skopového či jehněčího masa, kořeněné oreganem a saturejkou.

Kleftiko – vařená a pečená masová směs (kuřecí, jehněčí) se zeleninou. Stifado – výborné dušené králičí či hovězí maso v červené omáčce na kyselo s cibulí. Gemista – lahůdka, grilované rajče plněné kořeněnou rýží.

Jděte do již obsazených restaurací, zkuste i jídelny místních obyvatel, určitě budete příjemně překvapeni.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...