Osudovému muži byla Jitka Zelenková věrná, i když byl ženatý a měl milenky!

Nevyšlo jí to ani s horalem z Krkonoš, kterého přestěhovala do Prahy!

Život si pro Jitku Zelenkovou (66) přichystal tu největší lásku v těch nejlepších letech. Byl to krásný vztah, ale bohužel marný. Ani zpětně ale zpěvačka ničeho nelituje.

Popularita ještě nezaručuje osobní úspěch a štěstí. Jitka Zelenková (66) o tom ví své. Ačkoliv se stala oblíbenou interpretkou kvalitních písniček, hlavně těch o lásce, v soukromí se až příliš často trápila. Vytouženou roli manželky a matky se jí nepodařilo naplnit.

Možná na to mělo vliv už její dětství, které také netrávila celé v úplném rodinném kruhu.

Školní léta jako idylka

Také vás může zajímat ...

Ačkoliv se Jitka narodila v Praze, vzpomínky na rané dětství má nejvíc spojené s jedním městem nedaleko matičky stověžaté – s Rakovníkem. Tam totiž bydleli její dědeček a babička. Jitčini rodiče byli opravdu hodně pracovně vytíženi. Tatínek dirigoval symfonický orchestr, maminka byla operetní zpěvačkou. Neměli na dceru moc času a řešení s babičkou mimo Prahu se jim zdálo být pro dítě lepší.

Jitka jim to při zpětném ohlédnutí rozhodně nikdy neměla za zlé. Na malém městě si to užívala. Prarodiče se o ní vzorně starali, navíc měli doma i malé hospodářství, takže pro malou školačku to byla vysloveně idylka. Ta ovšem skončila, když jí bylo jedenáct let. Matka si ji vzala k sobě. Do té doby se Jitka s ní a s otcem vídala pouze o víkendech.

Dva roky to fungovalo, potom ale Jitka zamířila do Pardubic, kde pro změnu bydlela s otcem.

To už bylo jasné, že po rodičích podědila vztah k hudbě; nejprve se to projevovalo zpíváním na čajích a pak přišla nabídka z divadla Rokoko.

Štaidlovi obětovala jedenáct let svého života - a ráda!
Štaidlovi obětovala jedenáct let svého života – a ráda!

Ze své lásky se vyzpívala!

Tatínek byl vůči Jitce dost důsledný, když se učila noty nebo hrála na klavír. Tenhle přístup měla brzy možnost ocenit. Dostala totiž nabídku, na kterou se dalo jedině přikývnout. Na chodbě Pragokoncertu jí oslovili Karel Gott (77) a Ladislav Štaidl (72). Měli Jitku vyhlédnutou jako zpěvačku, která by jednak doprovázela Zlatého slavíka a jednak měla i vlastní skladby.

Jitka se dostavila na domluvenou zkoušku a Karel Gott hned ocenil, jak je skvěle připravená. V duchu svému otci určitě poděkovala. Ve 23 letech tak dostala v showbyznysu hodně zajímavou práci a tím to zdaleka nemělo končit. Navíc se do Gottova kapelníka Štaidla po nějakém čase vášnivě zamilovala.

Stal se pro ni opravdu osudovým mužem se vším všudy a ovlivnil nejen Jitčin soukromý život, ale také její písničky. Jitka Ladislava obdivovala a milovala a přenesla se přes to, že je ženatý a má děti. Během jejich mnohaletého vztahu vystřídal pohledný muzikant i spoustu dalších „bokovek“. Ani to Jitku neodradilo. Její láska byla totální a naplňující, i když marná.

Své milostné trápení vyzpívala v hitech, pro které jí texty napsal Eduard Pergner (+65) – tehdy pod pseudonymem Boris Janíček. Krásné a smutné písničky, které Jitku proslavily, vyprávěly o její lásce k Ladislavovi.

To ovšem tenkrát nikdo z posluchačů netušil.

S maminkou dobře vycházela, ale moc jí mluvila do života!
S maminkou dobře vycházela, ale moc jí mluvila do života!

Dítě od něho nechtěla

Jako většina žen, také Jitka snila o stálém partnerovi, o rodině, o dětech. Dobře věděla, že právě to jí Ladislav nemůže dát. Síla citu ale byla mocnější. Jitka prohlásila, že si tuhle lásku nevybrala, že si ji vybralo její srdce. A i když to zní divně, nepřála si, aby se Ladislav kvůli ní rozváděl a opouštěl rodinu.

Neposlechla v tomto směru nikoho, ani maminku, která jí celý život tak nějak mluvila do vztahů – a jejíž názory brala Jitka jinak na zřetel. Nabízela se samozřejmě i možnost, že by se zpěvačka mohla stát svobodnou matkou a její vytoužený muž by byl alespoň otcem dítěte. Takhle to ale Jitka nechtěla, brala by jedině úplnou rodinu.

Paradoxem je, že právě takhle se později zachovala její mladší kolegyně Iveta Bartošová. Ani ta s Ladislavem nakonec nezůstala, ale ze vztahu měla svého jediného syna. Jitka později v rozhovorech zdůrazňovala, že je se svým osudem smířená.

Prohlašovala, že žena nemusí mít dítě za každou cenu a poukazovala na to, kolik matek jen dítě přivede na světa a pak se o ně nestará.

Eduard Pergner znal její duši!
Eduard Pergner znal její duši!

Příliš ho tlačila ke svatbě!

Čas utíkal a kvůli tajnému vztahu, který trval celkem jedenáct let, přišla pravděpodobně Jitka o možnost naplnit své sny s jiným, nezadaným mužem. Jednoho dne přišel konec a dvojice se rozešla jak po lidské stránce, tak po té profesionální. Ona sama by asi ta dlouhá léta s Ladislavem nijak na veřejnosti neventilovala. Když to ale udělal skladatel sám ve své knize, pak už nebyl důvod mlčet.

Po definitivním rozchodu Jitka hledala dál a trvalo jí hodně let, než našla muže, se kterým plánovala zůstat do konce života. V šestačtyřiceti poznala Miloše Uhra (69), horala z Harrachova. Výhodou bylo, že nešlo o člověka z branže, který měl svůj vlastní život a práci a na showbyznys se díval trochu s nadhledem.

Jenže Jitka udělala osudovou chybu: vytrhla Miloše z jeho přirozeného krkonošského prostředí. V Praze nebyl šťastný a na vztahu se to nakonec zákonitě projevilo. V první fázi vztahu se zdálo, že Miloš bude skutečně mužem, na kterého Jitka celý život čekala. Chtěla si ho dokonce vzít. „Já jsem chtěla mít tu bílou svatbu, ať je mi kolik chce,“ přiznala v televizním pořadu.

Společní přátelé pak zpěvačku varovali, že si Miloš stěžuje, jak ho Jitka tlačí do svatby. V Praze byl Miloš bez práce, zatímco Jitka jezdila po koncertech. Nesoulad mezi dvěma životními styly narůstal. Podle přátel zpěvačky by vztah možná vydržel, kdyby oba zůstali tam, kde byli: Jitka v Praze a Miloš v Krkonoších. Po několika letech tedy přišel rozchod a Jitka znovu zůstala sama.

Je dost silnou osobností, aby to unesla; navíc má hodně přátel.

Podle vyjádření jejích přátel potřebuje chlapa, který je „čisťounký, namydlený a povahově se jí podřídí.“ Zdá se, že takových je nedostatek, ale třeba se ještě vhodný adept najde!

S Gottem zpívala od 25 let.
S Gottem zpívala od 25 let.

Kterou písničku Jitka nemá ráda?

Během své kariéry nazpívala Jitka spoustu krásných písniček, tou nejpopulárnější a nejvíce hranou v rádiích je ale zrovna ta, kterou moc ráda nemá. Jde o předělávku italského hitu s českým názvem Když se narodíme. „Je mi to líto, protože jsem především interpretkou balad, swingu a standardů, a tahle píseň je z úplně jiného těsta. Nemám ji ráda,“ prozradila zpěvačka.

Na koncertech je ale k divákům ohleduplná a alespoň část z ní vždy zazpívá.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...