Otakar Brousek – Sedm let se sám a s láskou staral o dvě děti

Když se řekne Otakar Brousek st. (†89), všichni si vybavíme vysoce kultivovaného herce s podmanivým hlasem, který se stal vzorem herecké i lidské noblesy, o kterém však jen málo víme. Do svého soukromí nenechal jen tak někomu nahlédnout. Narodil se v Krhanicích u Benešova, ale vyrůstal u prarodičů v Lešanech a k srdci mu provždy přirostla Sázava a touha po umění.

Už jako dítě chodil do houslí, zpíval ve sboru, později hrál i ve školním orchestru a navštěvoval divadelní kroužek. Nejvíce mu imponovala literatura a od mládí miloval poezii. Rodiče z něho sice chtěli mít lékaře, ale mladý gymnazista toužil po umělecké dráze.

Také vás může zajímat ...

Vypravil se za profesorem herectví Ladislavem Peškem (†79), aby se s ním poradil o svých možnostech studia na konzervatoři.

Snu se nevzdal

Bohužel válečná doba s sebou nesla mnohá úskalí a jedním z nich bylo také uzavření vysokých škol nacisty. Čerstvý maturant Otakar Brousek neunikl totálnímu nasazení v pražské Kolbence, kde se vyučil soustružníkem.

Svého snu se však nevzdal, a hned po skončení války se dal k ochotníkům a zanedlouho zamířil na scénu kladenského divadla, kde působil jako inspicient, ale dostal zde i příležitost jako herec.

Na svoji první smlouvu s divadlem byl velice pyšný a schovával si ji až do konce života.

Do svatostánku

Po roce úspěšně složil zkoušky do Studia Národního divadla v Praze k Jindřichu Honzlovi (†58), kde se na jevišti potkával s Václavem Vydrou (†76), Karlem Högerem (†67) a celou řadou dalších, těch nejlepších, kteří v té době na divadelních prknech u nás působili. Přišel únor 1948, studio bylo uzavřeno a Otakar Brousek byl povolán na vojnu.

Nastoupil do Armádního uměleckého souboru a působil i v Armádním rozhlase. Když se vrátil do civilu, vystřídal několik scén. Mladý herec uchvacoval nejen svojí nonšalancí, ale i podmanivým hlasem s mimořádně krásnou dikcí, což ho předurčovalo pro dabing.

Jeho hlasem k nám promlouval například George Cowley (†67), který ztvárnil šéfa vyšetřovací jednotky CI5 v britském seriálu Profesionálové.

Tichý herec

V průběhu let se zaslouženě stal nejuznávanějším recitátorem a hereckým pojmem s velkým respektem. Všichni kolegové, především z vinohradského divadla, kde zakotvil na většinu svého uměleckého života, svorně vzpomínají na „Otíčka“– na jeho profesionalitu, lidskost – skvělého člověka i na to, že se nikdy nestalo, že by byl nepřipravený.

Jeho první láskou byla jedna z největších českých hereček Dana Medřická (†62), ale vztah nevydržel. Jeho další partnerkou byla milovaná Jaroslava. Ta však krátce po porodu dcery velmi vážně onemocněla a jen o vlásek unikla smrti. Její zdravotní obtíže způsobovaly nemocné ledviny a musela být několikrát operována.

Na takovou situaci Otakar Brousek nebyl připravený, ale nezbývalo nic jiného, než se postarat nejen o novorozenou dcerku, ale i o celou domácnost a při tom všem ještě vydělávat, aby rodinu uživil. Jeho situace vůbec nebyla jednoduchá, přesto ho nikdy nikdo neslyšel, že by si na něco stěžoval. Po několika letech se zdálo, že je vše na dobré cestě.

Narodil se syn Otakar (59), kterého přátelé dodnes důvěrně oslovují Ťulda, a nemoc se bohužel najednou vrátila, milovaná Jaroslava krátce po porodu zemřela. Brilantní herec se stal vdovcem a zůstal sám na dvě malé děti. Neměl to rozhodně jednoduché. Syn do tří let v podstatě nemluvil a bylo nutné přijít na to proč. Navštěvoval s ním lékaře i speciální laboratoř.

Naštěstí vše dopadlo dobře a i z něho je herec a po otci je i skvělý dabér. Vždy byl velmi uzavřený a se svými problémy se nikdy nikomu nesvěřoval, ani svým nejbližším. O složitostech v soukromém životě příliš nevěděli ani kolegové, se kterými seděl dvě desetiletí v jedné šatně. Pokud o něm něco věděli, rozhodně jim to neřekl on sám, ale doslechli se to od někoho jiného.

A neskonalý obdiv zaslouží, jak žádná svá trápení nedal na sobě nikdy znát. O tom, jak doopravdy těžké to bylo v prvním manželství, promluvil po mnoha letech, na sklonku svého života a přiznal, že prožil sedm velmi bolestných let, kdy mu jeho žena umírala před očima a on nemohl vůbec nic dělat.

A ani v těchto těžkých chvílích se nedokázal nikomu svěřit, snad jen svému bratrovi a mamince.

Třetí láska, druhé manželství

Po sedmi letech od smrti své první ženy se Otakar Brousek oženil podruhé. Jeho srdce zasáhla baletka Luka Rubanovičová (80), se kterou se potkali v Divadle na Vinohradech. Byla sólistkou v Hudebním divadle v Karlíně a působila i na scéně Národního divadla. Vzali se a jejich láska jim vydržela vlastně celý život.

Spolu již děti neměli, ale Luka, vlastním jménem Ludmila, rozhodně veškerou svoji lásku dělila mezi manžela a jeho potomky. Společně se starali o dům i zahradu, která vždy byla precizně uklizená. Milovali hudbu, často navštěvovali různé koncerty, obdivovali výtvarné umění, rádi společně cestovali a vůbec měli spoustu společných zájmů.

Otakar Brousek, když mluvil o své ženě Luce, vždy ji chválil, jak umí dobře vařit. Byl totiž milovníkem dobrého jídla a liboval si, když mu připravila takové kulinářské hody, jaké by prý v restauraci ani nezaplatil. Života s ní si velice cenil a nesmírně si druhé manželky vážil. Byl pyšný na svoji uměleckou rodinu, které žertem kolegové říkali „Brouskův klan“.

Občas říkával, že by mohl být principálem rodinného podniku a až do své smrti byl respektovanou hlavou nejznámějšího hereckého klanu. U divadla je nejen dcera Jaroslava, syn Otakar i vnuk Ondřej (35), ale i zeť Ladislav Potměšil (70).

Kolegyně Hana Maciuchová na velkého herce zavzpomínala jako na jednoho z posledních bardů se slovy: „Laskavý, oduševnělý, gentleman.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama