Ovládejte své emoce

Emoční inteligence je schopnost zvládat vlastní emoce a vcítit se do emocí ostatních. Je vrozená a v průběhu života ji buď navyšujeme nebo naopak poškozujeme a snižujeme.

Na rozdíl od IQ nám EI pomáhá v běžných životních situacích, lidé s vyšší EI snáze komunikují, navazují vztahy, dokážou mít své city pod kontrolou a jsou schopni lépe zvládat stresové situace. Co z vás dělá emočně inteligentní osobu? Jak ji v sobě rozvíjet a podporovat.

Také vás může zajímat ...

– Otevřete se vůči zkušenostem. To znamená, že dokážete dobře vnímat své zážitky. A budete také schopni přijímat realitu, jaká je. Včetně všech emocí, které to vyvolá. Právě tato otevřenost vůči emocím je životně důležitá pro váš další celkový rozvoj.

– Žijte tady a teď. Předpokladem pro tento způsob života je, že přijmete minulost a přestanete zbytečně přemítat nad věcmi, které se staly a nelze je změnit. Stejně tak nebudete klást příliš velký důraz a očekávání na neznámou budoucnost. Podstatné je, co se odehrává právě teď.

– Důvěřujte si. Znamená to dělat vždy s důvěrou to, co vnímáte v tu chvíli jako správné. Být v tom počínání přirozený. Věřit, že vás vaše emočně inteligentní instinkty povedou správným směrem.

– Správně nakládejte se svobodou. Svobodni se cítíte, když máte možnost volby. Pak je ale také třeba přebrat veškerou odpovědnost za svou volbu.

– Zůstaňte v centru dění. To znamená, že budete aktivní a kreativní. Zkuste nějakou tvůrčí či studijní nebo manuální činnost. Navazujte kontakty s novými lidmi, věnujte se rodině a přátelům.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...