Padesátku oslavila smrtícím koktejlem

Divokou cestu do pekla neměla šanci přežít

Když se poprvé objevila na natáčení, téměř nikdo z kolegů ji neznal. Všichni ale věděli, že tahle půvabná dívka se má stát první manželkou majora Zemana.

Cesty k filmové slávě bývají občas klikaté. Rodačka z Brodku u Přerova Renáta Doleželová to například vzala přes chemickou průmyslovku. Jenže vedle luštění vzorců a práce s kyselinami si ve volném čase vyzkoušela i divadlo. Úplně mu propadla. A tak nebylo divu, že hned po maturitě bez váhání změnila obor. Přihlásila se na slavnou brněnskou JAMU.

Také vás může zajímat ...

Stěhovala se na sever

Herecký chlebíček jí chutnal od prvního okamžiku. Vysokou školu vystudovala bez problémů a hned dostala nabídku na první profesionální angažmá. Stěhovala se na sever, do vyhlášeného Divadla Petra Bezruče v Ostravě. Brzy se dočkala i své první velké filmové role.

To když ji režisér Otakar Vávra obsadil hned do dvou svých slavných historických filmů Dny zrady a Dny zrady II.

Lichotka od režiséra

Další osudové setkání ji čekalo při natáčení filmu Kronika žhavého léta. Talent neokoukané herečky nemohl uniknout zkušenému režisérovi Jiřímu Sequensovi. Novináři si tenkrát zapsali do svých bločků jeho proslulý výrok: „Tento půvabný obličej si zaslouží být viděn ve filmu i v televizi co nejčastěji.“ To, že nešlo o pouhou lichotku, dokázal známý režisér vzápětí.

Rozhodlo, že byla v jiném stavu

Když totiž hledal hlavní hrdiny seriálu 30 případů majora Zemana, byla půvabná Renáta logicky jednou z hlavních kandidátek na roli manželky hlavního hrdiny. A když navíc Sequens zjistil, že je jeho favoritka v očekávání, bylo rozhodnuto. A tak přišla Renáta Doleželová ke své nejslavnější roli.

Z neznámé dívky oplakávaná hrdinka

Ještě ve chvíli, kdy u stánku s kořením potkal Honza Zeman učitelku Ludmilu Brůhovou, ji kromě divadelních diváků skoro nikdo neznal. Když ze své Lídy udělal první paní Zemanovou, měla už v kapse srdce diváků. Když ji pak zastřelil věčný nepřítel jejího muže nadporučík Pavel Bláha (Radoslav Brzobohatý), nezůstalo jedno oko suché.

Do našich srdcí se vepsala jako manželka majora Zemana.

Kariéra trvala deset let

V seriálu sice její cesta skončila, ale role Lídy jí otevřela vstupní dveře na Barrandov i Kavčí hory dokořán. Najednou bylo půvabné blondýnky všude plno. Zájem producentů a režisérů vydržel deset let. Pak se začala Renáta Doleželová pomalinku z filmových pláten i televizních obrazovek ztrácet.

Po rozchodu začala brát antidepresiva

A ke všemu se přidaly problémy v osobním životě. Rozchod s životním partnerem, režisérem Petrem Paloušem, na ni dolehl víc, než by bylo zdrávo. Její duše se ukázala být křehčí, než si všichni mysleli. Stále častěji propadala těžkým depresím. To, že jí doktoři nabídli jako záchrannou brzdu antidepresiva, asi nikoho nepřekvapí.

Všichni ji začali opouštět

Jenže, jak potvrdili mnozí její kolegové, začala prášky zapíjet alkoholem. Místo brzdění tak ještě více urychlila děsivou jízdu do pekel. Během ní začali z pomyslného rychlíku Renáta vyskakovat i poslední cestující. Najednou nebyl nikdo, kdo by jí nabídl pořádnou roli. Nebo kdo by ji pozval na kafe a dvojku dobrého vína.

Deset dnů po padesátce byla mrtvá

Říká se, že padesátiny znamenají pro každého člověka velký zlom. Kdoví, co v ten den proběhlo hlavou Renáty Doleželové. O deset dnů později totiž byla po smrti. Po příchodu domů ji našli mrtvou její dva synové Jan a Daniel. Co se tenkrát v jejím pražském bytě odehrálo, se však nikdy přesně objasnit nepodařilo.

Byla to sebevražda?

Jak se později prořekl jeden ze záchranářů, kteří přijeli na místo činu, sáhla si kdysi slavná herečka na život. Smrtící koktejl z antidepresiv a alkoholu byl tentokrát mnohem silnější, než obvykle. Tak silný, že zastavil její srdce.

„Zůstala na všechno prostě sama,“ nechala se tehdy slyšet jedna z mála kamarádek, které jí zůstaly, druhá seriálová žena majora Zemana Jaroslava Obermaierová.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...