Pátek třináctého

Chorobná obava z tohoto data má dokonce svůj název. Označuje se jako paraskavedekatriafobie. Původ má ve Velkém pátku, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus. Při poslední večeři s ním sedělo u stolu dalších dvanáct lidí, z čehož třináctý byl Jidáš, který Krista zradil.

A věděli jste, že pověrčiví jsou zřejmě hoteliéři celého světa, protože číslo 13 obvykle úplně vynechávají jak v počtu pater, tak při číslování pokojů? A některé letecké společnosti nemají na palubách svých letadel ani sedadlo s číslem 13.

Také vás může zajímat ...

Máme se ale opravdu čeho bát? Jedna z našich pojišťoven přiznává, že na pátek 13. měla v roce 2011 hlášeno víc škod, než v kterýkolik jiný den v roce. Je ovšem otázkou, jestli je nezpůsobilo to, že se lidé podvědomě této pověry báli, byli roztržití a škodu nakonec nezpůsobili vlastní vinou.

Jsou ale i tací, kteří pátek 13. považují naopak za svůj šťastný den. Zajímavé je i to, že v některých zemích, například ve Španělsku a Latinské Americe, je za nešťastný den považováno úterý třináctého.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...