Paul McCartney – Opilý sir Paul schovával ženě protézu

Liverpoolský rodák měl irské předky, spolu s bratrem Michaelem byli vychováni v katolické víře. Maminka, porodní asistentka, zemřela na rakovinu prsu, když bylo Paulovi pouhých čtrnáct. Paulův dědeček Joe se živil jako sekáč tabáku, nicméně byl nadšený amatérský hráč na kontrabas.

Otec měl rovněž výrazné hudební nadání, a to i přes handicap poškozeného ušního bubínku.

Také vás může zajímat ...

První kytara

Hrával v jazzové kapele na trubku a klavír, a tak vedl k lásce k muzice i syny. Paulovi dával hudební lekce, a byl to právě on, kdo mu koupil první kytaru. Díky silným hudebním genům se prosadil na uměleckém poli i Paulův o rok a půl mladší bratr Michael. Stal se členem divadelního satirického tria, bývalo je vidět v televizi BBC, vydávali desky.

Rodinná tragédie, tedy smrt matky, všechno změnila. Paul zatrpkl, uzavřel se do sebe a utekl do hudby. O maminku přišel v roce 1956. O rok později vystupoval na církevní slavnosti ve Wooltonu, kde se seznámil se zajímavým mladíkem. Jmenoval se John Lennon (†40), hrál na kytaru a měl už svoji kapelu. Mimochodem, Lennon nebyl žádný andílek.

Měl problematický vztah s rodiči, vychovávala ho tetička Mimi, která na něj evidentně nestačila. Na střední škole rozhodně nepatřil mezi premianty, vedl dětský gang a nepohrdl drobnými krádežemi. Od běžných mladistvých delikventů se lišil tím, že si sám pro sebe psal a ilustroval knížky.

Za dva týdny po prvním setkání obou dnes legendárních hudebníků Lennon McCartneymu vzkázal, že ho přijímá do své hudební skupiny. Tímto okamžikem, potažmo rokem 1957, vzniká nejslavnější hudební setkání všech dob: Lennon/McCartney.

V zimě roku 1958 pozvala jejich kapela, která tehdy hrála pod různými jmény a skládala se z nezletilých chlapců, čtrnáctiletého George Harrisona (†58), aby se na ně přišel podívat.

V roce 1960 už skupina hrála mimo jiné i pod názvem The Silver Beatles, který se brzy ustálil na The Beatles.

Vyhozen z klubu

Od samého začátku John a Paul spolupracovali na psaní písní, za první dva roky jich napsali kolem stovky. Veškerý volný čas trávili spolu a hráli na kytary. Paul ve škole prospíval, na rozdíl od kolegy Lennona, velmi dobře, mluvil německy i španělsky, ale dal přednost muzice.

A tak místo učení začal vystupovat se skupinou po Velké Británii a namísto dalšího studia začal pracovat jako pomocník strojvedoucího na lokomotivě a stáčet drát v továrně. Což, jak známo, dlouho dělat nemusel. V The Beatles působil až do rozpadu skupiny, tedy do roku 1970. Stál za vrcholnými songy skupiny. V roce 1997 byl Paul McCartney pasován královnou do stavu rytířského.

O jeho nevídané skromnosti a smyslu pro humor hovoří historka z roku 2016, kdy nejúspěšnějšího muzikanta světa (jak praví Guinessova kniha rekordů) nepustili do londýnského klubu po udílení cen Grammy. „Nejste VIP,“ řekl mu vyhazovač. „A jak moc VIP bych musel být, abyste mě pustili?“ tázal se sir McCartney.

A ke svým společníkům prohodil: „Hoši, potřebujeme nový hit.“ Svobodná matka a americká fotografka Linda (†56) byla vášnivou fanynkou rockové hudby. Její otec, právník, neměl pro tento dceřin koníček pochopení, Linda přesto odletěla v roce 1965 do Londýna, aby fotografovala nejslavnější hudební skupinu všech dob.

S Paulem se setkala v jednom z nočních klubů a on ji pozval na flám, který skončil v hotelovém pokoji.

Paul i Linda cítili, že se nejedná o obyčejnou milostnou pletku, že je mezi nimi něco víc.

Rodinná tragédie

Vzali se v roce 1969, manželství přežilo rozpad The Beatles, formování Paulovy nové skupiny Wings i Paulovo uvěznění v Japonsku. V dubnu 1998 však Linda, která manželovi porodila tři děti, umírá na rakovinu prsu. Linda i Paul vždy tvrdili, že kromě devíti dní, kdy byl McCartney v roce 1980 v japonském vězení za držení marihuany, byli každý den spolu.

S Heather Mills (51), modelkou, která při nehodě přišla o část levé nohy, se muzikant seznámil na charitativní akci. Jejich manželství i rozvod v roce 2008 byly divoké. Jediné, co je spojovalo, byla dcera. Heather si stěžovala, že Paul pil, bral drogy a schválně jí schovával protézu. Nancy Shevell (57) je hudebníkova třetí žena, pohádkově bohatá americká podnikatelka.

Na kontě má miliardy.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...