Pavel Kříž utajil svoji druhou svatbu. Prozradilo se to až na filmovém festivalu!

Za svoji životní roli Štěpána Šafránka dostal ve škole trojku z chování!

Poznali jsme ho ve slavné filmové sérii o „básnících“ jako studenta, později jako lékaře. Tím se pak stal i ve skutečnosti, poté, co koncem 80. let emigroval do Kanady. Pavel Kříž (59) si oběma svými profesemi splnil všechny klukovské sny.

Prvním ze snů Pavla Kříže (59) bylo stát se hercem. Druhý snem pak pomáhat lidem jako lékař. Herectví si částečně začal plnit v dětství, kdy byl součástí souboru brněnského Divadla na provázku. Jako studijní obor si ale chtěl vybrat medicínu.

Také vás může zajímat ...

Z politických důvodů se ale nedostal na gymnázium, takže musel změnit plány. Místo toho nastoupil na konzervatoř v Praze. Bylo to asi šťastné rozhodnutí – právě tam si ho totiž vybrali tvůrci filmu Jak svět přichází o básníky pro jeho životní roli Štěpána Šafránka.

Úspěch doprovázela pokuta

Možná nevíte, že původně měli ústřední dvojici „básnické“ série hrát dva úplně jiní herci: Ondřej Vetchý (58) a Lukáš Vaculík (58). Ti se v těchto filmech později také objevili. Přednost ale dostala dvojice Pavel Kříž a David Matásek (57).

V době, kdy se snímek natáčel, asi nikdo nepředpokládal, že oba dva herci se svými postavami postupně zestárnou a že se natočí dalších pět pokračování. Film měl problémy s uvedením do kin, na nějaký čas byl dokonce uložen do trezoru. Jakmile ale přišla premiéra v pražském kině Lucerna, dostavil se závratný úspěch.

Natáčení ovšem přineslo jak Pavlovi, tak jeho kamarádovi Davidovi problémy ve škole. Studenti ve čtvrtém ročníku měli totiž zakázáno filmovat. Řešením bylo upravení data na smlouvě, jenže na to se přišlo a tak kromě slávy přinesli první Básníci Pavlovi i trojku z chování. Moc si z toho ale nedělal.

A protože snímek přitáhl do kin diváky, což znamenalo pro barrandovské studium velké peníze, bylo brzy rozhodnuto o pokračování. Tam už Pavel v roli Štěpána studoval medicínu, tak, jak to chtěl i v civilu.

Úplně změnil svůj život!

V prvním díle úspěšně Pavel v roli Štěpána svedl dívku s přezdívkou Borůvka, kterou hrála Miroslava Šafránková (62). V dalším díle následovala plavovlasá Jeskyňka () v podání slovenské herečky Adriany Tarábkové (54).

Teprve ve třetím pokračování se Pavlův hrdina usadil, po boku Evy Vejmělkové (51) jako Píšťalky. Mezitím měl být natočen i díl, ve kterém by Štěpán a Kendy byli na vojně, k tomu ovšem nedalo souhlas tehdejší ministerstvo obrany. V roce 1987 pak připravil Pavel všem svým známým šok. Rozhodl se naprosto změnit svůj život i působiště.

Emigroval do ciziny – jako cíl si vybral Kanadu. „Ten pocit, že by možná bylo lepší žít někde jinde, ale normálně, i když to znamenalo dělat nějakou jinou profesi, ten ve mně zrál delší dobu. Vlastně to byl takový můj cíl, který jsem si jednoho dne splnil,“ vysvětloval později.

Pokud by si to býval rozmyslel a chtěl se vrátit zpátky, skončil by podle tehdejších zákonů ve vězení. Byl dokonce oficiálně odsouzen za opuštění republiky a do Kanady mu v písemné podobě přišel rozsudek. Stálo v něm, že dostal pět let nepodmíněně!

Tragický návrat domů

Za oceánem našel herec nejen svůj druhý domov, ale také nový smysl života. Udělal tehdy za minulostí tlustou čáru a začal studovat na tamní univerzitě. Pracoval tak na svém druhém snu z mládí: stát se lékařem a pomáhat lidem. Vystudoval psychoterapii, zdokonalil se v angličtině. Občas měl možnost si i zahrát.

Ve Vancouveru, kde žil, totiž potkal jiného českého emigranta, který provozoval divadlo. V Kanadě Pavel rovněž poznal osudovou ženu svého života, ilustrátorku Bonnie Glover, kterou si vzal za ženu. Po pádu režimu už nehrozilo, že by byl v rodné zemi uvězněn, takže se do Prahy začal vracet. Přiletěl točit čtvrtý díl Básníků.

Při jedné z cest ho pak potkala velká osobní tragédie. Bonnie čekala miminko, ale během mezipřistání ve Frankfurtu o dítě přišla. Pavel, který své soukromí vždy přísně chránil, k tomu později řekl novinářům: „To je osud, musí se ale žít dál. Nebo nám zbývá něco jiného?“

Dokonale utajené soukromí

Protože Pavel Kříž málo mluví o svém soukromí, bylo před časem překvapením, že se znovu oženil. Stalo se tak v roce 2019. Vyšlo přitom najevo, že už byl vdovcem, protože jeho kanadská manželka zemřela. Novou životní partnerkou se stala podnikatelka Jolana Kijonková.

Všechno vyšlo najevo poté, co se na filmovém festivalu v Karlových Varech Pavel objevil s prstenem na ruce. Jeden bulvární týdeník se pak o soukromí manželské dvojice zajímal příliš a neprávem nařkl oblíbeného herce z mimomanželského poměru.

Pavel vydavatelství žaloval a vysoudil finanční odškodnění. S čím se na rozdíl od soukromého života naopak netají, to jsou jeho role. Štěpána Šafránka si před časem zahrál už po šesté ve filmu Jak básníci čekají na zázrak, kde už měl jeho hrdina syna školou povinného.

Kromě toho byl k vidění i v dlouholetém seriálu Ulice. Také se začal věnovat pořadům o zdraví. Měl k tomu svůj důvod.

Se svojí cukrovkou se nijak netají

Život Pavlovi komplikuje nemoc, která není neobvyklá, zato umí být nepříjemná. Poté, co se často stávalo, že herec byl unavený a současně kolísala jeho tělesná váha, přišli lékaři na to, že trpí cukrovkou. Zdědil ji po svém otci, ale dokáže se s tím poprat pomocí pravidelné stravy a inzulínu. Nijak ho to neomezuje v jeho povolání.

„O mé cukrovce všichni vědí, takže i má práce je v rámci možností přizpůsobena mému zdravému životnímu stylu,“ uvedl Pavel. Dokáže o nemoci bez problémů mluvit.

„Nerozumím tomu, proč to tajit a vyvolávat nějaké domněnky a spekulace doma a s nejbližšími přáteli,“ konstatoval. „K nějakým onemocněním si každý dojde díky svému životnímu stylu, některá neumíme až tak ovlivnit. Každý by se měl s touto skutečností smířit a dělat maximum, aby měl plnohodnotný život.“

Roli nacistického zločince bral jako hereckou výzvu!

Poměrně překvapivou roli dostal Pavel ve filmu Lída Baarová o osudech slavné české herečky. Zahrál si tu totiž nacistického vůdce Adolfa Hitlera (+56). Vysloužil si tím obdiv některých diváků, ale také rozpaky u jiných, kteří to nepovažovali za dobrou volbu.

S rolí se ale Pavel popasoval dobře, byla to pro něho výzva, která se nedala odmítnout. To, že Hitlera bude hrát, věděl okamžitě, jakmile nabídku dostal. Při natáčení ale nechtěl nechvalně známou zločincovou tváří děsit lidi, takže raději nevycházel z karavanu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama