Pavel Soukup: Má jistý problém: Přitahuje katastrofy

Získal Isabelu podmanivým hlasem?

Ženy omdlévají, když na ně promluví Redfordovým hlasem. Nezpychl, chová se skromně, nelpí na majetku. Krize komentuje s humorem.

Narodil se na Silvestra – což je podle něho velká nevýhoda. „Jednak nedostanu pod stromeček všechny dárky,“ stěžuje si.

Také vás může zajímat ...

„Jednak je všude kolem hrozně hluku. A to nejhorší, přijde Nový rok, první leden, esence všech pondělků celého roku.“ Jako malý kluk ministroval Pavel Soukup v kostele.

Možná už tehdy tímto způsobem inklinoval k herectví. „Chodil jsem ministrovat do malého nuselského kostelíka. A dostával jsem honorář. Tři koruny! To pro mne byly obrovské peníze,“ vzpomíná s úsměvem na pražské dětství.

Někdy se modlil – aby rodiče vyhráli ve sportce. Kuriózní v jeho případě je, že vystudoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy, ač k této profesi nemá žádný zvláštní vztah.

„Bravurně jsem psal deseti poslepu na psacím stroji a v soutěži v těsnopise jsem dokonce porazil třicet sekretářek a dostal za odměnu knihu Oty Pavla Plná bedna šampaňského. Ale hlavně se mi nechtělo na vojnu,“ vypočítává důvody, proč se vrhl na novinářskou dráhu.

Přitahoval ho i sport, ale nebyl mu souzen, protože byl, jak sám říká, „mrňavej a hubenej“. Okouzlovalo ho malování, ale na to zas nebyl dostatečně talentovaný. Nakonec vystudoval vedle žurnalistiky také DAMU.

Tvrdí o sobě, že je nesmělý introvert, což se však absolutně neslučuje ani s žurnalistikou, ani s herectvím. Je vůbec možné, že by se tichošlápek rozhodl hrát divadlo?

„Když cítím, že něco není v souladu s mým pocitem, smýšlením, názorem, tak reaguju,“ vysvětluje majitel jednoho z nejpodmanivějších hlasů v České republice.

Jste to vy?

„Někdy se jen bráním, někdy zaútočím. Nejsem typ, který by před pochybnou autoritou zcepeněl.“ Soukup je díky hlasu nekorunovaným králem dabingu, každé malé dítě ví, že je to on, kdo dabuje Roberta Redforda (83).

Za svůj mistrovský kousek považuje film Bosé nohy v parku, kde září Redford po boku Jane Fondové (82). Mikrofon miluje. Vyznává teorii, že před mikrofon můžete přijít umolousaní, neupravení, ušmudlaní, ale mozek musíte mít jako z cukru.

Bystrý, ale také skromný. Mluvíte k tisícům lidí! A mikrofon vás prověří víc než detektor lži. Před ním se nemusíte starat o to, jak vypadáte, ale co říkáte. Podle hlasu lidé Pavla Soukupa běžně poznávají.

Stačí, když do někoho na ulici omylem narazí a zdvořile se omluví. Pak se mnohdy ozve něco jako: „Ježíšmarjá, jste to vy, že jo? Ten herec, jak mluví Schwarzeneggera?“

A ženy muž s takovým hlasem přitahuje jako vosy povidlový koláč. Jeho první manželkou byla Zuzana Geislerová (68), což je pro zajímavost teta herečky Anny Geislerové (44).

Je to rovněž herečka a absolventka DAMU. Manželům se narodil syn. Druhou Soukupovou ženou je herečka a tanečnice Isabela Soukupová Siegelová (53), svatba se konala v září roku 1989. Dvojice má syna Pavla (30) a dcery Patricii (25) a Pamelu (19).

Šlo o život

Všechny tři děti inklinují k herectví, dívky zároveň k modelingu, Pavel mladší se věnuje i režii krátkých animovaných filmů. Jak sám herec připouští, zdá se, že přitahuje katastrofy.

V posledních letech prožívá peklo a má štěstí, že jeho žena mu stojí po boku a v těch nejtěžších chvílích je mu oporou. „Přitom jsem byl odjakživa zdravý člověk, sportovec,“ konstatuje.

„Ale najednou mě začaly postihovat špatné náhody. Ocital jsem se ve špitálech, čemuž jsem nerozuměl a trochu se vztekal. Jenže pak jsem si vybavil děti na onkologii v Motole, kde jsem jednou v rámci jakéhosi patronátu rozdával dárky, tu šílenou bezmoc v očích rodičů a doktorů, a říkal jsem si, chlape, tobě se zase tolik nestalo.“

V roce 2015 mu prasklý žaludeční vřed paradoxně zachránil život, protože díky němu lékaři herci diagnostikovali rakovinu tlustého střeva.

Nic nepotřebuje

Soukup má štěstí, že se i na ty nejtragičtější záležitosti dokáže podívat s humorem. „Dovolávám se humoru i v těch nejkrizovějších situacích.

Jestli jsem si to svým životem způsobil sám, tak nemám komu co vyčítat,“ podotkl.Právě optimismus je ten nejlepší lékař. Herec tvrdí, že se po děsivé diagnóze a následné léčbě znovu narodil.

Nenávidí nicnedělání, pracuje za všech okolností, v nemoci i o prázdninách. „Práce je svatá,“ říká. Přitom má za sebou i srdeční selhání, kdy ho záchranka odvezla přímo z divadla. V nemocnici dlouho nepobyl, tohle prostředí nenávidí.

Cítí se dobře – a zbavuje se veškerého majetku. Nechce nic, vše, co měl, přepsal na své nejbližší. „Nemám už moc času, tak si ten zbylý potřebuji naplno užít,“ vysvětluje, proč nechce být ničím svazován.

„Nemyslím dopředu a nic neplánuji. Není ani žádný sen. Nebaví mě cestovat. Všechno jsem rozdal, utratil, nemám zájem na nějakých výpravách kamsi. Dětem jsem koupil byty a sám nic nepotřebuji. Minimalismus je můj veškerý plán do budoucna,“ tvrdí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...