Pavlína Filipovská – Slávu nečekala, ale byla dítě štěstěny

Nikdy nevyužila slávy svého otce k tomu, aby dobyla prkna, co znamenají svět. Od zkoušek na DAMU ji vyhodili a do Semaforu se dostala proto, že přišla na konkurz jediná.

Dcera jednoho z největších českých herců o sobě říká, že zpívá neuměle a pohybové nadaní jí také chybí. Přesto se dokázala prosadit ve filmu i na divadle. Vystudovala gymnázium a mezi její spolužáky patřil exprezident Václav Klaus (78), který, se gymnáziem doslova pronudil. A opisovat prý nikdy nikomu nedal.

Také vás může zajímat ...

Protekční dítě?

Podle názoru mnohých být dcerou slavného herce přináší mnoho výhod a otvírá bránu na prkna, která znamenají svět. Ve skutečnosti bylo ale pravdou, že Pavlíně to moc nepomohlo. Dokonce to brala za svůj handicap. Když se po maturitě hlásila na DAMU, od zkoušek ji tehdy porota, v čele s Milošem Nedbalem (†75), bez milosti vyhodila.

Otec František Filipovský (†86) se o hereckou dráhu své dcery příliš nezajímal. Byl tak časově zaneprázdněn, že výchovu Pavlíny i syna zcela přenechal své ženě. Přesto Pavlína prožila šťastné dětství a na domově a rodičích velmi lpěla. Protekci paradoxně svému otci zařídila v divadle Semafor právě Pavlína, když mu dohodila alternaci za Miloše Kopeckého (†73) a Miroslava Horníčka (†84) .

Když ji maminka jako osmiletou přivedla do koňské jízdárny v pražském Sokole, Pavlína koňům zcela propadla. Stali se její celoživotní vášní a dodnes na nich nepřestala jezdit. Koně jsou totiž, podle ní, slušnější než někteří lidé. „Nikdy vám znenadání nevrazí kudlu do zad, když vás chtějí kopnout, nejprve vám dají znamení,“ nechává se často slyšet.

Není proto divu, že svého prvního manžela poznala právě v sedle, a to v jízdárně na Trojském ostrově. Šlo prý o hodného, slušného člověka a všichni jí ho záviděli. „Byli jsme spolu rok a já udělala tu blbost, že jsem se s ním rozvedla,“ prohlásila Pavlína sebekriticky.

Kdyby bývala ve vztahu vydržela, mohla si ušetřit trápení, které jí připravilo následující manželství.

Neměla konkurenci

Do divadla se dostala v roce 1959 náhodou. V Mladém světě si tehdy přečetla inzerát, že hudební divadlo Semafor hledá hlavní představitelku do hudební komedie Člověk z půdy. Přišla do opuštěných, zaprášených prostor, které vůbec nevypadaly na to, že tam bude za dva týdny nějaké představení. U omšelého piana seděl Jiří Šlitr (†45) v nažehlené bleděmodré košilce a netvářil se zrovna přívětivě.

Čekal totiž zástupy krásných pražských holek, ale místo toho se tam, jak zpěvačka vzpomíná, „přištrachala“ jen Pavlína Filipovská… Zklamaně jí řekl: „Šla sem!“ a roli jí nakonec dal. V hudební komedii Člověk z půdy pak nazpívala svůj největší hit Včera neděle byla, díky kterému se dostala do povědomí široké veřejnosti.

Další písničkou, kterou na sebe strhla pozornost, byla Kapitáne, kam s tou lodí.

Rafinované triky

Šlitr ji původně napsal sám pro sebe, ale pak se mu nezdála dost dobrá, a hodil ji proto pod stůl. Snad z lítosti nad zbytečně vynaloženou prací ji z koše nakonec zase vylovil a dal ji Pavlíně. A tak se z písničky na odpis stal další hit! Pavlína nebyla žádná tanečnice, proto Šlitr se Suchým (88) vymysleli, že bude raději jen zpívat a stát bosa.

Během působení v divadle Semafor se naučila další triky, jak na diváka zapůsobit. Třeba namalovanými linkami krémem na boty nebo monstrózním natupírovaným účesem za pomoci piva, které tehdy nahrazovalo lak na vlasy.

Rádkyní jí byla Sandra Schránilová (†74), dcera Raoula Schránila (†88), která v Semaforu patřila také mezi subrety.

Útěk do Apolla

Se zakladateli divadla Semafor si nikdy netykala. Oba byli velmi přísní a nároční šéfové, se souborem se nikdy nekamarádili a pochvalou šetřili jako se šafránem. Suchý nabídl Pavlíně tykání až po mnoha a mnoha letech, a to se musela přimluvit Jitka Molavcová (69).

Ještě předtím, než se Pavlína upsala divadlu Semafor, účinkovala v roce 1958 v televizním pořadu pro mateřské školy, a to jako záskok za Štěpánku Haničincovou (†68), která byla na mateřské dovolené. A také moderovala různé módní přehlídky a pásma o módě. Kšefty s televizí se ale šéfům Semaforu moc nezamlouvaly a na jedné schůzi si to pěkně „slízla“.

Snad proto podlehla nabídce Jiřího Štaidla (†30), který právě zakládal divadlo Apollo, a přešla pod jeho křídla. Za sebou nechala dotčeného Jiřího Suchého. Jenže repertoár Apolla byl pro ni příliš velké sousto. Tehdejším pěveckým hvězdám, jako byli Hála (†75) , Přenosilová (72) nebo Gott (†80) se nemohla rovnat. Taktní Štaidl ji proto raději přenechal moderování.

Psal totiž k písničkovým pořadům pěkné texty, a k tomu se Pavlína hodila.

Další její láskou byl Petr Spálený (75) a Pavlína se vdávala podruhé, tentokrát skromně a v tichosti.

V šedesátých letech byla opravdovou televizní hvězdou.

Manželství chřadlo

V manželství se jim narodily dvě dcery Pavlína a Johana. Starší Pavlína (48) je dnes známou novinářkou a k mámě je prý třeskutě upřímná. Ironií je, že se hlásila také na DAMU, ale i ji od zkoušek vyhodili. Pavlína se po narození dětí zcela oddala jim a ani si neuvědomila, že to v manželském životě neklape.

Petr Spálený se doma zdržoval stále míň a míň, až opustil rodinu úplně a odešel k Milušce Voborníkové (70). S dětmi tak zůstala sama. Byla maminka i tatínek dohromady a musela se hodně otáčet, aby všechno zvládla. Dlouhá léta pak zůstala Pavlína sama.

Po letech konečně potkala na horách, kde byla na prázdninách s dcerami, dalšího osudového muže, o 15 let mladšího lesníka Lubomíra Trávníčka, který se stal jejím manželem číslo tři. Jejich vztah je šťastný a harmonický dodnes. Vitalitu a energii prý zdědila po otci, po mamince je víc srdcař. Dodnes se moc nezastaví, vedle vnoučat má spoustu svých aktivit a aktivně i odpočívá.

Dcera ji charakterizovala tak, že její máma umře v letu, aniž by zestárla. Bohužel neumí být stejně bezstarostná jako její tatínek, který se držel rčení „hlavně nedostat rozum“.

Nikdy si moc z ničeho nedělal hlavu a díky tomu také vedl šťastný život.

Skromnost vítězí

Pavlína svou životní energii předvedla i v komediích Zdeňka Podskalského (†70), v televizním filmu Ta naše písnička česká a také v různých operetkách. Roky moderovala televizní Dostaveníčka. S tátou se potkala na place málokdy. Pavlína nikdy nepatřila k ambiciózním herečkám. Je prostě mile skromná, a proto ji mají diváci rádi.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...