Pavlínka a Jan: Nic je nerozdělí!

Písničkáři Janu Nedvědovi se odjakživa líbily mladé ženy.

Ale tohle už přehnal, říkali jeho známí, když si přivedl Pavlínku. Život písničkáře Jana Nedvěda (69) by vydal na román. Chvíli na vrcholu, chvíli na dně. Trampská a folková hudba mu učarovala už v raném věku, skupinu Toronto založil s bratrem Františkem Nedvědem (68) v roce 1972.

Pro tehdejší dobu nevhodný název jí dlouho nevydržel a musela být přejmenována. A tak vznikl legendární Brontosaurus. Souběžně působí pracovitý hudebník také ve Spirituál kvintetu.

První „brontosauří“ album s názvem Na kameni kámen spatřilo světlo světa v polovině osmdesátých let a obsahovalo kultovní písně jako Valčíček, Tulácký ráno či song Růže z papíru.

Také vás může zajímat ...

Nezapomenutelné Stánky se objevily na dalším albu o dva roky později, nazvaném Ptáčata. Písničkářův život však nebyl zdaleka tak radostný a poetický jako mnohé jeho písně. Jeho srdce bylo srdcem umělce – měl ho příliš široké.

Nedvědova slabost pro ženy, a čím mladší, tím lepší, byla po celá léta veřejným tajemstvím. I to byl jistě jeden z důvodů, ne-li hlavní důvod, proč se tři jeho manželství rozpadla. Písničky Jana Nedvěda zná asi každý.

Jeho koncert dokázal svého času zaplnit strahovský stadion, fanoušci Jana považovali za symbol pravdy, lásky a přátelství. Měli ho téměř za kněze, který to, co zpívá, také žije. Jenže jak je možné, že se jeho osobní život ocitl během několika let v troskách? Proč se mu nepodařilo naplnit v soukromí hodnoty, o nichž zpívá?

Namísto toho mu třikrát ztroskotalo manželství a ani s jednou z bývalých manželek nedokázal komunikovat.

Legendy folku a country_CT

S bratrem Františkem se tak pohádal, že spolu jedenáct let nemluvili. Neshody s vlastními dětmi dokonce musel řešit soud. Mimochodem, potomků z legitimních vztahů se mu narodilo pět. V roce 1996 bylo Nedvědovi padesát a podařilo se mu neuvěřitelné – narozeniny oslavil megakoncertem na pražském strahovském stadionu, který doslova praskal ve švech.

Na podzim téhož roku ještě vznikl poslední společný projekt slavných bratrů. Pak se v jejich soukromí událo cosi opravdu vážného a od té doby už vystupoval každý sám. A jak už to tak bývá, k psychickým útrapám se přidaly i ty fyzické.

Jan Nedvěd málem přišel od život už před sametovou revolucí, tehdy ho ještě nezradilo vlastní tělo, ale duše záletníka. Tenkrát ho chtěl v pražském činžovním domě zastřelit žárlivý chlapík. Byl to profesí voják, pronásledoval písničkáře a během honičky vytáhl pistoli.

Vyděšený Jan Nedvěd se domníval, že to nepřežije, ale dopadlo to dobře. Nejvíc ho na zdraví ohrozilo třetí manželství. S Hanou, s níž má dva syny, se tři roky rozváděl, pak se dalších několik let táhl soudní spor o majetkové vyrovnání.

Přišly problémy se zrakem i sluchem, v roce 2003 zdravotní obtíže vyvrcholily mrtvicí. Po fyzické stránce se z ní Jan sice vzpamatoval bez následků, psychický stav se výrazně zhoršil. Dostavily se těžké deprese.

facebook bratri jan a frantisek Nedvedovi300DPI

Pomohla milovaná hudba – a nová partnerka. Když ji šťastný postarší umělec představíl nejbližším a veřejnosti, všichni si patrně položili touž otázku: Zbláznil se už úplně? Prodavačka Pavlínka Nedvědová rozená Jirásková je totiž o úctyhodných třicet pět let mladší než populární písničkář.

Seznámili se jednoho slunného léta, Pavlínce bylo devatenáct, písničkáři o již zmíněných pětatřicet let více. Dívka seděla za pokladnou v Delvitě, umělci se zalíbila, jeho posedlost mládím se opět, jako už tolikrát, ozvala.

Jan Nedvěd mladou ženu oslovil, řekl jí, že se mu líbí a že by ji někdy rád viděl. Pokladní mu na to řekla jen: „Díky.“ Umělec zaplatil nákup a odcházel. Dlouhovláska za ním vyběhla ven a povídá, že má ráda jeho písničky.

A dala Nedvědovi svoje číslo. Ten Pavlínce zavolal, začali se scházet a vznikla z toho velká láska. Následovalo několikaleté soužití poznamenané rozchodem, tápáním a dramatickými situacemi, protože Pavlínčini rodiče nebyli jejím nápadníkem nadšeni.

Dvojice však všechny překážky svorně překonala. Zasnoubili se. Jan Nedvěd byl mladou snoubenkou nadšený, zdůrazňoval, že je báječná hospodyňka, což on umí posoudit, neboť prošel mnoha vztahy – a žádná z žen, které znal, nesahá jeho mladé lásce po kotníky.

Po jejím boku začal více dbát o své zdraví, beztak ho mrtvice a následný strach o život vytrestaly dost. Příbuzní a známí kuriózního páru byli přesvědčeni o tom, že vztah nevydrží dlouho. Realita jim ovšem nedala za pravdu.

facebook_Pavlinka a Jan Nedvedovi300DPI

Přitom Pavlínka a Jan byli postaveni před problém, přes který by se mnoho jiných dvojic asi nepřeneslo. Jan tu hořkou pravdu vyslovil naplno: přivedl na svět už pět potomků, na šesté dítě si netroufá, zejména s přihlédnutím k věku.

Navíc sebekriticky přiznal, že se nepovažuje za vzorného otce. Dětem se věnoval buďto velmi málo anebo vůbec, a současný vztah s nimi také podle toho vypadá. Končí a začíná bohužel většinou u peněz. Co na to říká Pavlínka? Ani tak závažná skutečnost ji nepřiměla milovaného partnera opustit.

A to se musela smířit tím, že s Janem dítě mít prostě nebude. Přesto řekla ano. Svatba neměla obdoby, konala se totiž ve vyprodané pražské Lucerně před zraky nadšených fanoušků, a ještě v magické datum 12.

10. 2012. Dvojici oddal starosta Prahy 1 a přeplněný sál zazpíval novomanželům sborem Báječnou ženskou. Taková svatba tu ještě nebyla. Není divu, že i ostřílený profesionál Jan byl před obřadem nervózní a neustále si opakoval scénář.

Věděl přesně, po které písni se půjde do zákulisí převlékat, zatímco jeho bratr František bude hrát sólové skladby. Pak se též nenápadně vytratí do zákulisí a nahradí ho syn Vojta… Kytici hodila nevěsta do publika.

Svatba Jana Nedveda, koncert v Lucerne.
Svatba Jana Nedveda, koncert v Lucerne.

Po slavnostním přípitku bratři znovu zasedli s kytarami k mikrofonům a událost završili legendárním Valčíčkem. Svatební cestu do Řecka pár stihl před svatbou, po ní si dvojice dopřála čtyři dny volna. A pak už zase novomanžel vyrazil na „šnůru“.

Pokud si ale Pavlínka představovala pohádkový život po boku známé celebrity, v bohatství a luxusu, skutečnost je trošku jiná. Jan už na „šňůry“ raději nejezdí, vedou ho k tomu zdravotní důvody.

Překonal již tři mozkové příhody a přece jen, je v pokročilejším věku. V září totiž oslaví sedmdesátiny. A tak Pavlínka nežije ve zlaté kleci, musí stále pracovat. Slavný důchodce se údajně dost uskromňuje.

Dvojice pobývá u Sázavy na Nedvědově milované chatě, v náruči idylické přírody. Písničkář stále skládá hudbu a píše texty, neumí žít v nečinnosti. S Pavlínkou prý nikdy neměli problémy, které by je dokázaly rozdělit.

Jen život ve dvou přestal být pouze krásný a bezstarostný, protože život takový prostě není. Hlavní je být spolu a poskytovat si oporu. A to ti dva dobře vědí..

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...