Péče o pokojovky

Rostliny umístěné v bytě přes zimu odpočívají a vlastně moc péče nepotřebují. Přesto je třeba jim věnovat pozornost a dodržovat některé důležité zásady.

1 Ideální teplota je 15-18 ºC, některé rostliny však vyžadují i nižší. Rozhodně jim nesvědčí umístění v blízkosti ústředního topení nebo jiného zdroje tepla. Je tam příliš suchý vzduch a listy pravděpodobně časem začnou schnout, žloutnout a padat.

Také vás může zajímat ...

2 Rostliny nyní nepřesazujte a neseřezávejte, pokud to tedy není nezbytně nutné. Tyto procedury se provádějí vždy až na jaře. To platí i pro množení.

3 Výrazně omezte zálivku. Zalévejte mírně asi jednou za 7–10 dní. Mezi jednotlivými zálivkami nechte substrát vyschnout. Pokud nemáte možnost dopřát rostlinám ideální teplotu a pěstujete je při běžných pokojových teplotách, zalévejte je častěji.

4 Pozor na přelití! Vede k postupnému uhnívání kořenů. Jasným signálem je barva listů. Pokud začínají žloutnout, zkontrolujte substrát. Je-li přemokřený, zálivku omezte a nádobu raději přemístěte na teplejší místo.

5 Až do konce února pokojové rostliny žádné živiny navíc nevyžadují. S přihnojováním začněte v březnu. Důležité je, aby byly předem pořádně zalité. Pokud přidáte hnojivo do vyschlého substrátu, mohlo by dojít k popálení kořenů!

6 Rostliny trpí příliš suchým vzduchem. Nejspolehlivějším ukazatelem přesušení jsou usychající špičky, proto byste měli listy pravidelně rosit. Vhodné je přidat do misky pod květináčem pár navlhčených kamínků nebo keramzit.

7 Dalším problémem jsou škůdci, zejména mšice, puklice, svilušky nebo červci. Mšice se objevují na příliš teplém zimním stanovišti, nebo nemá-li rostlina přísun čerstvého vzduchu. V přemokřeném substrátu se usazují larvy smutnic, které okusují kořeny. Z nich se vylíhnou malé černé mušky, které poletují nad substrátem. Zejména tam, kde je více květin, které se pravidelně rosí a často zalévají.

Mohou se rozšířit po celém bytě a postřik je na ně pak krátký.

Pomohou lepicí štítky, na které se hmyz nalepí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...