Pečujte o své kosti!

Osteoporóza je nemoc, která nebolí a dlouho probíhá bez příznaků. Ale když se objeví problémy, léčí se už obtížně. Proto je tak důležitá správná prevence.

Ženy v ohrožení

Také vás může zajímat ...

Přesto, že se osteoporóza nevyhýbá ani mužům, ženy postihuje častěji. Příčinou jsou hormonální změny, ke kterým dochází v období jejich přechodu. Špatné stravování a nedostatečný pohyb pravděpodobnost vzniku osteoporózy zvyšují a stejně tak i riziko zlomenin, ke kterým dochází vlivem oslabení kostí nemocí.

Nejenom vápník

Pro zdravé kosti je důležitý dostatečný příjem vápníku. Ten se nachází právě v mléce a mléčných výrobcích. Společně s vápníkem je však nutné tělu dodat i vitamin D. Ten tělo dokáže vyrobit, když je vystaveno slunečnímu svitu, v potravě se pak nachází hlavně v tučných rybách.

Hýbejte se!

Aby byly kosti silné, je potřeba se hýbat. Ovšem není pohyb jako pohyb. Lyžování, tenis, squash, všechny sporty, kde se vyskytují skoky a silné otřesy, kostem po padesátce spíše ubližují. Také běh, pokud se mu nevěnujete od mládí, není vhodný. Nejlepšími pohybovými aktivitami jsou svižná chůze a plavání.

Nechte se vyšetřit

Zejména ženy, které mají toto onemocnění v příbuzenstvu, by si měly nechat udělat speciální vyšetření. Doporučení vám dá váš lékař. Čeká vás pohovor, při kterém osteolog, lékař zabývající se kostmi, zjistí vaši rodinou anamnézu a to, jaký je váš životní styl.

Dále vám odebere krev a laboratorními testy zjistí, jak jste na tom s vápníkem a vitaminem D, a provede denzitometrické vyšetření, při kterém se měří hustota kostí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama