Pes z útulku: ANO, nebo NE?

Vzít si zvíře z útulku, který má za sebou zpravidla zlou minulost, je vždy risk. Než se pro tento dobrý skutek rozhodnete, zvažte dobře všechna „pro“ i „proti“.

1 Každý pes z útulku má zraněnou duši, tedy pokud se nejedná o tamní narozené štěně. Buďto ho předchozí majitel týral, ať už slovně nebo fyzicky, nebo ho „jen“ nechal někde uvázaného či vypuštěného na pospas vlastnímu osudu. To je zásadní fakt, který musíte vzít v potaz.

Pracovníků v útulku se samozřejmě můžete zeptat na podrobnosti, jak se k nim konkrétní pejsek dostal, většinou vám ale nic určitého neřeknou.

2 Pokud se rozhodnete pro dospělého psa, je největším oříškem najít si k němu cestu a získat jeho důvěru. Musíte přijít na to, co má rád, co mu dělá dobře, a z čeho má naopak strach, ať už se jedná o nějaké pohyby, hluk, věci a podobně, a podle toho přizpůsobit svoje chování a jednání.

Také vás může zajímat ...

To může trvat dlouho (měsíce, ale i roky) a pomoci vám s tím mohou zkušení cvičitelé psů.

3 Zvíře si určitě neberte pouze ze soucitu. Lítost není nejlepším rádcem pro volbu vašeho nového čtyřnohého kamaráda. A pokud si psa vezmete, rozhodně se k němu nechovejte lítostivě a příliš měkce. Neutěšujte ho a nemluvte na něj jako by byl mimino. Přistupujte k němu ohleduplně, ale normálně.

4 Prověřte jeho zdravotní stav. I když vám pracovníci útulku budou říkat, že je pes očkovaný a zdravý, je určitě dobré, zajít s ním co nejdříve k vlastnímu veterináři. Problémem bývá už samotné očkování. Mně třeba tvrdili, že je očkovaný na rok, což nebyla pravda.

Protože byl v útulku jen týden, dostal dočasnou vakcinaci na měsíc, po které měl být řádně přeočkován právě na rok, ale k tomu už nedošlo. Kdybych veterináře nenavštívila, zbytečně bych psa vystavila možné nákaze.

Důležité také je, aby mu veterinář zkontroloval zrak, sluch, tlukot srdce a dal mu tabletky na odčervení.

5 Doma dejte „útuláčkovi“ nějaký čas na rozkoukání. Pořiďte mu vlastní pelíšek, nějakou hračku nebo kost na žvýkání. Do seznamování s novým domovem ho ale nenuťte. Dejte mu čas a buďte trpěliví.

6 Nezapomeňte na výcvik. Jakmile si pes zvykne na své nové jméno a bude vás považovat za svého pána, je dobré začít s ním chodit na cvičák. V psí školičce se naučí základy poslušnosti a hlavně si zvykne na přítomnost jiných psů. Když uvidíte, že má s některými problémy, můžete to s cvičitelem okamžitě řešit, aby se problém neprohloubil.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...