Petr Kostka – Zahrál všechno, nejradši měl však komedie

Vášnivý Carlos z filmu Což takhle dát si špenát dokázal zahrát i role tak dramatické, že diváci plakali. Patřil mezi nejoblíbenější herce své doby, práce s ním ale prý nebyla snadná.

Herec, který by nejspíš obstál jako milovník a lamač ženských srdcí v Hollywoodu, je stále skromným a čestným člověkem. Život Petra Kostky neprovázejí skandály slavných hvězd. Rozhovory poskytuje jen výjimečně a nerad. Je toho názoru, že herec má hrát, ne se „vykecávat“ jako nějaký papoušek.

Také vás může zajímat ...

Kostka se narodil v Říčanech u Prahy herci Jiřímu Kostkovi (†75) a herečce Františce Skálové-Wintrové (†62). Hercem už byl jeho prapradědeček. Vzdáleně je Petr Kostka dokonce příbuzensky spřízněn s rodem Hrušínských. Malý Kostka si s divadlem začal za 2.

světové války díky babičce, která byla členkou kočovné herecké společnosti.

Komediant dle rodokmenu

To, že se narodil do rozvětvené komediantské rodiny v tom pravém slova smyslu, do světa moc nevykřikuje. Je toho názoru, že skvělým hercem může být i člověk, jehož rodičům bylo herectví na hony vzdáleno. Po maturitě na Vyšší hospodářské škole byl v roce 1957 přijat na DAMU.

Studium ale nedokončil, protože v květnu 1960 podepsal smlouvu na stálé angažmá Otovi Ornestovi (†70), řediteli Městských divadel pražských. V té době se mu také narodila první dcera Helena s manželkou Ingrid Vavrouchovou (†83). Ve filmu si zahrál už ve 2.

ročníku DAMU, ale definitivně na sebe upozornil v roce 1960 snímkem Vyšší princip, kde hrál jednoho ze studentů popravených za stanného práva.

Režiséři v úzkých

Jeho herecká kariéra začala od té doby strmě stoupat vzhůru a v následujících desetiletích patřil k nejobsazovanějším a nejpopulárnějším českým hercům. Měl mimořádně široký herecký rejstřík, byl obsazován do nejrůznějších žánrů od psychologických dramat přes dobrodružné filmy až k ryzím komediím. Ty měl také nejraději.

Exceloval například ve dvojroli Zítra vstanu a opařím se čajem, nebo jako zákeřný Carlos ve filmu Což takhle dát si špenát či v roli věčně nervózního a uhoněného pana Nováka v kome- diích Pátek není svátek a V podstatě jsme normální. Ačkoliv byl Petr Kostka veleúspěšný, zůstával skromný a hloubavý.

Práce s ním ale pro režiséry nebyla snadná.

Bez divadla nemůže žít

Často se ptal v divadle i při natáčení, proč má udělat tohle a proč tamto. Často tak dokázal režiséry pořádně znejistit. Nutil člověka věci domýšlet a otevřít dveře do dalších komnat. Není, jak sám říká, herec splňovatel, ale herec spolutvůrce. Pokud shoda mezi ním a režisérem nefungovala, pak Kostka neváhal roli odmítnout. A dělal to celkem často.

Po letech toho ale litoval a jak sám konstatoval, nebyl vždycky nejmoudřejší. V 80. letech o něj zájem filmařů poklesl. Začal se ale více objevovat v televizi. Zahrál si v řadě seriálů –Sanitka, Synové a dcery Jakuba Skláře nebo My holky z městečka. V 90.

letech často vystupoval v televizních pohádkách a inscenacích, v seriálu Hříchy pro pátera Knoxe zase ztvárnil jednoho z kriminalistů, v Četnických humoreskách zase pen- zionovaného vrchního strážmistra Šiktance. V dnešní době si ale už práci vybírá a vezme jen takovou, která se mu líbí. Neumí si ale představit, že by zůstal bez divadla. Žádné taje hereckého řemesla mu nejsou cizí.

Ovládá práci jevištního mistra, osvětlovače, zvukaře, prostě všecko, co k divadelní práci patří. Zřejmě za to může herecká krev jeho předků. Díky své povaze dal v divadle občas výpověď. A myslel to smrtelně vážně. Naštěstí ji nikdy nepřijali.

Angažmá proto měnil jen dvakrát za život.

Hlas pro Poirota

Z Městských divadel pražských přešel v roce 1974 do Národního divadla, kde hrál v řadě úžasných představení, jako byl Hamlet nebo Vévodkyně valdštejnských vojsk. V roce 1994 přestoupil do Divadla na Vinohradech, kde působí dodnes. Ve významných rolích se objevil ve hrách Smutek patří Elektře, Královna Kristina nebo Král se baví. V roce 2003 se stal nositelem divadelní Ceny Thálie.

Kostka ale zářil také v dabingu.

Za namluvení detektiva Poirota ve stejnojmenném seriálu obdržel Cenu Františka Filipovského (†86).

Musel se postarat o děti

Petr Kostka se už na divadelní fakultě oženil se zmíněnou Ingrid Vavrouchovou, se kterou měl dcery Helenu a Zuzanu. Manželství se ale po několika letech rozpadlo. Kostkovi poté padla do oka kolegyně Městských divadel pražských Carmen Mayerová (75), která byla v té době také rozvedená a vychovávala dceru Kateřinu. Jejich štěstí ovšem brzy poznamenala tragédie.

Ingrid Vavrouchová zemřela při těžké autonehodě a jeho dvě dcery tak rázem přišly o matku. Kostka si vzal obě holčičky do péče a z Mayerové se ze dne na den tím pádem stala trojnásobná maminka. Vzali se a brzy po svatbě se jim v roce 1975 narodila další dcera Tereza (43), ze které je dnes známá herečka.

Výchova čtyř dcer byla pro herecký pár nelehkou zkouškou a soužití nebylo vždy jednoduché, obzvlášť v období dospívání dcery Zuzany. Ta se vyrovnávala se svou homosexuální orientací,a dokonce na čas odešla z domova. Vzájemné spory se však později vyjasnily a vše se nakonec v dobré obrátilo.

Petr Kostka v Národním divadle působil celých dvacet let a jak sám říká, kdyby se ty šťastné okamžiky daly nějak sečíst, tak tam prožil pět krásných let, za které vděčí dvěma režisérům – Jaromíru Pleskotovi (†87) a Miroslavu Macháčkovi (†69). Spolupráce s nimi ale nebyla pro Kostku pokaždé lahůdka. Vyžadovali soustředěnou a velmi profesionální práci.

Na herce byli přísní a dá se říct, že ho dřeli skoro z kůže. Ale prý to stálo za to.

Díky nim totiž poznal, že skutečně existuje štěstí z dobře vykonané práce, za kterou obdržel mnohá ocenění.

Šťastný a spokojený?

V roce 2003 dostal zaslouženě Cenu Thálie za roli Hermana ve hře Smíšené (po)city a v roce 2004 za celoživotní mistrovství v dabingu výše zmíněnou Cenu Františka Filipovského. Od roku 2018 je držitelem Ceny Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Divadlo neopustil. Se svou ženou Carmen hraje v divadle Studio DVA ve hře Oscar pro Emily. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...